ПЪТЕШЕСТВИЯ
Голямото К: Магията на Южна Корея
Музика, кино, нови технологии, храна – това са част от причините светът да се е побъркал от любов по Южна Корея и т.нар. K-култура
Автор : / 4931 Прочита 10 Коментара
Нощен Сеул (Снимка: iStock by Getty Images)К е ключва буква, защото тя е ключът, с който се отваря безкрайният свят на корейски културни продукти, кино, храна, забавления, музика и практики, които познават само истинските фенове на страната.
Озовах се в Южна Корея съвсем ненадейно - по покана на прекрасната Снежана Тодорова, председателка на СБЖ, като част от делегация на Съюза на българските журналисти, в която с български колеги посетихме Асоциацията на корейските журналисти, които бяха наши сърдечни домакини и се опитаха да представят страната си пред нас по един изключително детайлен и разнолик начин.
Посещението в Музея за иновации на Самсунг в град Суон (Снимка: Личен архив)
Както на всички, които са посетили безсънният Сеул, първото впечатление и за мен беше как така всички гигантски офис небостъргачи светят, като в малките отделни кутийки се усеща, че не всички спят. И да, че Сеул определено не е град, който обича да спи.
Среднощните безсъници на Сеул бяха добре дошли за jet lag състоянието ми. Така или иначе не ми се спеше, защо да не огледам светлините и цветовете на града, да усетя неговите миризми, да видя настроението, с което хората се носят по улиците.
Нощен Сеул (Снимка: Личен архив)
Нощен Сеул (Снимка: Личен архив)
Нощен Сеул (Снимка: Личен архив)
Тогава нашите корейски колеги ни заведоха в типичен нудъл ресторант за бързо хранене, който по това време беше отворен. Когато ми мирише на екзотични подправки и чувам виковете на готвещите, това определено ми носи адреналин за предстоящото хранене.
Първа среща с корейската храна в Корея - първа безсънна нощ в Сеул (Снимка: Личен архив)
Първата локална среща с корейската храна за мен беше пиршество от звуци, прибори, цветове, подправки и най-вече вкусове. Корейските пелмени, корейското суши, както и това, без което няма как да минем - кимчи, бяха сред нещата, които опитах за първи път през онази светеща нощ.
Разходка из слънчев Сеул (Снимка: Личен архив)
Разходка из слънчев Сеул (Снимка: Личен архив)
Впечатлих се от сърдечността на корейските колеги, които ни посрещнаха - бяха мили, гостоприемни и изцяло въвлечени в интензивната програма, което ни предстоеше.
Разбира се, срещата със Асоциацията на корейските журналисти протече с интересен разговор за свободата на медиите и необходимостта от опозиционни на властта медии, които да я критикуват, както и най-важните теми, които вълнуват корейското общество в този момент.
Председателят на Асоциацията Ким Дон Хун сподели с нас, че най-важното за вестника, който издава Асоциацията е покриването на теми, които са обществено значими и защитават общественият интерес.
Сеул е място, в което можеш да намериш не само 24-часово работещи офиси, костюмирани хора през нощта, 24-часово работещи сауни за релакс заради тежкия труд, но и всякакви забавления с изкуство и храна, тук имам предвид основно уличната храна, която е наистина много атрактивна и интересна.
Едно от прекрасните места в Сеул беше и разходката из площада Гуанвамун, който е открит през 2009 г.
Намира се пред двореца Gyeongbokgung, бил седалище на корейските владетели от 1395 г. до 1592 г., а от 1868 г. до 1910 г. е бил седалище на японския губернатор през времето, когато Япония е окупирала Корея.
На площада има огромна статуя на Седжон, един от мъдреците на корейската нация от династията Чосон, управлявал Корея 1418-1450 г. С него именно се свързва обединението на Корея в единна нация и държава, както и изобретяването на корейската писменост. Този площад е историческо място за Южна Корея, заобиколен от административни сгради, министерства и исторически статуи.
