Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Мустафа Ердоган: Танцът е любов

ТАНЦИ ОТВЪД КУЛТУРАТА

Мустафа Ердоган: Танцът е любов

С "Огънят на Анадола" вече 25 години разказваме една приказка за доброто, споделя хореографът

Световноизвестният турски хореограф Мустафа Ердоган е създателят на "Огънят на Анадола" (Източник: Екипът на "Огънят на Анадола")

Още Начало на турнето на "Огънят на Анадола"

Начало на турнето на "Огънят на Анадола"

Нова версия на прочутия спектакъл на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган "Огънят на Анадола" гостува у нас от 2 до 9 август.

Спектакълът е вдъхновен от древната история на Анадола и е вписан в книгата за рекордите на "Гинес" в две категории - за най-бързо танцово представяне с 241 стъпки в минута и за най-многобройна публика с 400 хил. души на едно място.

Шоуто е гледано на живо от 45 милиона души по света.

Създател на "Огънят на Анадола" е световноизвестният турски хореограф Мустафа Ердоган.

Нова версия на прочутия спектакъл на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган "Огънят на Анадола" гостува у нас от 2 до 9 август (Източник: Екипът на "Огънят на Анадола")

Още "Огънят на Анадола" празнува 25 години на стадион

"Огънят на Анадола" празнува 25 години на стадион

- Как се раждат вашите спектакли?
- На първо място е историята. Трябва да я изучаваме и да я знаем много добре. Когато знаем собствената си история е много лесно да преценим, която история да разкажем. Най-важни са митологията и философията, комбинацията между тях.

Върху изградената културна основа, се добавя музика, която е основана отново на митологията.

А танците се добавят след изключително прецизни проучвания, с точност на бижутер.

В хореографията ни има танци, които преди нас не са били изпълнявани никога. И разбира се съвременен синтез на всички тези елементи. Когато се обединят всички те, се появява един много сполучлив синтез.

Още "Огънят на Анадола" гостува днес във Варна, а утре - в София

"Огънят на Анадола" гостува днес във Варна, а утре - в София

- Вашите синове танцуват ли ?
- Искат да танцуват "Троя". Сега те са вече големи момчета, високи са 1.90 см.

- По колко часа на ден спите?
- По 6 часа, защото имам много натоварена програма. За да се поддържа трупата в добра кондиция, да се организират спектакли по целия свят се изисква добро разпределение на времето.

- Защо през последните години предпочитате да живеете извън големите градове?
- Няма как да се откъснеш от големия град. В колкото по-голямо населено място живееш, толкова се увеличава и подхранва капацитета на мозъка ти. За това никога няма откъсване от Истанбул. Но в този момент, ми харесва да живея в Чанаккале.

Чанаккале е важен за мен, Троя е важен за мен. Много обичаме да ходим там. Наполовина сме тук, в Истанбул, наполовина сме в селските регион.

Още Мустафа Ердоган пристига с "Огънят на Анадола"

Мустафа Ердоган пристига с "Огънят на Анадола"

- Осъзнавате ли, че с вашите спектакли пишете история?
- Да понякога след добър спектакъл. Вижте, аз съм един много работещ, един опитващ се денонощно да твори човек. Заедно с моите приятели аз съм един работник в танцовата сфера.

- Ако не се занимавахте с танци, какъв щяхте да бъдете?
- Не знам. Танцът е нещо, което паралелно на всички етапи на живота ми, е съществувало и продължавало. Дори, когато съм се занимавал с друга дейност. Имаше период, в който бях журналист, но никога не съм се откъснал от танците. Не си представям, друг начин на живот, без танци. Танцът е любов. Завинаги!

- Сравняват по мащаб хореографията ти с тази на Морис Бежар. Кои са онези хореографи и танцьори, които харесваш?
- Имитирам го визуално... Имам неговата брада (смее се). Сериозно, има една личност, която не просто харесвам, а съм влюбен в нея. Ако бяхме съвременници със сигурност бих искал да сме гаджета.

Нова версия на прочутия спектакъл на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган "Огънят на Анадола" гостува у нас от 2 до 9 август (Източник: Екипът на "Огънят на Анадола")

Това е Айседора Дънкан. Тя е една от личностите, които боготворя. Другата е Пина Бауш. Това са част от най-съществените учители за мен.

Още Античният град Зеугма – Градът на Римските мозайки в Анадола

Античният град ЗеугмаГрадът на Римските мозайки в Анадола

- Помниш ли първия танц, който гледа и те накара да се занимаваш с танци?
- Ето тук е специалното място да споделя, че когато за първи път гледах хореографията на Игор Моисеев за спектакъла "Партизан" , една изключително забележителна хореография, си казах, че аз мога да направя подобно нещо с турския танц и история. Доста дръзко от моя страна.

- Ритъмът ли е това, което ви държи в турската традиция?
- Това, което ме държи към турските традиции е по-скоро свързано с географското ни богатство. Описваме собствената си танцова география като нашето богатство. Започвайки от северен Ирак, достигащ чак до Скопие, включително и България, Гърция, Крит, и Кавказ.

Цялата тази област е нашата танцова география. Храним се от нея, защото тези култури са изключително близки една до друга и имат сериозно припокриване в исторически план. Поради тази причина, танцовата ни география е доста по-мащабна от съвременните ни териториални граници.

Още Архитектурните чудеса на Анадола

Архитектурните чудеса на Анадола

- Как би обяснил на едно 5 годишно дете с какво се занимавате вече толкова много години?
- Първо ще започна как бих обяснил на възрастните, а после ще преминем към децата. В някои от интервютата си, които давам по националните медии, споменавам, че ако всички парламентаристи, както и депутати, поне в един момент от живота си бяха танцували, политиката би била много по-гъвкава.

За това и на едно 5 годишно дете бих казал, че ще естетизираме неговия живот. Животът ти ще стане красив. Тази естетика, започваща от тялото ти, продължавайки през съзнанието ти ще разпространява тази енергия около теб.

Естетизираме живота. Това е нещо, което е казал и Платон. Животът би бил много по-хубав за самия него.

- Какво си пожелавате за 25-тия юбилей на шоуто?
- През тези двадесет и пет години, тоест четвърт век, създадохме дванадесет училища с близо две хиляди ученици. Проведохме множество представления в сто и десет държави по света, в много градове и страни, и имаме над петдесет милиона зрители. Това е изумително постижение.

Но все още се чувствам като в началото на пътя, защото трябва да увеличим броя на училищата. В момента имаме инициативи за създаване на нови училища в Европа, съседните страни и Америка. Трябва да разширим обхвата си. Едно училище в Далечния Изток, едно в Америка, едно в Европа.

Още Имало едно време в Анадола

Имало едно време в Анадола

Пожелавам си да разширим територията на нашето сътрудничеството с други страни. Ето например със съседните страни, особено България! В миналото имаше български танцьори, които танцуваха с нас. Грузия също е важна, имаме грузински танцьори. Със сътрудничеството както с близки, така и с далечни страни, можем да направим този четвърт век още по-плодотворен.

Много съм развълнуван. Това ще бъде нашето седмо турне в България. Имаме много близка културна връзка с българския народ. Споделяме обща култура и сме живели заедно много години. Следователно, да бъдем отново в България за нашия двадесет и пети юбилей ще ни направи много щастливи. Поздрави и обич към нашата българска публика!

Билети за спектаклите можете да намерите ТУК

Още Истанбул is the new cool

Истанбул is the new cool

Още Вдъхновена от движенията на човешкото тяло - Тюлин Бозуюк: съвременен дизайн от Истанбул

Вдъхновена от движенията на човешкото тяло - Тюлин Бозуюк: съвременен дизайн от Истанбул

Още Прегръдка между носталгия и модерност

Прегръдка между носталгия и модерност

Още Истанбул - модерност, традиции и гурме

Истанбул - модерност, традиции и гурме

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Ноа Зук: Публиката завършва електрическата верига на едно произведение

"Едно произведение на изкуството е малко като машина за смисъл", казва световноизвестният хореограф, който открива сезона в РЦСИ "Топлоцентрала" с пърформанса Shutdown

Хърватският графити майстор Славен Лунар: Искам да създавам хубави вибрации

Той е един от осноположниците на графити сцената в Хърватия и идва във Варна за фестивала PICTOPLASMA x Balkans

Режисьорът Константин Божанов пред БТА: Киното не е олимпиада, на която да представяме България

"Между патриотизъм и национализъм разликата е доста тънка. Според мен идва от някакъв изграден национален комплекс, какъвто се наблюдава и при големите нации. Когато нации, които са исторически потискани, решат да се надигнат, става опасно" споделя режисьорът

Писателят Тодор П. Тодоров: Живеем в епоха, в която мислещият човек е застрашен вид

"Свободата на словото и правото на другия станаха нещо съмнително, нароиха се нови цензори, налагат се забрани, изключвания, черни списъци" споделя още писателят

Клара Фюри: Харесва ми, когато драматургията възниква случайно

"Понякога когато думите не достигат, аз танцувам с изпълнителите и те танцуват за мен и така намираме думите, с които да облечем нещата, които правим!", разкрива известната хореографка

Десислава Терзиева: Целта ми е да отпразнувам необикновеното!

"Приемам факта, че докато някои неща се губят в превода, други се появяват от пукнатините", споделя българо-американската художничка, която представя своята нова изложба "между другото" в Sarieva/Gallery