Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Христо Ганев: Културата е това, което остава у човека, когато забрави всичко, което е прочел

ЛИЧНОСТИ

Христо Ганев: Културата е това, което остава у човека, когато забрави всичко, което е прочел

Днес се навършват 100 години от рождението на писателя, режисьор и сценарист

В театър "Българска армия" на връчването на годишните награди за кино, когато за цялостен принос в българското кино беше отличен тандемът Бинка Желязкова и Христо Ганев (Източник: БТА/ Снимка: Петър Кръстев)

Още Сбогуване с Христо Ганев - един от последните мохикани на честта

Сбогуване с Христо Ганев - един от последните мохикани на честта

Моят дълъг и шарен живот, преминал през монархия, социализъм и демокрация, ме е научил да посрещам с малко скептична дистанция наказанията и наградите, с които съм бил удостояван. Знам, че и наказанията, и наградите често пъти са незаслужени.

Това е част от словото на Христо Ганев при получаване на наградата "Св. Паисий Хилендарски" на 15 ноември 2011 г. - за изключителния му принос за духовното, гражданското и художественото изграждане на българското филмово изкуство и за неговото международно признание.

Днес се навършват 100 години от рождението на писателя, режисьор и сценарист.

"Вълшебното куфарче, свързано с интернет, претъпкано с всестранна информация и знания, е бездушно и студено. То е памет, но не и мисъл, не сърце, не душа. Както някой беше казал - културата е това, което остава у човека, когато забрави всичко, което е прочел...", казва още той.

По думите му истинското изкуство е дълготраен, а понякога и вечен спомен за времето, за хората, за народа, за неговата култура, бит, душевност, любов, омраза - то е силата на един народ.

Кадър от заснемането на филма "Песен за човека" от 1953 година на режисьора Борислав Шаралиев, по сценарий на Христо Ганев (Източник: БТА/ Снимка: Симеон Ненов)

Още На 30 септември е поклонението пред сценариста и режисьор Христо Ганев

На 30 септември е поклонението пред сценариста и режисьор Христо Ганев

Той е роден на 2 август 1924 г. в Павел баня, Старозагорска област. По време на Втората световна война участва в съпротивителното движение, от 1943 г. е партизанин от отряда "Чавдар". Висшето си образование завършва в Москва, където учи кинодраматургия във Висшия държавен институт за кинематография (ВГИК). Дипломната му работа във ВГИК през 1954 г. е филмът "Песен за човека", който съчетава биографични елементи от живота на Никола Вапцаров, художествена измислица и поезия.

Христо Ганев е бил сценарист в "Българска кинематография", главен редактор на вестник "Народна младеж" и редактор във вестник "Стършел". Сценарист е на игралните филми "Партизани" - излязъл на екран със заглавие "Животът си тече тихо" и спрян по идеологически причини, "А бяхме млади", "Басейнът", "Голямото нощно къпане", "Нощем по покривите". По създаването им Христо Ганев работи в тандем със съпругата си - режисьорката Бинка Желязкова.

Автор е и на сценариите на анимационните филми "Дяволът в черквата", "Кавалкада", "Хипотеза", "Малкият". Твори и в документалното кино - "Художникът", "Между морето и пустинята", "Близкият Близък изток", "По български проекти".

Сценаристът Христо Ганев стана носител на държавната награда "Св. Паисий Хилендарски" за 2011г. Наградата бе връчена на церемония в Министерски съвет от министър-председателя Бойко Борисов (Източник: БТА/ Снимка: Бистра Бошнакова-Парсън)

Още Почина големият сценарист и режисьор Христо Ганев

Почина големият сценарист и режисьор Христо Ганев

КИНОТО ПОМАГА ПРЕДИМНО НА СВОИТЕ СЪЗДАТЕЛИ

Христо Ганев е дълбоко убеден, че киното помага предимно на своите създатели да поддържат гражданското си самочувствие и обществена активност. Един филм представлява духовна позиция - и това си убеждение той подкрепя с думите: "Всеки човек се ражда сляп.

Сблъсъкът с реалността, неочакваните удари те свързват със света на другите. И, ако не можеш да го почувстваш, оставаш завинаги сляп". Всяко произведение, малко и много, скрито или явно, до известна степен е автобиографично, и по филмите може да се проследи изминатия път на всеки автор, смята той.

В периодичния печат Христо Ганев публикува поезия, разкази, епиграми, фейлетони и хумористични стихотворения. Стефан Продев го определя като "Човекът поведение" и пише за творчеството му: "В негово лице литературата и киното имат един от своите майстори. Поезията му, която не търси венци и похвали, е от онези скъпи чудеса, които се раждат трудно, но оставят следа".

Христо Ганев умира на 25 септември 2021 г.

Още Алексис Вайсенберг: Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя

Алексис Вайсенберг: Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя

ПРИЗНАНИЕ

Христо Ганев е носител на много награди и отличия. На 22 май 1966 г. е удостоен със званието "Заслужил артист" във връзка с 1100-годишнината от създаването на славянската азбука и писменост - за приноса в развитието на науката, образованието, литературата и изкуството. Лауреат е на Димитровска награда за сценария на филма "Песен за човека" през 1959 г.

Носител е на голямата награда на Съюза на филмовите дейци за 1987 г. за цялостното си творчество. Заедно със съпругата си Бинка Желязкова са удостоени с наградата за цялостен принос в българското киноизкуство на 13 януари 2007 г. Получава орден "Стара планина" (първа степен) - за изключително големи заслуги в областта на културата и изкуството (2010).

Още Иван Радоев: Свободен е този човек, който може да каже пред себе си "От нищо не ме е страх"

Иван Радоев: Свободен е този човек, който може да каже пред себе си "От нищо не ме е страх"

Още Отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Апостол Карамитев

Отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Апостол Карамитев

Още Тъжният веселяк Григор Вачков

Тъжният веселяк Григор Вачков

Още ГЕЦ само веднъж използвал каскадьор - за скок с парашут

ГЕЦ само веднъж използвал каскадьор - за скок с парашут

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Паметна плоча на Атанас и Любомир Далчеви беше открита в Солун

Инициативата е на БТА и на Генералното консулство на България

Маргарита Доровска: Изложбите не бива да бъдат самоцелни

"Изложбите не бива да бъдат самоцелни. Те трябва да ни отведат в друг свят - буквално са портал към друга вселена", казва културологът и куратор на Центъра за изкуство Кристо и Жан-Клод в Габрово

Балерината Микаела ДеПринс почина на 29-годишна възраст

Танцувала е с националната балетна трупа на Нидерландия, а в периода преди смъртта си е била част от балета на Бостън

Романите му възкресиха най-интимните тайни на Ван Гог и Микеланджело

35 години от смъртта на американския писател и сценарист Ървинг Стоун

Кеворк Кеворкян на 80 г.: Истинската журналистика е да изстискаш сълзи и от камък

"Само в клетка с тигри журналистът е в правото си да мънка - иначе трябва да говори ясно и почтено", категоричен е авторът и водещ на "Всяка неделя"

Ноа Зук: Публиката завършва електрическата верига на едно произведение

"Едно произведение на изкуството е малко като машина за смисъл", казва световноизвестният хореограф, който открива сезона в РЦСИ "Топлоцентрала" с пърформанса Shutdown