Разцъфтяващ Сеул (Снимка: iStock by Getty Images)
Идеята на създаването му през 2009 г. е това да бъде площад за почивка и разходка на обикновения гражданин. Достъпно място, където хората могат да прекарат един цял почивен ден и да им бъде приятно.
Така наречената Синя къща също е дворцов комплекс, гигантски обществен парк в Сеул, който всъщност е дългогодишният президентски дворец, помещавал президентите на Южна Корея от 1948 г. до 2022 г. В този парк има огромен комплекс от сгради, построени в традиционен корейски стил.
Това място е служило като офис на редица президенти, съответно тук са се провеждали изключително важни политически и дипломатически срещи на високо ниво.
При встъпването си в длъжност, сегашният президент на Южна Корея Юн Сук-юл освобождава Синята къща като официална президентска резиденция и това е причината тя да се превърне от една от най-охраняваните сгради в Южна Корея в обществен парк с музейни комплекси, в които се разглежда историята на мястото.
Президентският дворец или Синята къща (Снимка: Личен архив)
Президентският дворец или Синята къща (Снимка: Личен архив)
Президентският дворец или Синята къща (Снимка: Личен архив)
Президентският дворец или Синята къща (Снимка: Личен архив)
Едно от най-впечатляващите места за мен бяха освен светлините на безсънния Сеул, също така и езерния град Чунчон, намиращ се в североизточната провинция Кануън-до.
Традиционна корейска къща с орнаменти в Чунчон (Снимка: iStock by Getty Images)
Чунчон е град, заобиколен от планини, езера и реки. Градът е известен и заради това, че в него е снимана популярната корейска драма "Зимна соната", заради която градът привлича хиляди туристи от цял свят.
Град Хачон е малко планинско градче, разположено в зелените красиви планини на този район и беше впечатляващо със сутрешните си мъгли, кристално чистите си води и усмихнатото слънце през деня. Това северно градче е буквално на няколко километра от демилитаризираната зона, която разделя на две Корея - Северна и Южна.
Разходка из Сеул, слънчев и зелен град (Снимка: Личен архив)
38-ият северен паралел, който разделя Корейския полуостров приблизително наполовина, е първоначалната граница между малките административни зони на Корея съответно на Съединените щати и Съветския съюз в края на Втората световна война.
Улица на град Хачон (Снимка: Личен архив)
След създаването на Корейската народнодемократична република (КНДР или Северна Корея) и Република Корея (РК или Южна Корея) през 1948 г., тя се превръща в де факто международна граница и един от най-напрегнатите фронтове на Студената война.
Северната част на Южна Корея притежава невероятно красива природа (Снимка: Личен архив)
Северната част на Южна Корея притежава невероятно красива природа (Снимка: Личен архив)
Хачон обаче е изключително приветлив град с високи планини и свеж въздух, на който ти се иска да се наслаждаваш повече време. Бяхме настанени в живописна вилна зона с малки къщички, където едната част от стаите бяха без легла, по стара корейска традиция, разбира се имаше матраци.
Вилната зона е известна с това, че една от вилите, в които беше настанена председателката на СБЖ Снежана Тодорова е приютила и Михаил Горбачов при неговото посещение там през 2009 г. Бившият президент на Съветския съюз посещава Хачон, за да участва в международен симпозиум по случай откриването на Световния парк на камбаните на мира.
Хачон е от районите с най-красива природа в Южна Корея и място, което е близо до Северна Корея - две отдавна разделени държави на един народ.
С кмета на Хачон Че Мун Сун, вдясно е Цанка Донкова (Снимка: Личен архив)
В разговор с кмета на Хачон, който даде специална вечеря за нашата делегация в традиционен корейски стил, в ресторант, в който обувките се събуват и се сяда на земята на дълга натрупана с всевъзможни пикантни ястия маса, той сподели, че това е изключително земеделски район.
След традиционната вечеря с телешко месо, приготвяно на характерното барбекю на масата, ни сервираха една от най-вкусните напитки, които някога съм пила - сладък чай от синя слива и канела. Държейки в ръце чаши с този чай, Че Мун Сун разказа колко сериозна е била травмата за населението на района от Корейската война.
