Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Кшищоф Зануси пред Dir.bg: Боя се, че днешното общество на пълния търбух е много уязвимо

СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Кшищоф Зануси пред Dir.bg: Боя се, че днешното общество на пълния търбух е много уязвимо

"Ако всичко е продукт, както казваме метафорично, на пияната маймуна, това означава, че сме изгубени в хаоса, защото животът ни би се оказал безсмислен", казва именитият режисьор, сценарист и продуцент

Снимки: Иван Григоров, София Филм Фест/Колаж: Петя Александрова/Dir.bg

Какво осмисля живота: успехът или любовта?

"Може би любовта е отговор на всички въпроси, но от друга страна съм чувал, че Бог никога не е използвал концепцията за успех като свое име", споделя световноизвестният режисьор, сценарист и продуцент Кшищоф Зануси.

Още Кшищоф Зануси идва на София Филм Фест

Кшищоф Зануси идва на София Филм Фест

Пред дилеми са изправени и героите на Зануси във филма му "Идеалното число", който той лично представи на 27-ия София Филм Фест, на който е специален гост. 

Кинолегендата майсторски използва философията на литературата, науката, медицината, икономиката, вярата и киното (дори "Декалог" на Кшищоф Кешловски), за да провокира размисли за морала и смъртта. "Идеалното число" е завръщане към основните теми в творчеството на режисьора. Отговорите, които дава този път, са объркани и противоречиви.

Разговаряме с филмовия майстор и професор за кръстопътя, пред който ни изправя оцеляването ни днес, за смисъла и хаоса, за нуждата от морално безпокойство в изкуството и киното:

Кшищоф Зануси (Снимка: Иван Григоров)

- Чест и радост е отново да ни гостувате в България. След последния път, когато бяхте тук се случиха много неща - преминахме през пандемия, преминаваме и изстрадваме война, да не говорим за природните бедствия - промениха ли се дилемите пред съвременния творец?
- Не. Същностните въпроси винаги остават едни и същи. И те са, например, дали животът има смисъл или не.

Дали се гмуркаме в хаоса или има някакво скрито значение на всичко добро и всичко зло, което ни заобикаля.

Кшищоф Зануси (Снимка: Иван Григоров)

- Казвате, че най-вече трябва да бъдем добри адвокати на себе си, за да не потънем в демокрацията, която се опитваме да сътворим? Станахме ли в 21 век по-добри адвокати на себе си?
- Боя се, че не. Наопаки е, тъкмо обратното.

Мисля, че този век е нашият край на света. Така наречения напреднал, развит свят, богатият свят, който един от големите чешки мислители нарича - човечеството на търбуха. И това човечество се гмурка в хаоса, потъва в него. В хаоса и отчаянието. Затова съм толкова негативен.

Кшищоф Зануси (Снимка: Иван Григоров)

Още Кшищоф Зануси: Съвременното кино разказва твърде много истории, но често качеството му  е много ниско

Кшищоф Зануси: Съвременното кино разказва твърде много истории, но често качеството му е много ниско

- Вашите филми ни потапят в кино на моралното безпокойство. Това ли е киното, от което се нуждаем и в момента?
- Не със сигурност, но това е киното, което обаче получаваме.

Но мисля, че имаме нужда от нещо друго и обикновено, когато ситуацията се нормализира. А нормалното е епидемията, войната, земетресенията. През вековете това е била нормалността, с много кратки почивки между една и друга епидемия.

Взимаме за даденост, че някак си трябва да има мир в този хладен, недраматичен живот, но животът по природа, в същността си е драматичен. И трябва да се изправим срещу това, не можем просто да избягаме. Няма такова място, на което да можем да се скрием.

Когато Адам е бил изхвърлен от Рая, той се опитва да се скрие от него, но Бог поглежда към храстите и му казва: Не се опитвай да се скриеш!

Кадър от филма "Идеалното число" на Кшищоф Зануси (Снимка: София Филм Фест)

Още Ретроспектива на Кшищоф Зануси започва в Дома на киното

Ретроспектива на Кшищоф Зануси започва в Дома на киното

- Представяте на София Филм Фест най-новия си филм "Идеалното число". Как изглежда вашето идеално число?
- Това е метафора, защото имате и деветте съвършени числа на екрана, както ще видите. Но ще ги намерите и в Интернет.

