Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Цигуларят Светлин Русев: Музиката прави малки чудеса

СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Цигуларят Светлин Русев: Музиката прави малки чудеса

"Характерните неравноделни ритми от българския фолклор добавят уникален колорит към универсалната класическа музика", казва музикалният виртуоз

Светлин Русев Колаж: Петя Александрова/Dir.bg

Броени дни след като участва в "Концерт за мир" в катедралата "Сен Луи" в "Музея на армията" в Париж, на 29 януари 2025 г., българският цигулар Светлин Русев, ще свири пред софийската публика за първи път със своя "Страдивариус" от 1716 г., който получи от Министерството на културата за период от 5 години.

Цигулката е закупена от българската държава специално за Минчо Минчев, друг обичан голям български цигулар, който близо 47 години свири с нея. Светлин Русев пристига в София по покана на композитора Минко Ламбов за световната премира на Концерт за цигулка, акордеон и оркестър.

Още Светлин Русев ще свири за първи път у нас на 300-годишна цигулка "Страдивариус"

Светлин Русев ще свири за първи път у нас на 300-годишна цигулка "Страдивариус"

Концертът "Вдъхновение" ще бъде представен на 29 януари 2025 г. от 19.00 ч. в Централен военен клуб в София.

Участва и световноизвестната акордеонистка Вероника Тодорова. Изключителният виртуоз Светлин Русев не за първи път изпълнява творби на Минко Ламбов. За него композиторът е написал първия си концерт за цигулка и оркестър "Camposelice", Двоен концерт за цигулка и пиано, Концертна пиеса за цигулка и оркестър "Quarantinella" и други.

В Париж миналата седмица родният ни виртуозен цигулар с международна кариера беше солист на повторение на концерт за мир от 4 април 1943 г. в "Роял Албърт Хол", Лондон, където цигуларят Йехуди Менухин свири за премирие пред Съюзниците.

След един от най-великите цигулари на 20-и век Менухин, 80 години по-късно Светлин Русев се изправи пред предизвикателството на подобно цигулково изпълнение с шедьоврите Концерт за цигулка и оркестър на Бетовен и "Поема" на Шосон, като възроди тази историческа френско-германска програма.

Светлин Русев (вляво) и композиторът Минко Ламбов Снимка: Личен архив

- Как мина концертът за мир в катедралата "Сен Луи" в Париж преди броени дни?
- Концертът беше прекрасен, пред пълна зала.

Катедралата "Сен Луи" е едно емблематично място, не е концертна зала с идеалната акустика, но пък се намира в един от най-любимите ми световноизвестни музеи - "Музеят на армията" в Париж.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Може би знаете, че там се намира гробницата на Наполеон. Там Берлиоз създава творби, Бърнстейн ги дирижира, там имат голяма традиция и винаги търсят интересна тематика.

Този път тя беше свързана с повторение на "Концерт за мир насред войната" от 1943 г. в "Роял Алберт Хол" в Лондон, където по много интересен начин Йехуди Менухин в подкрепа на Франция свири немска и френска музика. Беше една нова среща с новия диригент на оркестъра на Републиканската гвардия - Бастиен Стил, когото аз познавам като инструменталист, но за първи път работя с него, а от този сезон той е главен диригент на този оркестър.

- Имаше ли български гости на концерта?
- Да, на първи ред на концерта беше един от най-великите, в най-добрия смисъл, български патриоти - Минко Балкански, на 97 години и половина и винаги със своята чаровна усмивка (бел.ред. Минко Балкански е почетен професор по физика на Университета "Пиер и Мари Кюри" в Париж). Той е един хората които са направили толкова много за България.

Сред публиката беше и моето второ семейство, което ме приюти в първите ми две трудни години във Франция, когато бях малък и сам. Това са Елизабет и Койчо Атанасови, едно прекрасно българо-френско семейство.

- Като говорим за въздействието на музиката, имате ли момент от Вашата кариера, когато сте почувствали, че музиката Ви е променила нечий живот или е донесла надежда?
- Абсолютно и всичко това го знаем от научна гледна точка.

За съжаление преди няколко дни, предишната вечер преди концерта в катедралата "Сен Луи" бях в Неврологично отделение на една от големите парижки болници, за да видя мой близък, който получи инсулт и има мозъчен кръвоизлив.

И самият логопед и всички други лекари казаха колко е важно да се докосне до музиката. Отидох с цигулката и му посвирих, изключително сърцераздирателен и тъжен момент за мен, но и уникален миг на неговата реакция - усмихна се, позна ме и се опита да ръкопляска. Музиката прави малки чудеса!

Снимка: БНР

Още Историята на детето-чудо Йехуди Менухин

Историята на детето-чудо Йехуди Менухин

- Йехуди Менухин е вдъхновение за поколения музиканти със своята хуманност и майсторство. Срещали ли сте се с него?
- Имах щастието два пъти да имам контакт с него. Той беше президент на журито на международния конкурс "Маргарита Лонг - Жак Тибо" на който съм лауреат през 1996 г. А през 1997 г. свирих под неговата палка като диригент на Френския национален оркестър на гала концерт и отделно имахме контакт чрез една организация в Белгия, където той имаше други дейности чрез неговата фондация.

Той е естествено е голям пример за мен. Изключително ерудиран човек и си позволявам да го цитирам когато казвам, че това не е моята цигулка, а че имам щастието и шанса да съм цигуларят на този инструмент за известно време.

Още Министър Найден Тодоров връчи огърлие "Златен век" на Маргарита Димитрова

Министър Найден Тодоров връчи огърлие "Златен век" на Маргарита Димитрова

Както е в моя случай в момента от почти три месеца насам. На 31 октомври 2024 г. веднага след като мина церемонията в София, беше моят първи концерт с цигулката "Стдивариус" от 1716 г. - световна премиера на друго произведение на Минко Ламбов, чиято българска премиера предстои сега в сряда. Това е "Валонската сюита", написана по поръчка на Кралския Валонски оркестър в Белгия.

Но въпреки това, че наскоро имах много тежък маратон с двоен рецитал от Соловите сонати на Йожен Изаи, някои които не познавах и не бях свирил никога, и 24-е капричии на Паганини - това беше едно по-активно, дори силово сближаване с инструмента, затова си позволявам да цитирам проф. Минчо Минчев, който наскоро каза, че в неговия случай навремето му е отнело година и половина.

Така че този процес е абсолютно неспирен, уникален и обогатяващ. Много неща влияят на начина по който този инструмент отговаря, на начина, по който цигулката ни връща и ни кара да музицираме. Т.нар. интерактивност в днешно време, е нещо много специално и приятно, защото няма нищо рутинно в този процес. Всеки ден е обогатяващо сближаване.

2 септември 2024 г., Созопол. Цигуларят проф. Минчо Минчев (вдясно) връчва плакет за притежание на музикален инструмент ("Страдивариус" от 1716 г.) на концертмайстора Светлин Русев. Снимка: Кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов

2 септември 2024 г., Созопол. Светлин Русев с плакета за притежание на музикален инструмент - "Страдивариус" от 1716 г. Снимка: Кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов

Още Президентът Радев удостои Светлин Русев с Почетния знак на държавния глава

Президентът Радев удостои Светлин Русев с Почетния знак на държавния глава

- А след като върнахте цигулката на фондация Nippon с каква цигулка свирихте преди да получите тази от Министерството на културата в България?
- 9 години имах шанса да свиря на нея от 2012 г. до 2021 г., след това имах на разположение цигулка, която принадлежи на Amundi от Париж, която е доста по-мъничка и тясна, с уникален размер - уникален инструмент. Всички части с изключение на горната дъска, са на Николо Амати, който е бащата на лютиерите и е довел цигулката до съвременната й форма, а най-известният негов ученик е Антонио Страдивари, който доста по-късно през 1720 г., почти 70 г след това, прави горната дъска за този инструмент.

Инструмент с чудесен характер, изключителен топъл глас, но колкото и арогантно да звучи - несравним с цигулката, с която в момента имам щастието и честта да творя и да изпълнявам произведения.

Източник: БНР

Още Светлин Русев ще изпълни 10 биса на "Мартенски музикални дни" в Русе

Светлин Русев ще изпълни 10 биса на "Мартенски музикални дни" в Русе

- Какво за Вас е най-силното послание на музиката в трудни времена?
- Макар че Бетовен често е композирал по поръчка, едва ли е предполагал, че неговата музика ще се изпълнява векове наред. Въпреки че няколко века са само миг в историята на човечеството, класическата музика има универсална стойност, която ще остане.

