МОРАЛНА ОТГОВОРНОСТ
С церемония САЩ ще върне на Ирак клинопис от "Гилгамеш" на 3500 години
Ценнната глинена плочка съдържа фрагменти от Епоса за Гилгамеш, считан за едно от най-старите литературни произведения на човечеството
Редактор : Impressio / 1441 Прочита 1 Коментара

Клинопис на 3500 години, считан за "открадната културна ценност" и внесен контрабандно на американския пазар на изкуство, ще бъде върнат от САЩ на Ирак в четвъртък, предаде Франс прес, позовавайки се ЮНЕСКО.
Глинената плочка съдържа фрагменти от Епоса за Гилгамеш, считан за едно от най-старите литературни произведения на човечеството и разказващ за приключенията на могъщ цар на Месопотамия в търсене на безсмъртие. Смята се, че тя е открадната от музей в Ирак през 1991 г. по време на войната в Персийкия залив.
Американски търговец на изкуства купува клинописа през 2003 г. от семейство от Йордания, установило се в Лондон, въпреки че е "нечетлив заради елементи, инкрустирани на повърхността", според съдебни документи.
Търговецът след това изпраща пакетираната пратка в САЩ, без да уточнява естеството й на митниците и я продава на антиквари през 2007 г. за 50 000 долара с фалшив сертификат за произход.
В крайна сметка глинената плочка е продадена през 2014 г. за 1,67 милиона долара на собствениците на веригата магазини "Хоби Лоби" - семейство Грийн, известно с християнската си активност, което иска да я изложи в своя Библейски музей във Вашингтон.
През 2017 г. уредник в музея изразява загриженост за произхода на клинописа, считайки документите, предоставени по време на покупката, за непълни. Полицията го иззема през септември 2019 г.
Връщането на ценния клинопис е "голяма победа над онези, които осакатяват наследството" и позволява на "иракския народ да възобнови страница от своята история", се посочва в прессъобщение, направено от Одри Азуле, генерален директор на ЮНЕСКО, която ще присъства на церемонията във Вашингтон по предаването му на иракските власти.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
През юли 17 000 археологически находки, повечето от които на около 4000 години, бяха върнати на Ирак от САЩ. Повечето от тях датират от шумерския период - една от най-старите цивилизации в Месопотамия, припомнят от БТА.
Иракските антики са плячкосвани от десетилетия.
"Кражбата и незаконният трафик на древни артефакти продължава да бъде основен източник на финансиране за терористични групи и други организирани престъпни организации", се казва в изявление на базираната в Париж организация на обединените нации за образование, наука и култура.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.