Имахме в нашия технологичен музей една малка кукличка на Коперник с изкуствен интелект, която отговаряше на различни въпроси. За 15 минути един човек отиде до нея, попита за числото Пи и за три часа куклата блокира. И се наложи да я рестартират от тока. (смее се)

Изкуственият интелект можеше да развива до безкрай числото Пи. (смее се)

Така че перспективата за нашите взаимоотношения с изкуствения интелект е малко опасна. (смее се)

Кшищоф Зануси (Снимка: Иван Григоров)

Още Легендата Кшищоф Зануси  - специален гост на 23-ия София филм фест

Легендата Кшищоф Зануси - специален гост на 23-ия София филм фест

- Не харесвате изкуствения интелект?
- Смешно ми е. Смятам, че прави прекрасна сцена във филма, защото когато имаме този изключителен интелект, който само след един въпрос за числото Пи и приключва.

- Филмът ще ни ориентира ли на кръстопътя на избора между морал - смърт, успех - любов?
- Не е едно и също.

Може би любовта е отговор на всички въпроси, но от друга страна съм чувал, че Бог никога не е използвал концепцията за успех като свое име. (смее се). Така че, успехът не е Божие име. (смее се)

Кадър от филма "Идеалното число" на Кшищоф Зануси (Снимка: София Филм Фест)

- Оптимист ли сте?
- По някакъв начин да, защото не всичко е изгубено, а това си е оптимизъм.

- Имате ли големи страхове?
- Те са си тук.

И най-големият страх е да се окаже, че няма нищо. Че има само хаос и че животът няма смисъл. Винаги има някаква възможност да се окаже точно така.

Кадър от филма "Идеалното число" на Кшищоф Зануси (Снимка: София Филм Фест)

- Работили сте с много български творци и полската школа у нас е добре позната. Нашият фотограф Иван Григоров е бил асистент на Борислав Пунчев и има снимки с него, с вас, Владислав Икономов, Георги Дюлгеров, Иван Ничев преди години. Вие сте с брада.
- Това беше политическа брада. (смее се). Наистина. Знаете ли причината?

По време на комунизма, в момента, в който генерал Ярузелски се превърна в официален диктатор имаше пълен бойкот на полската национална телевизия. Приличен човек, не можеше по никакъв начин да говори в ефир. Аз се връщах от изгнание след няколко месеца и Христовски ми изпрати една бележка:

"Внимавай! Ще те заснемат, докато излизаш от самолета и ти ще им кажеш, че няма да говориш с тях, но те ще го отрежат с някои по-ранни интервюта и хората ще те оплюват по улицата." Така че, единственото спасение беше да отложа своето пътуване с две седмици и да си пусна брада, защото нямаше как да върви с монтажа и това веднага щеше стане ясно.

Министърът на вътрешните работи ми се обади и каза: "Ще ви дам нов паспорт с брадата и ако се появите без нея, ще стоите на летището, докато не ви порасне отново." Така че, докато този министър беше министър имах тази брада. Не беше никак удобно, но се боя че неговото чувство за хумор беше ограничено (смее се).

Кшищоф Зануси с българските си колеги Борислав Пунчев, Владислав Икономов, Георги Дюлгеров, Филип Трифонов и Иван Ничев (Снимка: Иван Григоров)

Кшищоф Зануси (Снимка: Иван Григоров)

- Връщам ви към "Идеалното число" и колко ще ни уплашат отговорите в него? Ще ни направят ли по-объркани, отколкото сме?
- Надявам се, че не.

Това, което би ни объркало е липсата на отговори. Винаги съществува дилемата - дали светът има смисъл? Дори и да не го разбираме. Но ако има значи има и надежда.

Ако всичко е продукт, както казваме метафорично, на пияната маймуна, това означава, че сме изгубени в хаоса, защото животът ни бе се оказал безсмислен. И се боя, че това общество на пълния търбух е много уязвимо.

Виждате колко много депресии сега са лекувани от психиатрите във всички развити страни. Когато бяхме гладни нямаше депресии. Редяхме се на опашки сутрин, за да купим хляб, тъй като колбас не се очертаваше да има. (смее се)

Кадър от филма "Идеалното число" на Кшищоф Зануси (Снимка: София Филм Фест)

- Кога тези дилеми бяха по-лесни? Преди в годините на социализма или днес?
- В социализма, тъй като стомасите бяха празни и имахме по-прагматични проблеми.

А сега живеем в един известен лукс и основните екзистенциални въпроси изплуват отново.

Кшищоф Зануси (Снимка: Иван Григоров)

- Какво мислите за истеричното навлизане във всички сфери на изкуството на политкоректността, въпросите за сегрегацията, проблемът за мястото на жената?
- Голяма част от тези въпроси са поставени по погрешен начин и тази коректност е доста реакционерска, което подкопава основите на демокрацията и свободата.