Тя носи резонанс и вибрация, които са жизненоутвърждаващи, и е истинска загуба за хората, които не се осмеляват да прекрачат прага на концертната зала. По този начин те губят връзката с човечността.

За мен това е изключително важно и почти мисионерско - да успея да въздействам на публиката чрез тези вибрации, чрез резонанса, чрез споделянето на емоции и пътешествие.

Тази музика дава възможност на хората, дори и за минути или часове, да не усещат тежестта на ежедневието, да забравят за грижите си и да останат млади духом.

Тя е нещо изключително ценно, което ни помага да запазим човечността си - нещо, което, за съжаление, все повече се губи в съвременния свят.

Купи билет

- Вие не за първи път изпълнявате творби на Минко Ламбов. Как бихте описали творческата ви връзка и какво ви вдъхновява в неговата музика?
- Преди да работим заедно, нас ни свързва едно прекрасно приятелство от гледна точка на това, че сме човешки същества.

Още Световна премиера на Пиеса за пиано и цигулка от Минко Ламбов на 9 юни в зала "България"

Световна премиера на Пиеса за пиано и цигулка от Минко Ламбов на 9 юни в зала "България"

Чест и удоволствие е, че в своето творчество той има произведения, посветени на мен. Има първи концерт с цигулка, втори двоен концерт, който направихме в София и в Турция, има пиеси.

Той направи преработка на "Циганската рапсодия" на баща си Кирил Ламбов. Бог да го прости! И сега е и първото ни сътрудничество с Вероника Тодорова и прекрасния инструмент акордеон.

С нетърпение очаквам това произведение, засега съм чул само демо версията, така че нещата ще се случат във вторник сутринта на първата ни репетиция в София. В произведението има фолклорни елементи, неравноделни тактове, танго и джаз елементи, които се свързват от различни жанрове и това е нещо необичайно.

Светлин Русев (вдясно) и композиторът Минко Ламбов. Светлин Русев пристига в София по покана на композитора за световната премира на Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. Снимка: Личен архив

Още Веско Ешкенази, Вероника Тодорова и Плевенска филхармония с лятно изкушение за меломани

Веско Ешкенази, Вероника Тодорова и Плевенска филхармония с лятно изкушение за меломани

- Акордеонът е сравнително необичаен инструмент в класическата музика. Как според вас той се вписва в контекста на този концерт?
- По много интересен и уникален начин. Аз от 25 години свиря с бандонеон (подобен на акордеоните), който се използва в аржентинското танго. Съвсем наскоро, по-миналата неделя, свирих танго квинтет.

Много добре се съчетават двата гласа на инструментите, убеден съм, че така ще бъде и сега. Интересното е, че такъв традиционен инструмент има в България и във Франция, където съм прекарал голяма част от живота си.

Минко Ламбов и акордеонистката Вероника Тодорова Снимка: Личен архив

Светлин Русев (вдясно) и композиторът Минко Ламбов Снимка: Личен архив

Купи билет

- Концертът за цигулка, акордеон и оркестър е световна премиера. Какви предизвикателства и емоции ви донесе подготовката за това произведение?
-
В този случай интересен момент е с т.нар. първи стъпки, тъй като нямаме записи, нямаме други интерпретации.

Ние поставяме първия камък на катедралата, която предстои да се построи, а това винаги е много вълнуващо и е особена отговорност още повече пред българска публика в София. Всичко това прави концерта специален и уникален.

Светлин Русев (вдясно) и композиторът Минко Ламбов. Светлин Русев пристига в София по покана на композитора за световната премира на Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. Снимка: Личен архив

- Какво значение за вас има изпълнението на български композитор на световна сцена?
- Аз съм горд, че мога да допринеса с една капка в разпространението на българска музика и култура.

Считам се патриот, но и го правя, защото тази музика го заслужава и го изисква.

