Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Руският цигулар Сергей Малов: Мистерията в музиката привлича хората

МУЗИКАЛНИ ПЪТЕШЕСТВИЯ

Руският цигулар Сергей Малов: Мистерията в музиката привлича хората

Можете да гледате виртуоза само на фестивал Алегра

Роденият в Санкт Петербург Сергей Малов е многостранен виртуоз: свири на цигулка, виола, барокова цигулка и виолончело да спала (Източник: Фестивал "Алегра")

Неслучайно критиката нарича Сергей Малов - властелинът на струните и в това родните меломани вече се увериха на концерта в зала България, в рамките на фестивал "Алегра". 

Следват участия в още два концерта - "Паралели" и "Съзвездия", Сергей Малов е един от преподавателите в майсторските класове на академия Алегра, която ще се проведе в залите на Националното музикална училище "Любомир Пипков".

Роденият в Санкт Петербург Сергей Малов е многостранен виртуоз: свири на цигулка, виола, барокова цигулка и виолончело да спала. Репертоарът му се простира от ранна барокова музика до Йохан Себастиан Бах, от класически и романтични концерти за цигулка до световни премиери на съвременна музика. В своите интерпретации той се фокусира върху въпросите за стила и техниките на изпълнение от съответната епоха.

Купи билет

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса "Паганини" в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса "Хайфец" във Вилнюс и конкурса "Майкъл Хил" в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио.

На конкурса Й.С.Бах в Лайпциг Сергей Малов е награден с барокова цигулка. "JumpstartJunior Foundation"- Амстердам му предоставя барокова цигулка на Джофредо Капа. Свирил е като солист с Akademie für Alte Musik Berlin, Венецианския бароков оркестър, Севилския бароков оркестър, "Musica Viva" - Москва, Camerata Salzburg и Baroque Orchestra Halle.

Още Ласло Феньо: Хуманността е езикът на музиката

Ласло Феньо: Хуманността е езикът на музиката

Записите на Сергей Малов на произведения на Й.С. Бах, Паганини и Изаи, наред с други, са издадени от DECCA, EASonus, Hänssler Profil, Alba и Pan Classics, както и от Solo Musica. През есента неговият запис на 6-те виолончелови сюити на Бах е отличен с OPUS Klassik 2021.

Осъществен с личното му виолончело да спала, записът получава изключителната оценка на критиката ("...CD, което е великолепно от начало до край." Süddeutsche Zeitung, Р.Брембек, 27.4.2020). Най-новият издаден запис (2021) е на 24 каприза оп.1 на Николо Паганини. Видеоклиповете с неговото виолончело да спала са гледани над един милион пъти в интернет. От септември 2017 г. Сергей Малов е назначен за професор по цигулка в Университета за музика в Цюрих.

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса "Паганини" в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса "Хайфец" във Вилнюс и конкурса "Майкъл Хил" в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио (Източник: Фестивал "Алегра")

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

- Вие сте един от водещите музиканти в осмото издание на фестивал Алегра, който се провежда за първи път в София, след седем успешни години на русенската музикална сцена. Фестивалът се утвърди като истински музикален празник на европейската фестивална карта. Като музикант, който има освен активна сценична кариера, вие сте и преподавател в Цюрих. Как намерихте време и какво бе водещото за решението ви да се присъедините към екипа от виртуози и да участвате в цели три концерта - на откриващия концерт, на 15 юли, и на концертите на 19 и 21 юли?
- Причината е Петър Найденов, много чаровен и отговорен създател и организатор на фестивал Алегра. Освен това, в сърцето ми София има много специално място като град, а и дъщеря ми се казва София. Очаквам с нетърпение срещата с българската публика.

Още Фестивал и академия Алегра: Талант, устойчивост и световна музика

Фестивал и академия Алегра: Талант, устойчивост и световна музика

- Наричат ви властелинът на струните, защото освен всичко останало, свирите на един много необикновен инструмент - виолончело да спала. Ще ни разкажете ли нещо повече за него?
- За виолончелото....по програма няма да свиря на този инструмент на това издание на фестивала. Може би на някое от следващите, но го нося с мен. Това е един много интересен инструмент. Реална представа за него може да добиете, когато изгледате някои от видео клиповете в You tube и Инстаграм канала ми.

Това е едно малко виолончело, всъщност е едно нормално виолончело, което се поставя на раменете и затова е направено достатъчно малко по размер, така че да пасне на раменете. Има пет струни и всичко останало, свързано с виолончело да спала е по-вълнуващо, когато го чуете в действие.

- Каква е тайната зад успешната кариера на един класически музикант?
- Ха, за отговора на този въпрос, ще трябва да попитате някой, който е наистина много успял в неговата или нейната кариера. Но бих добавил, че е добре да сте фокусирани върху желанията и целите си. Като за начало е добре да имате представа къде сте се запътили и да следвате посоката. Другото е практика, практика, практика.

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса "Паганини" в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса "Хайфец" във Вилнюс и конкурса "Майкъл Хил" в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио (Източник: Фестивал "Алегра")

- Пътувате и срещате публика от различни континенти, националности, пленена от музиката. С какво си обяснявате магията и ефектът на класическата музика?
- Всъщност, се надявам, че класическата музика все още привлича толкова много хора, колкото е привличала преди. Мисля си, че музиката е най-откровено, вдъхновяващо, прекрасно, мистериозно изкуство. Онова, в което сякаш никога не можеш да станеш толкова добър, колкото ти се иска. Изкуството, което е толкова мистериозно, че привлича толкова много и вярна публика.

