Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Акварелистът Атанас Мацурев спечели златна награда от международен конкурс в Канада

БЪЛГАРСКА ГОРДОСТ

Акварелистът Атанас Мацурев спечели златна награда от международен конкурс в Канада

"Художниците в България са в дълбоките сенки", смята художникът

Атанас Мацурев (Снимка: БТА)

"Струва ми се, че специално на художниците никой не обръща внимание. Ние сме в дълбоките сенки. Съществуваме, работим, чували са за нас и толкова... Това се дължи на концепцията на държавно ниво за културата, или липсата на такава", каза пред БТА художникът Атанас Мацурев.

Още

Остарялото и мъдро минало в "Пластове на времето" на Атанас Мацурев

Остарялото и мъдро минало в "Пластове на времето" на Атанас Мацурев

Той спечели златна награда от международния конкурс за акварелисти Rockwell international watercolor competition в Канада. Отличието му бе присъдено за картината "Камъни и солена вода". Рисувах я през лятото на 2020 година. Не съм убеден, че това е точно конкурсна работа, но явно журито я е оценило, от което съм поласкан, казва Мацурев.

За международния конкурс той кандидатства през есента на 2021 г. по покана на главния спонсор на форума. В надпреварата са участвали над 2000 акварелни произведения. От тях наградени са общо 119 - 89 на художници от Китай и 30 - от други страни.

"Участието в такива конкурси е важно, защото художникът прескача собствените си бариери. Състезава се с артисти от много високо ниво от цял свят и разбира в каква посока върви", коментира още българският художник.

Атанас Мацурев пред своя картина (Снимка: БТА)

- Г-н Мацурев, как премина участието Ви в конкурса Rockwell international watercolor competition? Какви отзиви получихте от журито?
- Поради редица трудности, свързани с ковид пандемията, както много други конкурси, така и този се проведе онлайн. За участие бях лично поканен от главния спонсор. Така всъщност и разбрах за него.

Кандидатствах миналата есен, участваха над 2000 работи, от които бяха избрани 330. Наградените творби са 119 - 89 на китайски художници и 30 на художници от други страни.

Получих изцяло положителни отзиви от журито. Благодарение на социалните мрежи и интернет, този вид събития стигат много бързо до много хора по целия свят и набират популярност. Това е първото издание на конкурса и мисля, че тепърва ще се утвърди.

Атанас Мацурев спечели златна награда от международния конкурс за акварелисти Rockwell international watercolor competition в Канада (Източник: БТА)

- Защо избрахте да участвате с картината "Камъни и солена вода"? Какви емоции свързвате с нея?
- Избрах да участвам точно с тази картина, защото за мен тя е много емоционална и с особен заряд. Там е нарисувана моята свобода.

Обичам безкрайното движение на морето, сложните форми и светлина върху мокрите скали. Рисувах я през лятото на 2020 година. Не съм убеден, че това е точно конкурсна работа, но явно журито я е оценило, от което съм поласкан.

"Камъни и солена вода" на Атанас Мацурев (Снимка: БТА)

- Защо е важно участието и признанието на български артисти в конкурси като Rockwell international watercolor competition?
- Участието в такива конкурси е важно, защото художникът прескача собствените си бариери. Състезава се с артисти от много високо ниво от цял свят и разбира в каква посока върви. Разбира се, всяка оценка е относителна.

Не на последно място, това е реклама и представяне на българския акварел по света.

"Североизточен вятър" от Атанас Мацурев (Източник: Art Gallery Le Papillon)

- Успяхте ли да видите произведенията на останалите участници в конкурса и, предвид тази международна селекция - какви са актуалните тенденции в света на акварелното изкуство?
- Успях да видя част от наградените творби и, по мое мнение, нивото на участниците е много високо. Акварелът става все по-популярен в последните 10-15 години.

Това е техника с безкрайни възможности и тенденциите са в целия спектър - от абстрактни до хиперреалистични творби.

"Night" от Атанас Мацурев (Източник: Art Gallery Le Papillon)

- Казвате, че акварелът не търпи спокойствието на автора. Защо е така?
- Често казвам, че акварелът е повече чакане на точния момент, отколкото рисуване.

Това е една изключително трудна техника, сложна за контролиране, изискваща максимална концентрация и отдаденост, така че художникът не може да си позволи спокойствие, докато рисува. Поне при мен е така.

"Pine Tree" от Атанас Мацурев (Източник: Art Gallery Le Papillon)

- С какво природата провокира въображението Ви?
- Природата е съвършена и тя е най-добрият учител. Всичко е прекрасно композирано, хармонично, балансирано. Не мога да кажа, че провокира въображението ми.

Провокацията е да нарисувам сцени, моменти, които ме вълнуват по най-добрия начин и според възможностите ми.

"Август" от Атанас Мацурев (Източник: Art Gallery Le Papillon)

- Казвате, че търсите красотата навсякъде - кое е най-необичайното място, на което сте я намирали досега?
- Красотата наистина може да бъде намерена навсякъде.

Обикновено я откривам в един миг, който отминава много бързо, но се запечатва у мен - като кратък сутрешен сън, който се помни до обяд.

В центъра на София имаше една жълта стара, изоставена къща със счупени прозорци. Минавал съм покрай нея много пъти. Един ден беше огряна от слънцето и видях великолепие от цветове и сенки. Сякаш това беше друга къща. Не можех да не я нарисувам.

Красотата за мен е в простите неща и в отпечатъците на изминалото време.

"Under the roof" от Атанас Мацурев (Източник: Art Gallery Le Papillon)

- "В националната култура не се случва нищо интересно. Хем е трудно, хем е скучно. И най-печалното е, че никой не се интересува от тези факти", казвате преди пет години. Промени ли се оттогава състоянието на българската култура?
- Не мисля, че нещо се е променило. И за да не говоря за цялата ни култура, някак ми се струва, че специално на художниците никой не обръща внимание.

Ние сме в дълбоките сенки. Съществуваме, работим, чували са за нас и толкова... Това се дължи на концепцията на държавно ниво за културата - или липсата на такава, на огромни празнини в образованието, както и на това, че галериите и музеите изнемогват.

Интервю на Гергана Николова/БТА

Атанас Мацурев е роден през 1975 в гр. Банско. Завършва техникум с профил дърворезба и вътрешна архитектура. Мацурев работи изцяло в областта на акварела, като предпочитани теми на творбите му са пейзажи, натюрморт и портрети.

Илюстратор е на две книги, издадени в Канада, а негови картини са притежание на частни колекции и галерии в България, Испания, Tурция, Великобритания, Гърция, Холандия, Белгия, Канада, Норвегия, Франция, Унгария, Италия, Китай, Русия, Германия и САЩ. Член е на IMWA (International Masters of Watercolor Alliance/ Международен алианс на майсторите на акварела) и представител на България в организацията.

Още

Наивистичното изкуство е живо

Наивистичното изкуство е живо

Още

Рене Магрит - илюзионистът на изображенията

Рене Магрит - илюзионистът на изображенията

Още

Призрачните героини на Здравка Василева в "Женственост"

Призрачните героини на Здравка Василева в "Женственост"

Още

Композиция на Павел Койчев ще бъде разположена в Южен парк

Композиция на Павел Койчев ще бъде разположена в Южен парк

Още

Андриан Бекяров и "Когато времето спря"

Андриан Бекяров и "Когато времето спря"

Още

Иван Стратиев - изкушеният художник или художникът изкушител

Иван Стратиев - изкушеният художник или художникът изкушител

Още

Кътчета емоции с "АКВАрел" на Селма Тодорова

Кътчета емоции с "АКВАрел" на Селма Тодорова

Още

Майстори на акварела представят "Духът на България" във Варна

Майстори на акварела представят "Духът на България" във Варна

 

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Чин Чин – как интуицията, обичта и вярата окриляват децата в новата книга на Нуша Роянова

"Децата са като "чист лист хартия", донякъде от родителите зависи какво ще напишат и нарисуват върху него", убедена е писателката

"От Киото до Париж" - в уникалния музикален свят на Юко Уебаяши

Струнен квартет и ансамбъл "КласикАрт" заедно с Николай Стойков - флейта, Весела Тричкова - арфа, Маргарита Илиева - пиано и Мартина Митева - вибрафон ви канят на завладяващо музикално пътешествие

That's Not All Folks! - или една бизнес история за кино като на кино

"Не можеш да гледаш една мащабна продукция на лаптоп, с ниско качество, със субтитри, които някой е "превел на коляно", с неясни граматически и езиковедски познания. Нещо е сдъвкано и изплюто...", коментират Божидар Илиев и Янаки Дерменджиев

Крис Шарков: Истински съвременен може да бъде човек, който не принадлежи на това време

Театралният режисьор постави на българска сцена пиесата "Заклеваш ли се в децата" по Саломе Льолуш с участието на Весела Бабинова и Владимир Зомбори. Той сподели пред екипа ни, че започва репетиции и по "Елементарните частици" на Уелбек

"Формата на нещата" между необходимостта да обичаме и страха да обичаме

Режисьорката Максима Боева за своята постановка във Варненския театър

Дейвид Гарет: ICONIC е пътуване през времето и историята на музиката

Прочутият цигулар идва за два концерта у нас