Още Панчо Владигеров се опитал да спаси от смърт Сашо Сладура

Панчо Владигеров се опитал да спаси от смърт Сашо Сладура

Ако говорим например за Панчо Владигеров, като може би е най-известният български композитор, неговият първи концерт за цигулка и оркестър се създава от Берлинска филхармония - това е най-високо световно ниво и е грехота да не го познават на други места.

Когато музиката е качествена, тя заслужава и трябва да се свири. Аз имам късмета и шанса да избирам с какво да се занимавам и когато хора като Емил Табаков ми предложат да изсвиря тяхно произведение без ангажимент, няма как да не го направя. Видях партитурата, докато обядвахме с Найден Тодоров, колко качествено е написано произведението и че заслужава да се изпълни и това се случи неведнъж в България.

Светлин Русев (вляво) и композиторът Минко Ламбов. Светлин Русев пристига в София по покана на композитора за световната премира на Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. Снимка: Личен архив

- Как виждате ролята на българската музика и култура в международния контекст?
- Българската музика допринася значително за обогатяването на универсалната класическа музика, която съществува от векове и със сигурност ще продължи да живее по същия начин.

Всяко произведение, свързано с българската музикална традиция - танци, песни, хармонии и характерните неравноделни ритми - добавя уникален колорит към световната сцена.

Сред моите любими бисове, например, вдъхновени от българския фолклор, са "Ръченица" на Петър Христосков и "Дайчово хоро".

Всичко, което носи духа на неравноделните ритми, е не само дълбоко свързано с нашата идентичност, но и впечатляващо за международната публика със своята оригиналност и енергия.

Колаж: Петя Александрова/Dir.bg

Интервю на Нели ЖЕКОВА

Още Светлин Русев, Радиосимфониците и маестро Илиевски с празничен концерт за Деня на независимостта

Светлин Русев, Радиосимфониците и маестро Илиевски с празничен концерт за Деня на независимостта

Още Цигуларят Светлин Русев и пианистката Йоръм Сон поставят началото на "Мартенски музикални дни" в Русе

Цигуларят Светлин Русев и пианистката Йоръм Сон поставят началото на "Мартенски музикални дни" в Русе

Още Максим Ешкенази, Светлин Русев и Академия "Роза" с концерт в Епископската базилика

Максим Ешкенази, Светлин Русев и Академия "Роза" с концерт в Епископската базилика

Още Цигуларят Светлин Русев е солист и диригент на Софийската филхармония тази вечер в Зала "България"

Цигуларят Светлин Русев е солист и диригент на Софийската филхармония тази вечер в Зала "България"

Още Светлин Русев с цигулков концерт на Айфеловата кула

Светлин Русев с цигулков концерт на Айфеловата кула

Още Маестро Емил Табаков и Светлин Русев откриват новия сезон на Софийската филхармония с Чайковски  и  Бетовен

Маестро Емил Табаков и Светлин Русев откриват новия сезон на Софийската филхармония с Чайковски и Бетовен

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Носителят на "Букър" Шехан Карунатилака: Призраците и забравените истории на войната

Среща с писателя от Шри Ланка, който казва, че да критикуваш родината си не е акт на предателство, а акт на любов

Ники Илиев за "Без крила": Нека приемем себе си, за да могат другите да приемат нас

"Да носим отговорност за действията които правим, защото не знаем как те се отразяват на останалите хора", категоричен е режисьорът

Иван Шопов за новия албум на TRIGAIDA: "Полет" е смел скок в нови звукови небеса

"За да стане цветен и богат звукът на албума, винаги привличаме интересни музиканти от други култури и включваме инструменти, които не са толкова обичайни в комбинация с нашия фолклор", казва многоликият артист

Йордан Славейков: Спазвам една мярка - да искам от себе си и хората повече, отколкото мислим, че можем да дадем

"На сцената в "Последна стъпка" се разказва историята на едно разбито българско семейство, което въпреки обидите, предателствата, липсата на любов и прекалената любов, се опитва да събере счупените парчета, да ги залепи и да се опита да продължи да е семейство", казва режисьорът и писател за най-новия си спектакъл

Пуерториканецът, който завладя колекционерите в САЩ

Американският артист с пуерторикански произход е професионален цигулар със значителни постижения, но в момента е успешен артист в САЩ и съветник на известни колекционери. Той говори лично пред Impressio за представянето на изложбата си в One Gallery в София през май

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър