Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Мумия на 2100 години, изумява учените

ЗАГАДКИ НА АРХЕОЛОГИЯТА

Мумия на 2100 години, изумява учените

Лейди Дай все още имала кръв във вените си?

Мумията, кръстена Лейди Дай, е на съпругата на императорския наместник на окръг Чанша по времето на китайската династия Хан - маркиз Дай. Истинското име на дамата е Син Чжуй. Тялото на тази жена е удивително съхранено, 2100 години след нейната смърт.

Каква е тайната на мумифицирането му?

Над този въпрос умуват най-добрите експерти в света, вече близо половин век от откриването на саркофага.

Материята и неумолимото време...

Мумията е мъртво тяло, кожа и органи, съхранени случайно, или нарочно. Разложените тъкани обикновено стават жертва на недостатъчно възрух, ниска влажност, температурни влияния, или химически вещества. Най-добрите условия за съхраняване на мумиите, според специалистите, е сухото и прохладно място.

Мумията е открита в сърцевината на 4 "гроб в гроба"

Още Най-зловещите "трофеи" на археологията

Най-зловещите "трофеи" на археологията

Мумии са намирани на всички континенти. В Египет, естествено, заради традицията на мумифицирането - най-много. И на хора, и на животни.

Така например, любопитен факт е, че в Египет са открити над милион мумии на котки.

Мумията и възстановка на лицето на Син Чжуй приживе

Още Тези археологически находки ще ви вцепенят от ужас

Тези археологически находки ще ви вцепенят от ужас

В древен Египет считали, че когато фараонът умре, той се преселва в задгробния живот и се превръща в един от боговете, които почитат. Египтяните използвали мумифицирането, за да съхранят тялото и по този начин да предотвратят разлагането му.

Първата мумификация в Египет, според учените, датира още от времето на Втората династия - т.е. около 3400 г. пр.н.е. Скоро след това мумифицирането става неотменна част от египетския погребален ритуал.

Естествено, не за всички, а само за знатните по сан. Балсамирането на телата се извършвало в периода не повече от 70 дни след смъртта. Гробът, в който полагали мумията, покривали с черен лак. 

Саркофагът, в който е открито тялото

 

Още Това ли е гробът на Нефертити?

Това ли е гробът на Нефертити?

Мумифицирането в Азия е коренно различно.Там тялото на мъртвия се поставяло на такова място, което естествено да го съхрани от разлагане.

Ето защо археолозите, които копаят в Азия, най-често намират мумии в пустинните райони на Иран и около река Тарим.

Мумията на Лейди Дай

Как се е съхранило тялото на китайската аристократка Син Чжуй? Учените са учудени от меката кожа на ръцете и краката й, от почти напълно съхранените вътрешни органи на тялото. Най-невероятното: във вените на жената все още имало съхранена кръв!

Във вените на ръката все още имало съхранена кръв?

Още Археолози подновяват проучванията под пясъците на Сахара

Археолози подновяват проучванията под пясъците на Сахара

Син Чжуй е живяла в периода между 206 г. пр.н.е. и 220 г. пр.н.е. Била съпруга на маркиз Дай - оттам и името, с което учените са кръстили мумията й. Гробът на Лейди Дай е бил под хълма Мавандуй, разположен в китайската провинция Хунан. Открит е през 1971 г., когато работници строят тунел за бомбоубежище. На 12-метрова дълбочина били открити 4 гроба, разположени "един в друг". 

В самото сърце на своеобразната гробница било намерено тялото на Син Чжуй, завито в коприна. Когато го откриват, тялото буквално плувало в някаква жълта течност, която бързо след отварянето на саркофага, буквално се изпарила.

Учените са изумени от меката кожа на краката

Още Френски археолози 4 години крили уникална находка

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Според експерти, приживе Син Чжуй страдала от болки в гърба , високо кръвно налягане, запушени артерии, камъни в жлъчката, диабет, болен черен дроб и силно увредено сърце. Предполага се, че Син Чжуй е починала от сърдечен пристъп, на възраст около 50 години.

Според версията на учените, жената водела нездравословен начин на живот: хранела се с пържени храни и не обичала движението. Прижизненото й тегло най-вероятно е било около 120-140 кг, при ръст 150-152 см.

Възстановка на предполагаемия образ на Син Чжуй приживе

Още Прахът от древноегипетските мумии бил използван като лекарство

Прахът от древноегипетските мумии бил използван като лекарство

Учените недоумяват дали тялото се е съхранило в продължение на 2 хилодялетия от само себе си, или по причина на някакъв непознат до днес способ, който е довел до такъв удивителен резултат.

От момента на намирането на саркофага на Син Чжуй през 1971 г., до днес, много експерти умуват над тази загадка. Мумията на Лейди Дай е една от най-големите тайни на археологията. 

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Откриха непознат досега храм от птолемейската епоха в южноегипетската област Сухадж

Проучванията показват, че първоначалната височина на пилона новооткрития храм е била 18 метра, с което той съперничи на емблематичния древноегипетски храм в Луксор

В Лом откриха крепостна стена, ровове и римски казарми от първи век след Христа и глинен под от 11-и век преди Христа

Откритията при теренните проучвания дават възможност да се възстанови цялата история на днешен Лом през последните 20 века

Предмети от времето на Френската империя са откраднати от къща в британския град Съмърсет

Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност

Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната

Експертите от Службата за антики смятат, че това откритие може да подобри разбирането за местните търговски мрежи и икономически практики в древната Юдейска низина

Проф. Овчаров представи детайли за находката с ритуали против вампирясване на Перперикон

Той определи откритието като поредната интересна щриха от историята на Перперикон, отново в сектора от Южния квартал, в който се разкриват и жилища, и гербове от 13-14 век

Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет

Той функционира от 1778 до 1914 г. и се намира в старата сграда на Хайделбергския университет, най-старият в Германия