ГЕНИИ
Египтологът Жан Франсоа Шамполион бил дете-чудо
Основателят на египтологията умира само на 41
Редактор : / 6798 Прочита 0 Коментара

Жан Франсоа Шамполион е френски историк, ориенталист,, професор по египтология на Парижкия университет и лингвист с голям световен принос в езикознанието. Той пръв разшифрова системата на египетските йероглифи, използвайки триезичния Розетски камък.
Жан Франсоа Шамполион е роден в градчето Фижак, Франция. Още 5-годишен се научава да чете и пише от молитвеника на майка си. Възрастните в обкръжението му са буквално удивени от самостоятелните занимания на малкия Жан Франсоа и го смятат за дете-чудо.
И той наистина се развива като такова. На 6 вече знае няколко езика, на които говори свободно. На 11 чете Библията на строеврейски. На 13 започва да се занимава с арабски език. На 15 започва да учи няколко езика едновременно: гръцки, латински, сирийски, арамейски и коптски.
Широката езикова култура на младия Жан Франсоа Шамполион му позволява да чете исторически материали в оригинал.
Интересът му към древната история събужда в него брат му - археологът Жак Жозеф Шамполион, който участва в кампанията на Наполеон Бонапарт в Египет.
Разболява се по време на експедицията в Египет
Жан Франсоа Шамполион е истински уникум в областта на науката.
Той е само на 16, когато още като ученик в Колеж дьо Франс, за труда си "Египет през царуването на фараоните", е приет за член на Академията на науките в Гренобъл.
През 1809 г. вече е професор по история, когато благодаренза на брат си, който по онова време вече е секретар на Наполеон, двамата имат възможност за лична среща с императора.
Наполеон е силно впечатлен от разговора си с Жан Франсоа и неговите изследвания за Древния Изток.
Вероятно това става и причина завистници да му отнемат професорското място след падането на Наполеон от власт.
1822 г. Шамполион разчита надписите върху Розетския камък
Шамполион напуска Гренобъл и се преселва да живее в Париж. Именно там продължава работата си по триезичния надпис на Розетския камък.
Любопитното е, че за пръв път чува за Камъка от вестникарска статия, която силно го заинтригувала. След 15-годишен труд разкрива системата на египетските йероглифи - звуковият принцип.
Благодарение на него учените разбират и в каква хронология са се развивали йероглифното писмо и египетската писменост -а именно: йероглифна, йератична и демотична.
Портрет на египтолога, худ. Г. Анжелели, 1828/29 г.
През 1826 г. Шамполион организира първия музей на Древен Египет.
Три години по-късно тръгва на археологическа експедиция в Египет и Нубия. Целува пясъка на Александрия. Шамполион е първият европеец, който знае езика на древните египтяни. Заедно с италианския лингвист Иполита Роселини събират голямо количество артефакти, които са публикувани след смъртта на Шамполион.
Ученият прекарва в Египет година и половина. На няколко пъти получава слънчев удар и го изнасят в безсъзнание. Разболява се от туберкулоза.
След завръщането си във Франция, през 1831 г. египтологът започва да ръководи първата катедра по египтология в света. Там, където е учил като младеж - в Колеж дьо Франс.
Съставя първата Граматика и първия Речник на египетски език.
Приет е за член на Френската академия на науките и за почетен член на Петербургската академия на науките.
За жалост, здравето на Шамполион е непоправимо влошено след експедицията в Египет. Завръщайки се в цивилизацията, той продължава да работи усилено по изследването на събраните артефакти и постоянно се преуморява.
Организмът му стига до пълното си изтощение.
Физическите му сили намаляват и не успява да завърши работата си.
Четирите тома под заглавието "Monuments de l'Egypte et de la Nubie" и двата тома "Notices descriptives conformes aux manuscrits autographes rédigés sur les lieux par Champollion le jeune" са издадени чак десетилетие след смъртта му.
Умира от инсулт на 4 март 1832 г., само на 41, в Париж.
Тръгват слухове, че ранната му смърт е "отмъщение на фараоните"!?!
А здравият разум се пита, докъде ли щеше да стигне в разкритията си за древната египетска цивилизация този гений, ако беше останал още дълги години жив?!
Шамполион е погребан в гробището на героите "Пер-Лашез", а името му ще остане да живее през вековете, докато има човешка цивилизация на планетата Земя.
Еми МАРИЯНСКА