Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Плочки с клинопис на три хиляди години от Вавилон показва археологическият музей в Бургас

НАЙ-РАННАТА ПИСМЕНА СИСТЕМА

Плочки с клинопис на три хиляди години от Вавилон показва археологическият музей в Бургас

Глинените таблици са пет на брой, с различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи

Снимка: Регионален исторически музей - Бургас/БТА

Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена "Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация", която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град, цитиран от БТА.

Още Клинописни плочки разкриват менюто на древна Месопотамия - основно супи и яхнии

Клинописни плочки разкриват менюто на древна Месопотамия - основно супи и яхнии

Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.

През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на "Епосът на Гилгамеш", което потвърдило библейските разкази за Всемирния потоп.

След откритията в град Ниневия, Смит оглавява нови експедиции, за да намери липсващи части от текста. През 1876 г. той идва в Цариград, за да получи разрешение за разкопки и там се среща с Петър Матеев.

Оригинални плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон, експонирани в археологическия музей в Бургас (Снимка: Румен Раканов/BulFoto)

Още Властите в Ирак показаха официално 2800-годишна каменна клинописна плоча, върната от Италия

Властите в Ирак показаха официално 2800-годишна каменна клинописна плоча, върната от Италия

След като получават султанския ферман, Смит и Матеев тръгват на пътешествие, в което откриват хетски надписи. По пътя изследват културни и социални особености на региона и местните жители. Когато стигат до Багдад, ситуацията се усложнява поради бунтове и те решават да се върнат обратно.

По пътя Смит заболява и умира. Матеев успешно се завръща в Цариград. Неговите пътепис и автобиография са ценни исторически източници, които документират важността на българския принос в световната археология, допълват от Археологическия музей в Бургас.

Оригинални плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон, експонирани в археологическия музей в Бургас (Снимка: Румен Раканов/BulFoto)

Още С церемония САЩ ще върне на Ирак клинопис от "Гилгамеш" на 3500 години

С церемония САЩ ще върне на Ирак клинопис от "Гилгамеш" на 3500 години

Петър Матеев (1850-1943) е общественик, журналист, сътрудник на много европейски и български издания. Произхожда от стар заможен възрожденски котленски род. Образованието си получава в родния град, а по-късно учи в Протестантския колеж на Малта и работи в английската поща в Цариград.

Матеев приема предложението на Смит, но е предупреден от английския консул, че като българин може да срещне затруднения с властите, заради което сменя името си на Питър Матюсън, за да се представя като английски поданик.

Оригинални плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон, експонирани в археологическия музей в Бургас (Снимка: Румен Раканов/BulFoto)

Още САЩ върнаха на Иран повече от 1000 древни глинени плочки

САЩ върнаха на Иран повече от 1000 древни глинени плочки

Архивът на вавилонския род Егиби включва около 1700 глинени плочки, които документират финансовата дейност на рода в периода от 606 до 482 г. пр. Хр., когато Вавилон е част от Нововавилонското царство, а по-късно и от Ахеменидска Персия.

Архивът обхваща пет поколения и съдържа информация за търговия с фурми, зърно, недвижими имоти, роби, както и за отпускане на заеми и плащане на данъци. Табличките подробно описват лицата и техните роднински връзки. Най-ранната плочка е датирана 547 г. пр. Хр., а най-късната - от 536 г. пр. Хр., допълват от музея в Бургас. 

Оригинални плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон, експонирани в археологическия музей в Бургас (Снимка: Румен Раканов/BulFoto)

От културната институция обясняват, че клинописното писмо е най-ранната позната писмена система в света. За пръв път се появява преди повече от 3000 години пр. Хр. в Месопотамия и по-точно - в земите на днешен Южен Ирак. Тогава върху прясно формувани глинени плочки се нанасяли символи с формата на вертикални, хоризонтални и коси клинчета, като в последствие плочките се изсушавали или изпичали.

Инструментът, с който се е "пишело", представлявал писец от тръстика или друг материал. По-късно става известен като стилус. Древните писари, поради спецификата на занятието си, били дълбоко уважавани и се ползвали с висок социален престиж като пазители на мъдростта и познанието, съхранени в текстовете.

Още Разгадаха тайната на древна вавилонска глинена плочка

Разгадаха тайната на древна вавилонска глинена плочка

Още Археолози откриха изображение на последния вавилонски цар

Археолози откриха изображение на последния вавилонски цар

Още Археолози откриха плочка с гравюри и палеоазбука в Испания

Археолози откриха плочка с гравюри и палеоазбука в Испания

Още Археолози откриха гробница на царски писар в древноегипетския некропол Абу Сир край Кайро

Археолози откриха гробница на царски писар в древноегипетския некропол Абу Сир край Кайро

Още Археолози откриха липсващо звено в историята на азбуката

Археолози откриха липсващо звено в историята на азбуката

Още Археолозите откриха два нови древни надписа в "Акве калиде"

Археолозите откриха два нови древни надписа в "Акве калиде"

 

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Рядка монета от времето след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг за 1,4 милиона долара

Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя

Британското списание "Икономист" пише, че скулптурите от Партенона може да се върнат в Гърция през 2025 г.

Британският премиер сър Кийр Стармър, няма да "пречи" на подобно споразумение, се казва още в публикацията

Рисунки на деца от Ямбол ще се продават благотворително като коледни картички

Със средствата се подпомагат тежко болни деца и младежи от Ямбол, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение

ЮНЕСКО поставя 34 културни обекта в Ливан под "временна засилена защита"

Сред включените в списъка археологическите обекти са Баалбек и Тир, близо до които неотдавна имаше удари, а обекти и паметници в градове с хилядолетна история са Сайда, Анжар, дворецът Бейтдин и Националният музей в Бейрут

Изложба "Ретроспектива на 1989 г." беше открита в библиотеката на Румънската академия

Изложбата се организира от Националния съвет за изследване на архивите на Секуритате (тайните служби на комунистическия режим в Румъния - бел. ред.) в партньорство с Националната информационна агенция Аджерпрес

Скелет на динозавър бе продаден за 4,7 милиона евро на търг в Париж

"Вулкан", състоящ се от над 80% оригинални кости, беше оценен на 3 до 5 млн. евро преди продажбата