МОРАЛНА ОТГОВОРНОСТ
САЩ връщат глинена плочка с "Епоса на Гилгамеш" на Ирак
Близо 17 000 археологически находки отпреди близо 4000 години ще се завърнат в страната
Редактор : / 6553 Прочита 11 Коментара
Глинената плочка съдържа фрагменти от "Епоса за Гилгамеш", считан за едно от най-старите литературни произведения на човечеството (Снимка: United States District Court for the Eastern District of New York)САЩ възнамеряват да върнат в Ирак клинопис на 3500 години, считан за "открадната културна ценност" и внесен контрабандно на американския пазар на изкуство, предаде Франс прес, позовавайки се на министерството на правосъдието.
Глинената плочка съдържа фрагменти от "Епоса за Гилгамеш", считан за едно от най-старите литературни произведения на човечеството и разказващ за приключенията на могъщ цар на Месопотамия в търсене на безсмъртие.
Американски търговец на изкуства купува клинописа през 2003 г. от семейство от Йордания, установило се в Лондон, въпреки че е "нечетлив заради елементи, инкрустирани на повърхността", според съдебните документи.
Търговецът след това изпраща пакетираната пратка в САЩ, без да уточнява естеството й на митниците и я продава на антиквари през 2007 г. за 50 000 долара, с фалшив сертификат за произход.
В крайна сметка глинената плочка е продадена през 2014 г. за 1,67 милиона долара на собствениците на веригата магазини "Хоби Лоби" - семейство Грийн, известно с християнската си активност, което иска да я изложи в своя Библейски музей във Вашингтон.
През 2017 г. уредник в музея изразява загриженост за произхода на клинописа, считайки документите, предоставени по време на покупката, за непълни. Полицията го иззема през септември 2019 г. Федерален съдия е потвърдил конфискацията в понеделник.
Решението му "представлява важна стъпка към връщането на този шедьовър на световната литература в страната му на произход", се посочва в прессъобщението на министерството на правосъдието.
През юли 2017 г. на компанията "Хоби Лоби" вече беше наредено да върне на Ирак няколко хиляди предмета от месопотамския период, внесени незаконно в САЩ, включително други клинописи и древни печати.
САЩ ще върнат на Ирак общо 17 000 археологически находки отпреди близо 4000 години, които са придобити незаконно през последните десетилетия, обяви междувременно иракският министър на културата.
"Това е най-значимото връщане на антики на Ирак", се посочва в изявление на министъра на културата Хасан Назим и става възможно в резултат на "няколко месеца усилия на иракските власти и посолството във Вашингтон".
Министерството на правосъдието заяви, че те са били ограбени в Ирак и незаконно търгувани от дилъри в Израел и Обединените арабски емирства.
Артефактите ще бъдат върнати със самолета, с който ще пътува и иракският премиер Мустафа ал Казими. Той се връща в Ирак в четвъртък след посещение във Вашингтон, където се срещна с президента на САЩ Джо Байдън, информират от БТА.
Клинописът е система за писане, разработена за първи път от древните шумери на Месопотамия около 3500-3000 пр.н.е. Той се счита за най-значимите сред многото културни приноси на шумерите и по-голям от тези на шумерския град на Урук , който развива писането на клиновидно писмо около 3200 пр.н.е.
Името идва от латинската дума "cuneus" за "клин" поради клиновидния стил на писане. В клинописа, внимателно изрязан инструмент за писане, известен като стилус, се притиска в мека глина, за да се получат клиновидни отпечатъци, които представляват словни знаци (пиктограми), а по-късно и фонограми или "понятия за думи" (по-близо до съвременното разбиране за "дума"). Всички велики месопотамски цивилизации са използвали клинопис, докато той е бил изоставен в полза на азбучното писмо в някакъв момент след 100 г. пр.н.е., включително: шумери, акадци, вавилонци, еламите, хати, хети, асирийци.
Когато древните клинописни плочки на Месопотамия са били открити и дешифрирани в края на 19 век сл. н. е., те буквално преобразяват човешкото разбиране за историята. Преди откриването им Библията се смяташе за най -старата и авторитетна книга в света.
Блестящият учен и преводач Джордж Смит (1840-1876) променя разбирането за историята с превода си на "Епоса за Гилгамеш" през 1872 г. Този превод позволява да се интерпретират други клинописни плочки, които отменят традиционното разбиране за библейската версия на историята и дават място за научни, обективни изследвания.