Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Мумия на 2100 години, изумява учените

ЗАГАДКИ НА АРХЕОЛОГИЯТА

Мумия на 2100 години, изумява учените

Лейди Дай все още имала кръв във вените си?

Мумията, кръстена Лейди Дай, е на съпругата на императорския наместник на окръг Чанша по времето на китайската династия Хан - маркиз Дай. Истинското име на дамата е Син Чжуй. Тялото на тази жена е удивително съхранено, 2100 години след нейната смърт.

Каква е тайната на мумифицирането му?

Над този въпрос умуват най-добрите експерти в света, вече близо половин век от откриването на саркофага.

Материята и неумолимото време...

Мумията е мъртво тяло, кожа и органи, съхранени случайно, или нарочно. Разложените тъкани обикновено стават жертва на недостатъчно възрух, ниска влажност, температурни влияния, или химически вещества. Най-добрите условия за съхраняване на мумиите, според специалистите, е сухото и прохладно място.

Мумията е открита в сърцевината на 4 "гроб в гроба"

Още

Най-зловещите "трофеи" на археологията

Най-зловещите "трофеи" на археологията

Мумии са намирани на всички континенти. В Египет, естествено, заради традицията на мумифицирането - най-много. И на хора, и на животни.

Така например, любопитен факт е, че в Египет са открити над милион мумии на котки.

Мумията и възстановка на лицето на Син Чжуй приживе

Още

Тези археологически находки ще ви вцепенят от ужас

Тези археологически находки ще ви вцепенят от ужас

В древен Египет считали, че когато фараонът умре, той се преселва в задгробния живот и се превръща в един от боговете, които почитат. Египтяните използвали мумифицирането, за да съхранят тялото и по този начин да предотвратят разлагането му.

Първата мумификация в Египет, според учените, датира още от времето на Втората династия - т.е. около 3400 г. пр.н.е. Скоро след това мумифицирането става неотменна част от египетския погребален ритуал.

Естествено, не за всички, а само за знатните по сан. Балсамирането на телата се извършвало в периода не повече от 70 дни след смъртта. Гробът, в който полагали мумията, покривали с черен лак. 

Саркофагът, в който е открито тялото

 

Още

Това ли е гробът на Нефертити?

Това ли е гробът на Нефертити?

Мумифицирането в Азия е коренно различно.Там тялото на мъртвия се поставяло на такова място, което естествено да го съхрани от разлагане.

Ето защо археолозите, които копаят в Азия, най-често намират мумии в пустинните райони на Иран и около река Тарим.

Мумията на Лейди Дай

Как се е съхранило тялото на китайската аристократка Син Чжуй? Учените са учудени от меката кожа на ръцете и краката й, от почти напълно съхранените вътрешни органи на тялото. Най-невероятното: във вените на жената все още имало съхранена кръв!

Във вените на ръката все още имало съхранена кръв?

Още

Археолози подновяват проучванията под пясъците на Сахара

Археолози подновяват проучванията под пясъците на Сахара

Син Чжуй е живяла в периода между 206 г. пр.н.е. и 220 г. пр.н.е. Била съпруга на маркиз Дай - оттам и името, с което учените са кръстили мумията й. Гробът на Лейди Дай е бил под хълма Мавандуй, разположен в китайската провинция Хунан. Открит е през 1971 г., когато работници строят тунел за бомбоубежище. На 12-метрова дълбочина били открити 4 гроба, разположени "един в друг". 

В самото сърце на своеобразната гробница било намерено тялото на Син Чжуй, завито в коприна. Когато го откриват, тялото буквално плувало в някаква жълта течност, която бързо след отварянето на саркофага, буквално се изпарила.

Учените са изумени от меката кожа на краката

Още

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Според експерти, приживе Син Чжуй страдала от болки в гърба , високо кръвно налягане, запушени артерии, камъни в жлъчката, диабет, болен черен дроб и силно увредено сърце. Предполага се, че Син Чжуй е починала от сърдечен пристъп, на възраст около 50 години.

Според версията на учените, жената водела нездравословен начин на живот: хранела се с пържени храни и не обичала движението. Прижизненото й тегло най-вероятно е било около 120-140 кг, при ръст 150-152 см.

Възстановка на предполагаемия образ на Син Чжуй приживе

Още

Прахът от древноегипетските мумии бил използван като лекарство

Прахът от древноегипетските мумии бил използван като лекарство

Учените недоумяват дали тялото се е съхранило в продължение на 2 хилодялетия от само себе си, или по причина на някакъв непознат до днес способ, който е довел до такъв удивителен резултат.

От момента на намирането на саркофага на Син Чжуй през 1971 г., до днес, много експерти умуват над тази загадка. Мумията на Лейди Дай е една от най-големите тайни на археологията. 

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им