Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Френски археолози 4 години крили уникална находка

НЕПРЕХОДНО

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Гравюри на 14 500 години под Бретан

Едва в края на март тази година стана известно, че френски археолози са открили тайнствени гравюри от епохата на палеолита. Наложило се да пазят разкопките в тайна, за да не събудят любопитството на иманяри. Всъщност, историята започва с един ураган през 1987 г. над Бретан, около градчето Плугастел-Даулас. Силният вятър буквално изтръгнал от земята скала, наричана от местните хора Императрицата, и отворил огромна дупка в сърцето на планината. Именно там археолозите откриват интересните находки, 26 години по-късно.

През лятото на 2013 г. археолози слезли до подножието на Императрицата и открили там пещера. Под ръководството на Николас Нодин, започнали разкопки, при които били открити множество артефакти от епохата на палеолита. Като говорим за множество, точният им брой бил... 4659. Всички те несъмнено ще бъдат обект на научно изследване, но засега особено внимание предизвикват 45 от тях. Става въпрос за находки, които археолозите са кръстили "доисторически гравюри". Представляват напълно запазени изображения на коне и зубри, нарисувани и от двете страни на каменни плочи.

"Такива изображения са особено редки в Европа!", отбелязва Николас Нодин. Една от гравюрите изобразява зубър, чиято глава е окръжена от лъчи.

"Учените не са срещали досега подобна символика! Приличат на преход от фигуративната мадленска култура към по-геометричното изкуство на азилската култура", казва археологът. Азилската култура се заражда в Европа преди 14 000 години, уточняват учените. За нея са типични абстрактните изображения върху неголям камък. Този момент се явява ключов за разпознаване на хронологията на палеолита.

Според Нодин, намерените гравюри са отпреди 14 000 - 14 500 години назад. Всички изображения говорят за майсторството на художника им, който се е постарал да спази пропорциите, съобразно реалността. В древността конете и зубрите са били особено любими обекти, будещи възхищение. Това оправдава и лъчите около главата на зубъра в двустранната гравюра, кръстена от археолозите "Сияещият зубър".

"Можем само да предполагаме какво символизира тази гравюра, но тя със сигурност е израз на преклонение!", казва Нодин. Очевидно за древните обитатели на Бретан, зубрите са имали сакрално значение. "Европейската археология получи богат материал за размишление и възхищение! Струваше си да мълчим, за да ги запазим!", категорични са археолозите, открили ценните находки.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 4

Календар

Препоръчваме ви

Откриха нови останки от Храма на слънцето в Кайро

Сред находките са части от статуя от кварцит на смятания за последен фараон от Осемнадесетата династия на Древен Египет Хоремхеб, управлявал между около 1319 и 1292 г. пр.н.е.

Откриха гробница в центъра на Лимасол в Кипър

Древната гробница датира от късната бронзова епоха (1600-1050 г. пр. Хр.) и в нея досега са открити два човешки скелета и различни артефакти като съдове

Мартенички, Mărţişor и Martis

Или с какво още Балканският полуостров е известен на света

Гробници на висши древноегипетски сановници в Луксор са отворени за посетители 20 години след откриването им

Откритите през 2003 година археологически паметници се намират в некропола Драа Абу ел-Нага в близост до Долината на царете в Луксор

"Говорещ барабан" от Кот д'Ивоар се завръща в родината си след близо стогодишно изгнание във Франция

Наречен "говорещ барабан", с дължина три метра и тегло 430 килограма, дървеният инструмент със символични и мистични свойства е бил използван за предупреждение за опасности, мобилизация за война или свикване на селища на церемонии или фестивали

Реликви в 23 оловни кутии са открити в катедрала в столицата на Мексико

Митрополитската катедрала е строена в продължение на векове - в периода между 1573 и 1813 г. и не за първи път експерти попадат на находки в стените на този храм