ОТВЪД ПОЛИТИКАТА
Валентин Кардамски-Вале: Най-лесно нарисувах гнева в очите на Народа
Най-добрият художник сред пиарите откри първата си портретна изложба "Големите на XX век"
Редактор : / 6435 Прочита 2 Коментара

Потрети на бележити личности, рисувани с мистрия, а не с четка, показа пиарът -художник Валентин Кардамски-Вале в изложбата "Големите на ХХ век", която се откри днес и оцвети Клуба на народния представител в Парламента.
Тя обедини депутати от различни парламентарни групи, вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на ПЕС Сергей Станишев, чийто портрет също участва в изложбата, омбудсмана Мая Манолова, светски личности, журналисти и приятели на художника.
Валентин Кардамски е познат в медийните среди като журналист и пиар на левицата. Той обаче е художник по образование и по призвание. Кардамски от години се занимава с живопис в свободното си време и вече е направил поредица от картини, включително и иконописни. Негови творби се намират в частни колекции в Холандия, Белгия, Франция и Русия.
До потретите на Георги Калоянчев и Стоянка Мутафова, Радой Ралин и Йордан Радичков, Крикор Азарян и Лили Иванова, бяха подредени тези на Цар Борис III, Желю Желев, Николай Добрев, Ахмед Доган, Симеон Сакскобурготски, Сергей Станишев и Людмила Живкова.
Според художника, политици, подредени без политически цвят и разделяне, общественици и духовно извисени хора, заслужават да застанат един до друг, защото ги обединява каузата им - България и българите.
"Исках големите личности от края на миналия век и началото на настоящия да се съберат под един "покрив" - в сградата на парламента, където са изковани законите на България", разкрива Валентин Кардамски. По думите му за последните 30 години са били употребени, дори изтрити големи имена, но най-вече са били забравени. "Ако продължим в този дух, ще изтрием и себе си. Вярвам, че моментът да се сложи край на този процес е дошъл", обяснява художникът.
Специално място в изложбата е отредено на портретите на Баба Ванга и Дядо Добри. Валентин Кардамски споделя, че следващият потрет, който смята да нарисува, е на Преподобна Стойна.
С вицепрезидента Илияна Йотова (Снимка: БТА)
Вицепрезидентът Илияна Йотова дойде специално, за да открие изложбата. Тя заяви, че поканата за тази изложба е била едно от най-приятните неща, които са й се случвали напоследък. По думите й за 28 години български преход Валентин Кардамски е успял без много думи и изразни средства, да го "закачи на стените" в Народното събрание.
"Част от парите, които ще се съберат от закупуването на тези картини, ще отидат за деца, които са лишени от родителски грижи, но които носят таланта в себе си и трябва да бъдат поощрявани", поясни Йотова. И посочи, че една от тези картини ще бъде сложена в сградата на българския президент. Депутати от БСП пък откупиха портрета на Радой Ралин.
Портртет на председателя на ПЕС Сергей Станишев също е включен в изложбата (Снимка: БТА)
Ето какво сподели самият Валентин Кардамски пред Дир.бг между поздравите и пожеланията:
- Много цветно и красиво, спомени, история и духовност има днес тук. Цветност и политика - как ги съчетавате двете?
- Съчетавам ги със сърце и с душа. С емоцията на това, че се надявам тези картини да са началото да започнем да си спомняме за големите. Да се научим да имаме памет.
Паметта се изразява в това наистина да отдаваме заслуженото на тези, които са били преди нас. Няма как да имаме бъдеще. Всеки казва, че в момента му е трудно, защото е криза. Не, не му е трудно. Ако този човек има душевността, ако има силата на духа, ако е одухотворен, той ще има въможността, ще намери код, за да може да пребори проблемите в живота и трудностите за които говорим.
Ние нямаме толкова икономическа и финансова криза, колкото духовна. И не мога да си представя да се разправям с проблемите в образованието, при условие, че големият проблем е свързан не толкова с това, че децата не ходят на училище. Това е следствие. Следствие на това, че ние нямаме ценности. Образованието вече не е ценност. А това пък е пак следствие, защото първо нямахме ценности в личностите, почнахме да ги забравяме. Някои от имената не само са забравени, но и са демонизирани.
Това не бива да се случва! Според мен ние трябва да дадем сърце и душа да върнем културата и да накараме хората да започнат да се грижат за душите си. Това включва и политиците, разбира се. Няма как те да бъдат по-различни от това, което са всички останали.
Хубаво го казаха в Нарадното събрание. Иска ми се и политиците да бъдат малко по-духовни хора. Иска ми се да виждам и повече политици в театъра, в изложбените зали, на концерти, а не само на политически мероприятия. Пожелавам си го да бъде така! Поне както е в останалата част на света и се радвам, че в голяма степен днес имаше представители от всички парламентарни групи, които уважиха тази изложба.
С омбудсмана Мая Манолова (Снимка: БТА)
- Разбрахме, че за тези портрети не сте използвали четки?
- Рисувам с мистрия и с маламашка.
- Имате ли любим портрет?
- Любимият ми портрет е на дядо Добри, защото това е дядо Добри Святият. Много трудно го нарисувах, защото е абсолютно чист като душевност. Човекът, който всяка стотинка, която събере, я дава за най-красивата за него кауза. Да помогне на "Александър Невски". Нито лев не е взел за себе си.
- А най-трудният?
- Това бе най-трудният. А може би най-лесният ми бе Давид - Народа. Най-лесно нарисувах гнева в очите на Давид, защото угнетеността на хората е изключително видима. Надявам се всички правилно да я разчетат. Това е половината от лицето на Давид. Иска ми се след време да нарисувам и другата половина, която да е позитивна.