Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Защо египетските статуи са без носове?

О ВРЕМЕНА, О НРАВИ

Защо египетските статуи са без носове?

Една от версиите е расизъм

Между изследователите на Египет съществувала шегата, че отиват при "безносите". Така наричали древните фигури в страната на пирамидите. Наистина, в Египет почти не е останала статуя, която да е с нос. Какви са причините, според учените-египтолози:

Първият и основен фактор, разбира се, е ерозията. Силните ветрове в пустинята, пясъците от дюните и наводненията, са вършили своята работа в продължение на хилядолетия.

Сфинксът с тяло под земята, преди ремонта му през 1867 г.

Отделно от това, статуите са били пипани от милиони ръце на туристи, които са искали да се докоснат до тях и да се снимат. Нерядко някои дори са се опитвали да се покатерят по тях. Вандализмът повреждал статуите, и затова свидетелстват отломъци, които видимо не са дело на ерозията.

Според някои учени, вина за разрушаването на фигурите имали и някои археолози от края на 19-и и началото на 20-и век, когато техниката не е била така прецизна като сега, а отделно те така бързали да станат "първооткриватели" на нещо, че нерядко извършвали неакуратно разкопките.

Не на последно място, идва ред и на религиозните фанатици - както мюсюлмани, така и християни и юдеи, волно и неволно са посегателствали върху статуите.

Фараонът Ехнатон и Нефертити

Но, оказва се, има и една по-специална причина, която дълго е била укривана, или завоалирана. Ще се изненадате, но нейното име е расизъм. Много египтолози съвсем преднамерено са укривали факта, че Древен Египет е бил африканска цивилизация. В чертите на лицата на статуите това си личи, но не толкова, колкото го издават... носовете им.

Статуя на фараона Хоремхеба

Белите расисти не искали да признаят, че "низшата" африканска раса е била способна на такова изкуство. Затова съвсем преднамерено някъде са "отчупвали" най-яркия френологичен белег на расата - носа. Въпросът за расата на Египет е бил особено чувствителна тема във времената, когато са съществували т.нар. "човешки зоопаркове", в които са излагали зад клетка представители на различни африкански племена - живи човешки същества!..

И още една причина буди недоумение, но затова пък изглежда съвсем "непреходна" във времето - човешката завист.

Младият Тутанкамон и неговата спътница Анхесена

Някои по-късни египетски династии нарочно посегателствали върху фигурите на предшествениците си, за да ги унижат. Звучи невероятно, но според учените имало доказателства за този особен род вандализъм.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Възобновени са археологическите проучвания северно от дворцовия център на Плиска

"Продължаваме проучванията на две големи дървени сгради, които са една върху друга. Едната е от столичния езически период, а другата – след столичния християнски период на Плиска. Копаем и подземен тунел", коментира доц. д-р Андрей Аладжов

Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет

Той функционира от 1778 до 1914 г. и се намира в старата сграда на Хайделбергския университет, най-старият в Германия

Музей в Нидерландия намери произведение на изкуството, изхвърлено в кошче за боклук

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана

Проф. Овчаров показа открития комплекс на Перперикон, наподобяващ "град на хобитите"

И преди на Перперикон археолозите са намирали такива жилища, но не с толкова голяма концентрация на едно място, броят им в целия комплекс е може би около 100

Откриха гробницата на дъщеря на древноегипетски областен управител отпреди около четири хиляди години

Тя се смята за най-голямата гробница на човек извън царското семейство от този период

Двутонна древноримска надгробна плоча е изложена в Античния керамичен център край Павликени

Находката има голяма важност за историята на римската вила в Античния керамичен център и е най-подробният писмен паметник, открит на това място