Да, всъщност мистерията привлича хората. И емоциите, които предизвиква и събужда музиката не биха могли да оживеят в друга форма на изкуство. А живото изпълнение е било, е и ще си остане свещенодействие. Надявам се, да преживеем нещо подобно на концертите в програмата на Алегра.

Още Ирина Стоянова: Благодарение на фестивал Алегра, музикалното училище ще бъде „лаборатория за музика“ на световно ниво

Ирина Стоянова: Благодарение на фестивал Алегра, музикалното училище ще бъде „лаборатория за музика“ на световно ниво

- Какво е нужно, за да се постигне хармония между всички музиканти на сцената?
- Кой е казал, че е необходимо да има такава хармония. Всъщност, е много вдъхновяващо, когато музикантите, които изпълняват едно произведение заедно на сцената, пресъздадат написаното от композиторите преминавайки през своите разбирания, предложат своя интерпретация.

И дори, когато това не стане, за щастие на сцената винаги има лидер и това е първата цигулка, чиято роля е да води останалите музиканти, и така се стига до онзи момент, в който всеки един от музикантите даде най-доброто от себе си. Независимо дали е оркестър, соло музикант, който публиката следи, процесът е един и същ. Очаквам го с нетърпение в София.

- Преподавате в университета в Цюрих. Какво е важно за един преподавател и какви са наблюденията ви върху студентите по музика днес?
- Това е забавен въпрос. Мисля си, че учителите днес са много по-различни от учителите преди 20 години, да речем. А студентите са също различни и ако попаднете на някой от типа tabula rasa, някой, който иска да се научи или пък някой, който е много талантлив - подходът ще е различен. Но, всъщност, всичко днес е много ново и различно във всеки един момент.

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса "Паганини" в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса "Хайфец" във Вилнюс и конкурса "Майкъл Хил" в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио (Източник: Фестивал "Алегра")

Още Мария Найденова – Абрашева: Фестивал и академия Алегра е наслада за духа

Мария Найденова – Абрашева: Фестивал и академия Алегра е наслада за духа

- Какви са вашите музикални предпочитания и в какъв тип музика бихте се впуснали в артистична колаборация?
- Бих искал да видя музиката в нейна цялост, но, разбира се, винаги е имало тенденции да се разделя, дефинира музиката, независимо дали става въпрос за класическата или рок, или поп музиката. Това сигурно помага много и има причина да се прави, но аз имам предпочитания в много посоки.

И досега не съм споменавал, но съм много привлечен и вдъхновен от фолклорната музика, и особено много от българския фолклор. Бих искал да свиря с повече разбиране, защото българската фолклорна музика е толкова богата. От друга страна, колаборациите понякога понамирисват на нещо евтино, дори кичозно.

Купи билетИ да се прави кросоувър просто, за да се направи колаборация между жанровете и типа музика, е претенция да се направи нещо ново. Но аз имам интерес към подобни предизвикателства, независимо дали ще свиря или ще дирижирам.

В някои от тези проекти съм много по-сигурен и уверен, отколкото в други, но съм отворен за такива експерименти. И се надявам, да поживея по-дълго, за да видя всички нови открития в това необятно поле на музиката.

Повече за предстоящите концерти, включени в програмата на фестивал Алегра, както и детайли за майсторските класове, част от Академия Алегра, на официалния сайт на фестивала. 

Фестивал и академия Алегра се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", Столична община програма "Култура", Фондация "Америка за България", Институт Лист - Унгарски културен институт и в партньорство със Софийска филхармония и Национално музикално училище "Любомир Пипков".

Още Код Стравински с фестивал Алегра

Код Стравински с фестивал Алегра

Още Контрабасистът Петър Найденов: Фестивал и академия Алегра са моята мисия

Контрабасистът Петър Найденов: Фестивал и академия Алегра са моята мисия

Още Маестро Саша Гьотцел: Нищо не може да спре изкуството

Маестро Саша Гьотцел: Нищо не може да спре изкуството

Още Фестивал и академия "Алегра" организира осмото си поредно издание в София

Фестивал и академия "Алегра" организира осмото си поредно издание в София

ИЗБРАНО
Коментирай5

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Ники Илиев за "Без крила": Нека приемем себе си, за да могат другите да приемат нас

"Да носим отговорност за действията които правим, защото не знаем как те се отразяват на останалите хора", категоричен е режисьорът

Иван Шопов за новия албум на TRIGAIDA: "Полет" е смел скок в нови звукови небеса

"За да стане цветен и богат звукът на албума, винаги привличаме интересни музиканти от други култури и включваме инструменти, които не са толкова обичайни в комбинация с нашия фолклор", казва многоликият артист

Йордан Славейков: Спазвам една мярка - да искам от себе си и хората повече, отколкото мислим, че можем да дадем

"На сцената в "Последна стъпка" се разказва историята на едно разбито българско семейство, което въпреки обидите, предателствата, липсата на любов и прекалената любов, се опитва да събере счупените парчета, да ги залепи и да се опита да продължи да е семейство", казва режисьорът и писател за най-новия си спектакъл

Пуерториканецът, който завладя колекционерите в САЩ

Американският артист с пуерторикански произход е професионален цигулар със значителни постижения, но в момента е успешен артист в САЩ и съветник на известни колекционери. Той говори лично пред Impressio за представянето на изложбата си в One Gallery в София през май

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата