Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Плочки с клинопис на три хиляди години от Вавилон показва археологическият музей в Бургас

НАЙ-РАННАТА ПИСМЕНА СИСТЕМА

Плочки с клинопис на три хиляди години от Вавилон показва археологическият музей в Бургас

Глинените таблици са пет на брой, с различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи

Снимка: Регионален исторически музей - Бургас/БТА

Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена "Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация", която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град, цитиран от БТА.

Още Клинописни плочки разкриват менюто на древна Месопотамия - основно супи и яхнии

Клинописни плочки разкриват менюто на древна Месопотамия - основно супи и яхнии

Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.

През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на "Епосът на Гилгамеш", което потвърдило библейските разкази за Всемирния потоп.

След откритията в град Ниневия, Смит оглавява нови експедиции, за да намери липсващи части от текста. През 1876 г. той идва в Цариград, за да получи разрешение за разкопки и там се среща с Петър Матеев.

Още Властите в Ирак показаха официално 2800-годишна каменна клинописна плоча, върната от Италия

Властите в Ирак показаха официално 2800-годишна каменна клинописна плоча, върната от Италия

След като получават султанския ферман, Смит и Матеев тръгват на пътешествие, в което откриват хетски надписи. По пътя изследват културни и социални особености на региона и местните жители. Когато стигат до Багдад, ситуацията се усложнява поради бунтове и те решават да се върнат обратно.

По пътя Смит заболява и умира. Матеев успешно се завръща в Цариград. Неговите пътепис и автобиография са ценни исторически източници, които документират важността на българския принос в световната археология, допълват от Археологическия музей в Бургас.

Още С церемония САЩ ще върне на Ирак клинопис от "Гилгамеш" на 3500 години

С церемония САЩ ще върне на Ирак клинопис от "Гилгамеш" на 3500 години

Петър Матеев (1850-1943) е общественик, журналист, сътрудник на много европейски и български издания. Произхожда от стар заможен възрожденски котленски род. Образованието си получава в родния град, а по-късно учи в Протестантския колеж на Малта и работи в английската поща в Цариград.

Матеев приема предложението на Смит, но е предупреден от английския консул, че като българин може да срещне затруднения с властите, заради което сменя името си на Питър Матюсън, за да се представя като английски поданик.

Още САЩ върнаха на Иран повече от 1000 древни глинени плочки

САЩ върнаха на Иран повече от 1000 древни глинени плочки

Архивът на вавилонския род Егиби включва около 1700 глинени плочки, които документират финансовата дейност на рода в периода от 606 до 482 г. пр. Хр., когато Вавилон е част от Нововавилонското царство, а по-късно и от Ахеменидска Персия.

Архивът обхваща пет поколения и съдържа информация за търговия с фурми, зърно, недвижими имоти, роби, както и за отпускане на заеми и плащане на данъци. Табличките подробно описват лицата и техните роднински връзки. Най-ранната плочка е датирана 547 г. пр. Хр., а най-късната - от 536 г. пр. Хр., допълват от музея в Бургас. 

От културната институция обясняват, че клинописното писмо е най-ранната позната писмена система в света. За пръв път се появява преди повече от 3000 години пр. Хр. в Месопотамия и по-точно - в земите на днешен Южен Ирак. Тогава върху прясно формувани глинени плочки се нанасяли символи с формата на вертикални, хоризонтални и коси клинчета, като в последствие плочките се изсушавали или изпичали.

Инструментът, с който се е "пишело", представлявал писец от тръстика или друг материал. По-късно става известен като стилус. Древните писари, поради спецификата на занятието си, били дълбоко уважавани и се ползвали с висок социален престиж като пазители на мъдростта и познанието, съхранени в текстовете.

Още Разгадаха тайната на древна вавилонска глинена плочка

Разгадаха тайната на древна вавилонска глинена плочка

Още Археолози откриха изображение на последния вавилонски цар

Археолози откриха изображение на последния вавилонски цар

Още Археолози откриха плочка с гравюри и палеоазбука в Испания

Археолози откриха плочка с гравюри и палеоазбука в Испания

Още Археолози откриха гробница на царски писар в древноегипетския некропол Абу Сир край Кайро

Археолози откриха гробница на царски писар в древноегипетския некропол Абу Сир край Кайро

Още Археолози откриха липсващо звено в историята на азбуката

Археолози откриха липсващо звено в историята на азбуката

Още Археолозите откриха два нови древни надписа в "Акве калиде"

Археолозите откриха два нови древни надписа в "Акве калиде"

 

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150 години импресионизъм с мащабна изложба

Изложбата може да бъде разгледана от 11 октомври 2024 г. до 26 януари 2025 г.

Музей в Нидерландия намери произведение на изкуството, изхвърлено в кошче за боклук

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана

Проф. Овчаров показа открития комплекс на Перперикон, наподобяващ "град на хобитите"

И преди на Перперикон археолозите са намирали такива жилища, но не с толкова голяма концентрация на едно място, броят им в целия комплекс е може би около 100

Емблематичният фонтан ди Треви в Рим ще има нов облик след ремонт

Сцена от филма "Сладък живот" на Федерико Фелини прави паметника известен и той се превръща в забележителност и един от най-посещаваните обекти в Рим

С фокус "Стени" отбелязваме 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена

Първият Фестивал за европейска солидарност и международна конференция обединява над 20 събития между октомври и декември в София

Най-новото откритие на Перперикон – жилища като в "града на хобитите"

Преди месец на Перперикон бе представено друго откритие - два олтара, единият от които за кървави жертвоприношения, най-вероятно за подземните богове