Не може да обявиш, да постановиш хората изведнъж да станат честни. А нечестността е нещо, срещу което трябва да се изправяме и не можем да го крием под килима.

Не бива да критикуваме някого, защото този човек е бил разочарован. Ако грешиш, бъди разочарован - животът е борба. И това се отнася към всичко живо - дори дърветата, растенията. Те винаги се борят за своето оцеляване.

И трябва да открием нови пътища, нови начини да намираме своето оцеляване в днешно време.

Кшищоф Зануси (Снимка: Иван Григоров)

- Какво е най-важното за един млад творец?
- Каквото и за стария творец.

Въпросът за истинността. Ако си искрен към себе си, ти имаш шанса да растеш. Ако лъжеш, а лъжите често биват възнаграждавани - това е проблем.

Интервю на Тина Философова

Снимки: Иван Григоров, София Филм Фест/Колаж: Петя Александрова/Dir.bg

"Идеалното число" на Кшищоф Зануси може да гледате като част от програмата на София Филм Фест, която може да следите - ТУК

Още Три изпълнени с адреналин филма в програмата „Екстрийм“ на София Филм Фест

Три изпълнени с адреналин филма в програмата „Екстрийм“ на София Филм Фест

Още 27-ият международен филмов фестивал София Филм Фест #RECONNECT - от 16 до 31 март 2023

27-ият международен филмов фестивал София Филм Фест #RECONNECT - от 16 до 31 март 2023

Още Три важни филма, посветени на военното безумие, са част от програмата на 27-ия София Филм Фест

Три важни филма, посветени на военното безумие, са част от програмата на 27-ия София Филм Фест

Още "След сезона" на Иван Панев и "Аромат на липа" на Сиси Денкова с премиери на 27-ия София Филм Фест

"След сезона" на Иван Панев и "Аромат на липа" на Сиси Денкова с премиери на 27-ия София Филм Фест

Още "Часът на Армагедон" с Антъни Хопкинс и "Корсаж" с магнетичната Вики Крипс на 27-ия София Филм Фест

"Часът на Армагедон" с Антъни Хопкинс и "Корсаж" с магнетичната Вики Крипс на 27-ия София Филм Фест

Още Световноизвестният режисьор Биле Аугуст, носител на Оскар и две награди „Златна палма“, ще бъде специален гост на 27-ия София Филм Фест

Световноизвестният режисьор Биле Аугуст, носител на Оскар и две награди „Златна палма“, ще бъде специален гост на 27-ия София Филм Фест

Още Джералдин Чаплин специален гост на 27-ия София Филм Фест

Джералдин Чаплин специален гост на 27-ия София Филм Фест

Още Шест интригуващи филма от Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест

Шест интригуващи филма от Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест

 

Коментирай6

Календар

Препоръчваме ви

Кристин Льоненс: Литература, мода и поколения жени, които ни дават уроци

Работила като модел и позирала за Юбер дьо Живанши и Пако Рабан, новозеландско-белгийската писателка е авторка на 4 романа, включително "Caging Skies", адаптиран във филма "Джоджо Заека" от кинорежисьора Тайка Уайтити и спечелил награда "Оскар"

Продуцентът на звезди Евгени Боянов: Мутафова ме възприемаше като свой внук

Моята баба обичаше да свири и пее "Вървят ли двама", а майка ми, бих казал, е най-добрата певица в рода ни - тя наблягаше на фолклора, разказва Евгени

Джон Малкович: "Оръжията и човекът" е очарователна комедия, нека хората я гледат

Предполага се, че това е пиеса, която създава атмосфера на омраза и към сърбите, но сръбски граждани дойдоха да я гледат, заяви режисьорът

Heptagram и Tickle the Sage се обединяват на сцената на "Топлоцентрала" на 7 ноември

Разговаряме с Heptagram и Tickle the Sage броени дни преди концерта Sonic Odyssey

"Сватба" по Хайтовски: Единственото нещо, което човек може да научи в този живот, е как да носи греха си

Главните герои от филма на режисьорката Магдалена Ралчева - Ралица Стоянова и Радослав Владимиров, разказват за предизвикателството да сътвориш и да се потопиш в магичния и суров Хайтовски свят

Деклан Донелан: Само технологиите се развиват, но не и човешката природа

"Не можем да се заблуждаваме повече. Няма заместител на това да си в една стая с някого. И театърът е много важен, защото празнува тази връзка - да бъдем заедно", казва пред БТА световноизвестният режисьор