Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Руският цигулар Сергей Малов: Мистерията в музиката привлича хората

МУЗИКАЛНИ ПЪТЕШЕСТВИЯ

Руският цигулар Сергей Малов: Мистерията в музиката привлича хората

Можете да гледате виртуоза само на фестивал Алегра

Роденият в Санкт Петербург Сергей Малов е многостранен виртуоз: свири на цигулка, виола, барокова цигулка и виолончело да спала (Източник: Фестивал "Алегра")

Неслучайно критиката нарича Сергей Малов - властелинът на струните и в това родните меломани вече се увериха на концерта в зала България, в рамките на фестивал "Алегра". 

Следват участия в още два концерта - "Паралели" и "Съзвездия", Сергей Малов е един от преподавателите в майсторските класове на академия Алегра, която ще се проведе в залите на Националното музикална училище "Любомир Пипков".

Роденият в Санкт Петербург Сергей Малов е многостранен виртуоз: свири на цигулка, виола, барокова цигулка и виолончело да спала. Репертоарът му се простира от ранна барокова музика до Йохан Себастиан Бах, от класически и романтични концерти за цигулка до световни премиери на съвременна музика. В своите интерпретации той се фокусира върху въпросите за стила и техниките на изпълнение от съответната епоха.

Купи билет

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса "Паганини" в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса "Хайфец" във Вилнюс и конкурса "Майкъл Хил" в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио.

На конкурса Й.С.Бах в Лайпциг Сергей Малов е награден с барокова цигулка. "JumpstartJunior Foundation"- Амстердам му предоставя барокова цигулка на Джофредо Капа. Свирил е като солист с Akademie für Alte Musik Berlin, Венецианския бароков оркестър, Севилския бароков оркестър, "Musica Viva" - Москва, Camerata Salzburg и Baroque Orchestra Halle.

Още Ласло Феньо: Хуманността е езикът на музиката

Ласло Феньо: Хуманността е езикът на музиката

Записите на Сергей Малов на произведения на Й.С. Бах, Паганини и Изаи, наред с други, са издадени от DECCA, EASonus, Hänssler Profil, Alba и Pan Classics, както и от Solo Musica. През есента неговият запис на 6-те виолончелови сюити на Бах е отличен с OPUS Klassik 2021.

Осъществен с личното му виолончело да спала, записът получава изключителната оценка на критиката ("...CD, което е великолепно от начало до край." Süddeutsche Zeitung, Р.Брембек, 27.4.2020). Най-новият издаден запис (2021) е на 24 каприза оп.1 на Николо Паганини. Видеоклиповете с неговото виолончело да спала са гледани над един милион пъти в интернет. От септември 2017 г. Сергей Малов е назначен за професор по цигулка в Университета за музика в Цюрих.

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса "Паганини" в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса "Хайфец" във Вилнюс и конкурса "Майкъл Хил" в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио (Източник: Фестивал "Алегра")

- Вие сте един от водещите музиканти в осмото издание на фестивал Алегра, който се провежда за първи път в София, след седем успешни години на русенската музикална сцена. Фестивалът се утвърди като истински музикален празник на европейската фестивална карта. Като музикант, който има освен активна сценична кариера, вие сте и преподавател в Цюрих. Как намерихте време и какво бе водещото за решението ви да се присъедините към екипа от виртуози и да участвате в цели три концерта - на откриващия концерт, на 15 юли, и на концертите на 19 и 21 юли?
- Причината е Петър Найденов, много чаровен и отговорен създател и организатор на фестивал Алегра. Освен това, в сърцето ми София има много специално място като град, а и дъщеря ми се казва София. Очаквам с нетърпение срещата с българската публика.

Още Фестивал и академия Алегра: Талант, устойчивост и световна музика

Фестивал и академия Алегра: Талант, устойчивост и световна музика

- Наричат ви властелинът на струните, защото освен всичко останало, свирите на един много необикновен инструмент - виолончело да спала. Ще ни разкажете ли нещо повече за него?
- За виолончелото....по програма няма да свиря на този инструмент на това издание на фестивала. Може би на някое от следващите, но го нося с мен. Това е един много интересен инструмент. Реална представа за него може да добиете, когато изгледате някои от видео клиповете в You tube и Инстаграм канала ми.

Това е едно малко виолончело, всъщност е едно нормално виолончело, което се поставя на раменете и затова е направено достатъчно малко по размер, така че да пасне на раменете. Има пет струни и всичко останало, свързано с виолончело да спала е по-вълнуващо, когато го чуете в действие.

- Каква е тайната зад успешната кариера на един класически музикант?
- Ха, за отговора на този въпрос, ще трябва да попитате някой, който е наистина много успял в неговата или нейната кариера. Но бих добавил, че е добре да сте фокусирани върху желанията и целите си. Като за начало е добре да имате представа къде сте се запътили и да следвате посоката. Другото е практика, практика, практика.

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса "Паганини" в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса "Хайфец" във Вилнюс и конкурса "Майкъл Хил" в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио (Източник: Фестивал "Алегра")

- Пътувате и срещате публика от различни континенти, националности, пленена от музиката. С какво си обяснявате магията и ефектът на класическата музика?
- Всъщност, се надявам, че класическата музика все още привлича толкова много хора, колкото е привличала преди. Мисля си, че музиката е най-откровено, вдъхновяващо, прекрасно, мистериозно изкуство. Онова, в което сякаш никога не можеш да станеш толкова добър, колкото ти се иска. Изкуството, което е толкова мистериозно, че привлича толкова много и вярна публика.

