Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Защо египетските статуи са без носове?

О ВРЕМЕНА, О НРАВИ

Защо египетските статуи са без носове?

Една от версиите е расизъм

Между изследователите на Египет съществувала шегата, че отиват при "безносите". Така наричали древните фигури в страната на пирамидите. Наистина, в Египет почти не е останала статуя, която да е с нос. Какви са причините, според учените-египтолози:

Първият и основен фактор, разбира се, е ерозията. Силните ветрове в пустинята, пясъците от дюните и наводненията, са вършили своята работа в продължение на хилядолетия.

Сфинксът с тяло под земята, преди ремонта му през 1867 г.

Отделно от това, статуите са били пипани от милиони ръце на туристи, които са искали да се докоснат до тях и да се снимат. Нерядко някои дори са се опитвали да се покатерят по тях. Вандализмът повреждал статуите, и затова свидетелстват отломъци, които видимо не са дело на ерозията.

Според някои учени, вина за разрушаването на фигурите имали и някои археолози от края на 19-и и началото на 20-и век, когато техниката не е била така прецизна като сега, а отделно те така бързали да станат "първооткриватели" на нещо, че нерядко извършвали неакуратно разкопките.

Не на последно място, идва ред и на религиозните фанатици - както мюсюлмани, така и християни и юдеи, волно и неволно са посегателствали върху статуите.

Фараонът Ехнатон и Нефертити

Но, оказва се, има и една по-специална причина, която дълго е била укривана, или завоалирана. Ще се изненадате, но нейното име е расизъм. Много египтолози съвсем преднамерено са укривали факта, че Древен Египет е бил африканска цивилизация. В чертите на лицата на статуите това си личи, но не толкова, колкото го издават... носовете им.

Статуя на фараона Хоремхеба

Белите расисти не искали да признаят, че "низшата" африканска раса е била способна на такова изкуство. Затова съвсем преднамерено някъде са "отчупвали" най-яркия френологичен белег на расата - носа. Въпросът за расата на Египет е бил особено чувствителна тема във времената, когато са съществували т.нар. "човешки зоопаркове", в които са излагали зад клетка представители на различни африкански племена - живи човешки същества!..

И още една причина буди недоумение, но затова пък изглежда съвсем "непреходна" във времето - човешката завист.

Младият Тутанкамон и неговата спътница Анхесена

Някои по-късни египетски династии нарочно посегателствали върху фигурите на предшествениците си, за да ги унижат. Звучи невероятно, но според учените имало доказателства за този особен род вандализъм.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Откриха нови останки от Храма на слънцето в Кайро

Сред находките са части от статуя от кварцит на смятания за последен фараон от Осемнадесетата династия на Древен Египет Хоремхеб, управлявал между около 1319 и 1292 г. пр.н.е.

Откриха гробница в центъра на Лимасол в Кипър

Древната гробница датира от късната бронзова епоха (1600-1050 г. пр. Хр.) и в нея досега са открити два човешки скелета и различни артефакти като съдове

Мартенички, Mărţişor и Martis

Или с какво още Балканският полуостров е известен на света

Гробници на висши древноегипетски сановници в Луксор са отворени за посетители 20 години след откриването им

Откритите през 2003 година археологически паметници се намират в некропола Драа Абу ел-Нага в близост до Долината на царете в Луксор

"Говорещ барабан" от Кот д'Ивоар се завръща в родината си след близо стогодишно изгнание във Франция

Наречен "говорещ барабан", с дължина три метра и тегло 430 килограма, дървеният инструмент със символични и мистични свойства е бил използван за предупреждение за опасности, мобилизация за война или свикване на селища на церемонии или фестивали

Реликви в 23 оловни кутии са открити в катедрала в столицата на Мексико

Митрополитската катедрала е строена в продължение на векове - в периода между 1573 и 1813 г. и не за първи път експерти попадат на находки в стените на този храм