Една от стените покрай язовита на мира в демилитаризираната зона (Снимка: Личен архив)
"Макар че този район е освободен от японската окупация през 1945 г., през 1950 г. този район е бил в територията на Северна Корея. В рамките на тригодишната война между Южна и Северна Корея районът ни е върнат в Южна Корея. Заради това тук казваме, че районът ни е благословен!"
Природата в демилитаризираната зона (Снимка: Личен архив)
Граничният район подсеща, че е такъв, когато доближаваме демилитаризираната зона, където се срещат военни - на групи или охранители, които пазят на пост сами. Минавайки по пътя през Зоната, се вижда и парк на мира, създаден като символ и послание двата народа (който е един) никога повече да не проливат кръв помежду си. Кметът на Хачон продължава разказа си:
"Най-важното за хората в нашия пограничен район е свободата и равенството"
Край язовира на мира близо до демилитаризираната зона (Снимка: Личен архив)
Корейската война за него е най-трагичната война в историята на човечеството. За него районът е труден за управление, защото има много военни съоръжения, заради което и икономическите дейности на гражданите са ограничени.
"Повечето хора тук се занимават със земеделие" казва Че Мун Сун. За да покаже богатството на района и това, което им дава природата, по-късно той подари на всеки един от нас бутилка боровинково вино, направено точно в Хачон.
"Войниците тук са повече от населението на този район" продължава той.
На въпроса дали е имало инциденти, кметът обясни, че преди 20 години се е случвало да има инциденти след навлизане на севернокорейски войници на територията на Южна Корея, но от тогава това не се е случвало.
Северната част на Южна Корея притежава невероятно красива природа (Снимка: Личен архив)
Границата със Северна Корея минава през едно спокойно и красиво езеро, по което се разходихме с корабче. Гледката беше толкова релаксираща и предполагаща към медитативни състояния, че човек, ако не знае, трудно би предположил, че наоколо е военна зона и са минавали танкове, имало е войни и ядрени заплахи.
Изглед от високо в планината край Хачон, някъде там е Северна Корея (Снимка: Личен архив)
Кметът на Хачон, разказвайки историята на района след вечеря, седейки на земята, заобиколен от българските журналисти, които нямат търпение да му задават още и още въпроси, сподели нещо, което наистина ни потресе в този момент:
"От време на време намираме трупове по течението на водата, които идват от Северна Корея. Познаваме ги по дрехите. Повечето нямат връхни дрехи."
Изглед от високо в планината край Хачон, някъде там е Северна Корея (Снимка: Личен архив)
Това, което за него е най-важно за развитието на планинския район е да могат да се грижат добре за децата си. От раждането на дете, нашият район е единственият, който предлага напълно безплатно образование до завършването на университета, независимо дали учат в нашия град или не, за тях общината осигурява пансион.
Всяка година в района на Хачон се провежда Зимен фестивал. Това е фестивал, в който замразеното езеро приютява под ледената си завивка различни риби, а почитателите и туристите, дошли на фестивала, ги ловят, правейки дупки в леда.
Това, което е най-типичното за района като продукти са сладкият картоф и нудлите от елда.
Типични герои за Сеул - тези анимета котки могат да бъдат видяни из целия град!
Традиционни корейски цветове и архитектура (Снимка: Личен архив)
Ако отидете в Южна Корея, съветвам да се насладите на няколко неща:
На първо място соджу с бира, кимчи, корейски пелмени и студени нудли от елда с яйце и лют сос, както и сладкото мляко от банан, което потушава лютивото в устата.
Отвъд храната и напитките, най-важното, което трябва да направите е да се въоръжите с време и възможности за обикаляне: Южна Корея е страна с прекрасна природа, планини, язовири, езера, две морета от двете страни на полуострова, невероятна атмосфера по улиците и разбира се, напоително количество магазини с корейска козметика, в които човек може да чете, разглежда и размишлява часове колко тона би могъл да си изсветли кожата по модела на корейските жени.