Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Най-зловещите "трофеи" на археологията

МИСТЕРИИ

Най-зловещите "трофеи" на археологията

Под земята "спи" ужас на хиляди години

Крещящата мумия

Хората винаги са били любопитни към археологическите разкопки, защото от артефактите, намерени под земята, съдят за живота на предците си и допълват празноти в познанията по история. Някои от археологическите "трофеи" обаче, изпълват съзнанието ни с истински ужас.

Една от най-ужасните находки е така наречената Крещяща мумия. Тя е открита в Долината на фараоните, южно от Кайро, през 1886 г. от французина египтолог Гастон Масперо.

Крещящата мумия

Буди ужас и откритата мумия на малко бебе на полуостров Нуусуак, Гренландия. През 1972 г. археолозите откриват масов гроб на ескимоси, датиращ от 1475 г. В него почти запазени са открити телата на шестима възрастни и две деца. Едното от децата е бебе, което се е мумифицирало и на пръв поглед изглежда като живо. Едва с навлизането на ДНК-експертизите е установено, че масовият ескимоски гроб е на едно семейство. Каква е историята му е загадка, но има подозрения,че бебето е било наистина живо в ямата?!? Земетресение, или жертвоприношение става причина за гибелта на роднините? - Загадката остава...

Бебето-ескимос

И други "бебета" всяват страх и ужас - така наречените "бебета от Ашкелон". При разкопки през 1988 г. в Ашкелон, Израел, била открита древноримска баня, в която са намерени останките от телцата на над 100 новородени. Учените предполагат, че мястото е служело за нещо като медицински център, в който са били убивани... извънбрачни, или непризнати от бащите си бебета. Някои изразяват и предположението, че мястото може да е било използвано като публичен дом, а бебетата са били деца на проститутки. И тъй като трупчетата били идентифицирани като момчешки, се предполага че са били убивани само новородените от мъжки пол, а момичетата са оставяни с "далновидната" идея да бъдат отглеждани като наследнички на майчината си "професия". Всъщност, детеубийството било широко разпространено в Римската империя чак до приемането на християнската религия.

Националният парк Ашкелон, Израел

Кълнящият Йоци е друга археологическа находка, която по-добре да не виждате. Защото върви легендата, че всеки който се е опитвал да изследва тялото на мумията, бива споходен от някакво нещастие. Е, това е само легенда, разбира се, защото до днес хиляди специалисти са работили по мумията, и нищо лошо не им се е случвало. Или пък Йоци си има свой "поглед" върху хората, които любопитстват за него, и избира на кого да се "довери"?!? "Леденият човек", както наричат Йоци, е открит от немски туристи в Алпите през 1991 г., и те първоначално го помислили за загинал алпинист. Анализите обаче показали, че мумията е на... 5300 години, което я прави най-старата мумия на европейска територия. Йоци със сигурност е бил убит със стрела в рамото, така че смъртта му е била мъчителна, видно и по "израза" на лицето му.

"Леденият човек" Йоци

И както обикновено, мистиката винаги открива по една вещица, а вещицата, която буди най-много страх у археолозите, е скелетът на 17-годишна девойка, открит в Южна Италия през 2015 г. Девойката е била изгорена и хвърлена в яма, след което тялото й е било затиснато с тежка плоча. Това ясно говори, че някой е гледал на нея като на нечиста сила, която трябва да бъде спряна. Според анализите, младата вещица е била физически здрава, преди да бъде умъртвена.

Гробът на вещицата в Италия

През миналата година продължиха разкопките в таканаречения Град на ягуара в долината Москития в Хондурас, състоящ се от най-малко 19 праисторически селища. Там археолозите откриха загадъчна фигура на лешояд с полуразтворени криле, съдове с изображения на лешояди и змии, и човекоподобна фигура с триъгълна глава, отворена уста и слабо тяло.

Артефакт от Града на ягуара

А защо го кръщават Града на ягуара? - Защото сред многото артефакти е открита... глава на ягуар. Някои учени предполагат, че става въпрос за шамански ритуал, свързан с поверието, че магьосникът е полу-животно, полу-човек.

Градът на ягуара

 Еми МАРИЯНСКА 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Открадната глава от статуя на Рамзес Велики беше върната в Египет

Артефактът, който на над 3400 години, е откраднат от храм в древния град Абидос преди повече от тридесет години и е изнесен незаконно

Множество събития, посветени на тракийската култура, предстоят през годината в Казанлък

Те са посветени на две важни годишнини – 80-ата годишнина от откриването на казанлъшката Тракийска гробница и 20-ата годишнина от откриването на гробницата на Севт III в могилата Голяма Косматка

Пловдив дава седем милиона за култура, София - два

Конференцията "Медии и туризъм" в града под тепетата обедини за общи усилия двата сектора

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

"Неизгарящата къпина" - иконопис от Татяна Недялкова

Изложбата може да бъде разгледана от 22 април до 4 май 2024 г. в Галерия "Париж" и онлайн

"60 от сърце": Кампания за насърчаване на деца в неравностойно положение да ходят на театър

Младата продуцентска компания, стартира благотворителната си инициатива