Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Това ли е гробът на Нефертити?

ЗАГАДКИ НА АРХЕОЛОГИЯТА

Това ли е гробът на Нефертити?

Учени предполагат, че Тутанкамон е погребан в гробницата на майка си

Плоча, изобразяваща Ехнатон, Нефертити и техните деца,15 в.пр.н.е.

С помощта на радиолокационни уреди, работещи на честота между 400 и 900 мегахерца, археолози щателно са изследвали гробницата на Тутанкамон. Стигат до разкрития, които ги карат да са почти уверени, че именно там се намира гробът на легендарната Нефертити.

Даже, нещо повече - че синът й Тутанкамон е погребан в нейната гробница?

Реконструкция на лицето на Нефертити

Археолозите са открили в гробницата, известна като гробница на Тутанкамон, две скрити камери, които условно кръщават "Зона 1" и "Зона 2". На този етап предполагат, че в едната от двете камери откъм северната страна на гробницата, се намира гробът на неговата майка Нефертити.

Схема на гробницата на Тутанкамон

Тутанкамон умира млад, вероятно - около 19-годишен. Предполага се, че Нефертити, е починала поне десетина години преди него. Смъртта на Тутанкамон е била неочаквана за близките му, така че учените по логика предполагат, че за него не е била построена нова гробница, а е била използвана вече построената.

Гробницата на Тутанкамон

Има много версии около загадката от какво е умрял толкова млад Тутанкамон? Животът му, както и този на родителите му, е тайна. Знае се, обаче, че баща на младия фараон бил Ехнатон. Дълго време е загадка коя е била майка му. До ДНК-тестовете, от които се разбира, че майка на Тутанкамон е Нефертити.

За разкритието помагат мумиите, намерени в гробницата на Аменхотеп Втори. Те доказват, че царица Тией е била майка на Ехнатон и баба на Тутанкамон. Третата мумия, която е намерена - на Анхесенамон, съгласно сравнителния ДНК анализ, е била жена и... сестра на Тутанкамон. Да, той е бил женен за сестра си! Тотално кръвосмешение. И да, баща му - Ехнатон също е бил женен за сестра си. Нефертити е била негова сестра.

Долината на царете

Това от само себе си провокира въпроса: Дали пък именно кръвосмешението не е станало причина за някакво заболяване, с което се е родил Тутанкамон?! Изследването на скритите камери в гробницата му, ще каже много повече, надяват се учените.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Италия е отхвърлила искане на мюнхенски музей да върне древноримска статуя, купена от Хитлер

Discobolus Palombara е римско копие от II в. на отдавна изгубен гръцки бронзов оригинал

Гробници на над 4500 години и руини от кладенци са открити в Източен Китай

Руините с множество реликви, включително посуда от керамика, нефрит и каменни изделия, са открити в обекта Съдун в днешния квартал Тяннин на град Чанчжоу

Археолози откриха останки на потънал кораб от Османския период до устието на река Камчия

Сред най-вълнуващите са останките на потънал кораб от Османския период, привидно изчезнал тайнствен остров и уникален оловен слитък, посочват от Националния исторически музей

Украшение на 2800 години бе открито при разкопки в Северна Турция

"Тази творба е уникална за Богазкьой. За пръв път се сблъскваме с творба, украсена с толкова наситена и красиво изработена сцена", казва ръководителят на разкопките Андреас Шахнер

Подновиха археологическите проучвания в пещера "Магурата"

"Голямата ни цел е да направим опит за възстановка на палеосредата и взаимодействието между нея и човешката популация", обясни д-р Ставрева - ръководител на отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Видин

Проф. Овчаров: Крепостта на връх Света Неделя в Родопите е имала важно място в отбраната

Малката стражева твърдина между Златоград и Неделино е пазела пътищата между двата дяла на Великата планина