Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Защо египетските статуи са без носове?

О ВРЕМЕНА, О НРАВИ

Защо египетските статуи са без носове?

Една от версиите е расизъм

Между изследователите на Египет съществувала шегата, че отиват при "безносите". Така наричали древните фигури в страната на пирамидите. Наистина, в Египет почти не е останала статуя, която да е с нос. Какви са причините, според учените-египтолози:

Първият и основен фактор, разбира се, е ерозията. Силните ветрове в пустинята, пясъците от дюните и наводненията, са вършили своята работа в продължение на хилядолетия.

Сфинксът с тяло под земята, преди ремонта му през 1867 г.

Отделно от това, статуите са били пипани от милиони ръце на туристи, които са искали да се докоснат до тях и да се снимат. Нерядко някои дори са се опитвали да се покатерят по тях. Вандализмът повреждал статуите, и затова свидетелстват отломъци, които видимо не са дело на ерозията.

Според някои учени, вина за разрушаването на фигурите имали и някои археолози от края на 19-и и началото на 20-и век, когато техниката не е била така прецизна като сега, а отделно те така бързали да станат "първооткриватели" на нещо, че нерядко извършвали неакуратно разкопките.

Не на последно място, идва ред и на религиозните фанатици - както мюсюлмани, така и християни и юдеи, волно и неволно са посегателствали върху статуите.

Фараонът Ехнатон и Нефертити

Но, оказва се, има и една по-специална причина, която дълго е била укривана, или завоалирана. Ще се изненадате, но нейното име е расизъм. Много египтолози съвсем преднамерено са укривали факта, че Древен Египет е бил африканска цивилизация. В чертите на лицата на статуите това си личи, но не толкова, колкото го издават... носовете им.

Статуя на фараона Хоремхеба

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Белите расисти не искали да признаят, че "низшата" африканска раса е била способна на такова изкуство. Затова съвсем преднамерено някъде са "отчупвали" най-яркия френологичен белег на расата - носа. Въпросът за расата на Египет е бил особено чувствителна тема във времената, когато са съществували т.нар. "човешки зоопаркове", в които са излагали зад клетка представители на различни африкански племена - живи човешки същества!..

И още една причина буди недоумение, но затова пък изглежда съвсем "непреходна" във времето - човешката завист.

Младият Тутанкамон и неговата спътница Анхесена

Някои по-късни египетски династии нарочно посегателствали върху фигурите на предшествениците си, за да ги унижат. Звучи невероятно, но според учените имало доказателства за този особен род вандализъм.

Еми МАРИЯНСКА

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Намерен е автентичен автограф на Софроний Врачански

Това казва проф. Николай Овчаров за проучването на български поклоннически пътувания в Йерусалим

Нови открития в древноегипетския храм Рамесеум в Луксор разкриват част от неговите тайни

Образователен център, складове за храна и изба за вино са сред находките в Рамесеума, известен като Храма на милион години

Монументална гробница с релеф на семейна двойка бе открита в Помпей

Фигурите са големи почти колкото естествения човешки ръст

Ново проучване: Артефактите от гробницата на Тутанкамон са свързани с мистериозен ритуал

Предмети, за които първоначално се смяташе, че са обикновени стойки, може би са най-старият известен археологически запис на ритуала "Пробуждане на Озирис"

Откриха гробница на неизвестен древноегипетски фараон

Откриването на гробницата на седем метра под земята в древния некропол близо до град Абидос беше съобщено от музея на Пенсилванския университет и египетски археолози

Египетски археолози откриха гробница на висш командир от времето на Рамзес Трети

Забележителни находки са златен пръстен с картуш, съдържащ името на Рамзес Трети, колекция от мъниста и камъни с различни форми и цветове, както и малка кутийка от слонова кост