Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Защо египетските статуи са без носове?

О ВРЕМЕНА, О НРАВИ

Защо египетските статуи са без носове?

Една от версиите е расизъм

Между изследователите на Египет съществувала шегата, че отиват при "безносите". Така наричали древните фигури в страната на пирамидите. Наистина, в Египет почти не е останала статуя, която да е с нос. Какви са причините, според учените-египтолози:

Първият и основен фактор, разбира се, е ерозията. Силните ветрове в пустинята, пясъците от дюните и наводненията, са вършили своята работа в продължение на хилядолетия.

Сфинксът с тяло под земята, преди ремонта му през 1867 г.

Отделно от това, статуите са били пипани от милиони ръце на туристи, които са искали да се докоснат до тях и да се снимат. Нерядко някои дори са се опитвали да се покатерят по тях. Вандализмът повреждал статуите, и затова свидетелстват отломъци, които видимо не са дело на ерозията.

Според някои учени, вина за разрушаването на фигурите имали и някои археолози от края на 19-и и началото на 20-и век, когато техниката не е била така прецизна като сега, а отделно те така бързали да станат "първооткриватели" на нещо, че нерядко извършвали неакуратно разкопките.

Не на последно място, идва ред и на религиозните фанатици - както мюсюлмани, така и християни и юдеи, волно и неволно са посегателствали върху статуите.

Фараонът Ехнатон и Нефертити

Но, оказва се, има и една по-специална причина, която дълго е била укривана, или завоалирана. Ще се изненадате, но нейното име е расизъм. Много египтолози съвсем преднамерено са укривали факта, че Древен Египет е бил африканска цивилизация. В чертите на лицата на статуите това си личи, но не толкова, колкото го издават... носовете им.

Статуя на фараона Хоремхеба

Белите расисти не искали да признаят, че "низшата" африканска раса е била способна на такова изкуство. Затова съвсем преднамерено някъде са "отчупвали" най-яркия френологичен белег на расата - носа. Въпросът за расата на Египет е бил особено чувствителна тема във времената, когато са съществували т.нар. "човешки зоопаркове", в които са излагали зад клетка представители на различни африкански племена - живи човешки същества!..

И още една причина буди недоумение, но затова пък изглежда съвсем "непреходна" във времето - човешката завист.

Младият Тутанкамон и неговата спътница Анхесена

Някои по-късни египетски династии нарочно посегателствали върху фигурите на предшествениците си, за да ги унижат. Звучи невероятно, но според учените имало доказателства за този особен род вандализъм.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден