ЗАГАДКИ НА АРХЕОЛОГИЯТА
Мумия на 2100 години, изумява учените
Лейди Дай все още имала кръв във вените си?
Редактор : / 13316 Прочита 0 Коментара
Мумията, кръстена Лейди Дай, е на съпругата на императорския наместник на окръг Чанша по времето на китайската династия Хан - маркиз Дай. Истинското име на дамата е Син Чжуй. Тялото на тази жена е удивително съхранено, 2100 години след нейната смърт.
Каква е тайната на мумифицирането му?
Над този въпрос умуват най-добрите експерти в света, вече близо половин век от откриването на саркофага.
Материята и неумолимото време...
Мумията е мъртво тяло, кожа и органи, съхранени случайно, или нарочно. Разложените тъкани обикновено стават жертва на недостатъчно възрух, ниска влажност, температурни влияния, или химически вещества. Най-добрите условия за съхраняване на мумиите, според специалистите, е сухото и прохладно място.
Мумията е открита в сърцевината на 4 "гроб в гроба"
Мумии са намирани на всички континенти. В Египет, естествено, заради традицията на мумифицирането - най-много. И на хора, и на животни.
Така например, любопитен факт е, че в Египет са открити над милион мумии на котки.
Мумията и възстановка на лицето на Син Чжуй приживе
В древен Египет считали, че когато фараонът умре, той се преселва в задгробния живот и се превръща в един от боговете, които почитат. Египтяните използвали мумифицирането, за да съхранят тялото и по този начин да предотвратят разлагането му.
Първата мумификация в Египет, според учените, датира още от времето на Втората династия - т.е. около 3400 г. пр.н.е. Скоро след това мумифицирането става неотменна част от египетския погребален ритуал.
Естествено, не за всички, а само за знатните по сан. Балсамирането на телата се извършвало в периода не повече от 70 дни след смъртта. Гробът, в който полагали мумията, покривали с черен лак.
Саркофагът, в който е открито тялото
Мумифицирането в Азия е коренно различно.Там тялото на мъртвия се поставяло на такова място, което естествено да го съхрани от разлагане.
Ето защо археолозите, които копаят в Азия, най-често намират мумии в пустинните райони на Иран и около река Тарим.
Как се е съхранило тялото на китайската аристократка Син Чжуй? Учените са учудени от меката кожа на ръцете и краката й, от почти напълно съхранените вътрешни органи на тялото. Най-невероятното: във вените на жената все още имало съхранена кръв!
Във вените на ръката все още имало съхранена кръв?
Син Чжуй е живяла в периода между 206 г. пр.н.е. и 220 г. пр.н.е. Била съпруга на маркиз Дай - оттам и името, с което учените са кръстили мумията й. Гробът на Лейди Дай е бил под хълма Мавандуй, разположен в китайската провинция Хунан. Открит е през 1971 г., когато работници строят тунел за бомбоубежище. На 12-метрова дълбочина били открити 4 гроба, разположени "един в друг".
В самото сърце на своеобразната гробница било намерено тялото на Син Чжуй, завито в коприна. Когато го откриват, тялото буквално плувало в някаква жълта течност, която бързо след отварянето на саркофага, буквално се изпарила.
Учените са изумени от меката кожа на краката
Според експерти, приживе Син Чжуй страдала от болки в гърба , високо кръвно налягане, запушени артерии, камъни в жлъчката, диабет, болен черен дроб и силно увредено сърце. Предполага се, че Син Чжуй е починала от сърдечен пристъп, на възраст около 50 години.
Според версията на учените, жената водела нездравословен начин на живот: хранела се с пържени храни и не обичала движението. Прижизненото й тегло най-вероятно е било около 120-140 кг, при ръст 150-152 см.
Възстановка на предполагаемия образ на Син Чжуй приживе
Учените недоумяват дали тялото се е съхранило в продължение на 2 хилодялетия от само себе си, или по причина на някакъв непознат до днес способ, който е довел до такъв удивителен резултат.
От момента на намирането на саркофага на Син Чжуй през 1971 г., до днес, много експерти умуват над тази загадка. Мумията на Лейди Дай е една от най-големите тайни на археологията.
Еми МАРИЯНСКА