Да, всъщност мистерията привлича хората. И емоциите, които предизвиква и събужда музиката не биха могли да оживеят в друга форма на изкуство. А живото изпълнение е било, е и ще си остане свещенодействие. Надявам се, да преживеем нещо подобно на концертите в програмата на Алегра.

Още Ирина Стоянова: Благодарение на фестивал Алегра, музикалното училище ще бъде „лаборатория за музика“ на световно ниво

Ирина Стоянова: Благодарение на фестивал Алегра, музикалното училище ще бъде „лаборатория за музика“ на световно ниво

- Какво е нужно, за да се постигне хармония между всички музиканти на сцената?
- Кой е казал, че е необходимо да има такава хармония. Всъщност, е много вдъхновяващо, когато музикантите, които изпълняват едно произведение заедно на сцената, пресъздадат написаното от композиторите преминавайки през своите разбирания, предложат своя интерпретация.

И дори, когато това не стане, за щастие на сцената винаги има лидер и това е първата цигулка, чиято роля е да води останалите музиканти, и така се стига до онзи момент, в който всеки един от музикантите даде най-доброто от себе си. Независимо дали е оркестър, соло музикант, който публиката следи, процесът е един и същ. Очаквам го с нетърпение в София.

- Преподавате в университета в Цюрих. Какво е важно за един преподавател и какви са наблюденията ви върху студентите по музика днес?
- Това е забавен въпрос. Мисля си, че учителите днес са много по-различни от учителите преди 20 години, да речем. А студентите са също различни и ако попаднете на някой от типа tabula rasa, някой, който иска да се научи или пък някой, който е много талантлив - подходът ще е различен. Но, всъщност, всичко днес е много ново и различно във всеки един момент.

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса "Паганини" в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса "Хайфец" във Вилнюс и конкурса "Майкъл Хил" в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио (Източник: Фестивал "Алегра")

Още Мария Найденова – Абрашева: Фестивал и академия Алегра е наслада за духа

Мария Найденова – Абрашева: Фестивал и академия Алегра е наслада за духа

- Какви са вашите музикални предпочитания и в какъв тип музика бихте се впуснали в артистична колаборация?
- Бих искал да видя музиката в нейна цялост, но, разбира се, винаги е имало тенденции да се разделя, дефинира музиката, независимо дали става въпрос за класическата или рок, или поп музиката. Това сигурно помага много и има причина да се прави, но аз имам предпочитания в много посоки.

И досега не съм споменавал, но съм много привлечен и вдъхновен от фолклорната музика, и особено много от българския фолклор. Бих искал да свиря с повече разбиране, защото българската фолклорна музика е толкова богата. От друга страна, колаборациите понякога понамирисват на нещо евтино, дори кичозно.

Купи билетИ да се прави кросоувър просто, за да се направи колаборация между жанровете и типа музика, е претенция да се направи нещо ново. Но аз имам интерес към подобни предизвикателства, независимо дали ще свиря или ще дирижирам.

В някои от тези проекти съм много по-сигурен и уверен, отколкото в други, но съм отворен за такива експерименти. И се надявам, да поживея по-дълго, за да видя всички нови открития в това необятно поле на музиката.

Повече за предстоящите концерти, включени в програмата на фестивал Алегра, както и детайли за майсторските класове, част от Академия Алегра, на официалния сайт на фестивала. 

Фестивал и академия Алегра се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", Столична община програма "Култура", Фондация "Америка за България", Институт Лист - Унгарски културен институт и в партньорство със Софийска филхармония и Национално музикално училище "Любомир Пипков".

Още Код Стравински с фестивал Алегра

Код Стравински с фестивал Алегра

Още Контрабасистът Петър Найденов: Фестивал и академия Алегра са моята мисия

Контрабасистът Петър Найденов: Фестивал и академия Алегра са моята мисия

Още Маестро Саша Гьотцел: Нищо не може да спре изкуството

Маестро Саша Гьотцел: Нищо не може да спре изкуството

Още Фестивал и академия "Алегра" организира осмото си поредно издание в София

Фестивал и академия "Алегра" организира осмото си поредно издание в София

Коментирай5

Календар

Препоръчваме ви

Дарина Маркова: Музиката е основният ми източник на допамин

Едва на 18, тя има 4 сингъла зад гърба си, монтира с младежки ентусиазъм видеата на част от тях, и преживява еклектиката в атмосферата между "Бургас и морето" и лондонския Уест Енд

Люси Дяковска: Трябва да бъдем любопитни към хората, които ни заобикалят, за да не оскотяваме

"Аз много обичам да си пожелавам оптимизъм. Да не се обръщаме прекалено често назад, а да съумяваме да преработваме миналото и да извлечем най-доброто, за да продължим напред", споделя огнената певица

HAVASI: Чрез музиката си създавам мост между традиция и иновация

Остават последни билети за HAVASI Symphonic Concert Show на 21 декември зала 1 на НДК

Йордан Славейков: Не искам да вярвам, че можем трайно да се превърнем в свое онлайн алтер его

"Вдъхновява ме Стивън Кинг - ама, че майсторски пише той за "обикновения човек, попаднал в необикновена ситуация", споделя режисьорът, драматург и писател

Таня Джарова-Салюстио: Музиката е нещо вечно, което остава и след като последният тон отзвучи

"Да се задържиш на върха е комбинация от физическа издръжливост, ментална сила и дълбока любов към музиката", казва концертмайсторът на "Виена Шьонбрун Оркестра"

Михаил Зигар: Политическият активизъм е проблемът на свободната журналистика

Осъденият в родината си руски журналист и дисидент смята, че разделението днес е между циничния капитализъм и капитализма с човешко лице и че в Русия все още има хора, които мечтаят за различно бъдеще