IN MEMORIAM
Дядо Пънч, който живя и твори с девиза: "Всичко човешко, човешки да правя"
Писателят Панчо Панчев ни завеща огромно наследство, изпълнено с доброта и позитивизъм
Редактор : / 3191 Прочита 0 Коментара
Колаж: Юлиян ИлиевНа 11-и този месец, на 85-годишна възраст почина писателят Панчо Панчев, известен на читателите като Дядо Пънч. Панчев е български писател, публицист, драматург, сценарист на филми и автор на произведения за деца; на много пиеси, стихове, стихотворни гатанки, приказки, и на краткия роман "Дневник на слончето Моди".
Този невреоятен човекс през целия си живот твореше с чувство за позитивизъм и любов към хората. Продължи да пише за деца и на възрастта на "дядо" с едно по детски откровено и слънчево настроение към живота, въпреки нашата не розова действителност.
"Хора като Дядо Пънч се раждат веднъж на 100 години", каза негов колега от Съюза на българските писатели, по повод кончината на Панчо Панчев.
Панчо Панчев - Дядо Пънч (Снимка: БНР)
Писателят е роден на 17 ноември 1933 г. в град София. Завършва руска гимназия и Театрознание във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" през 60-те години на миналия век.
Работил е като главен редактор на някогашното печатно издание на сп. "Театър" , а по-късно в любимото на няколко поколения деца, израснали през соца - "Славейче". През 1997 г. Панчев прави опит да възроди списанието.
Писателят е автор на 50 пиеси, играни на различни театрални сцени в България, а също и в чужбина: Чехия, Словакия, Унгария, Германия Полша, Румъния, Русия, Финландия, Белгия, САЩ, Монголия и др. Става дума за пиесите му "Приказка за калпаците", "Очи в очи", "Вълци нема", "Приказка за тиквата", "Произшествие", "Има ли смисъл да утепваме мечка?", "Принцесата и свинарят" и др.
В чужбина са издавани и книжките му за деца. През 90-те Панчо Панчев и актьорът Асен Кисимов създават тв формата "Гатанки за лека нощ", който се излъчва по БНТ, и тръгват на турне из страната с живи представления.
"Сладкодумните истории на Дядо Пънч носят истинска магия. Те са пълни с добрини и поуки, които провокират съзнанието за добри дела и усет за красота и човечност. Историите на Дядо Пънч ни пренасят през разстоянията и времето, за да ни срещнат с чудати герои, вълшебни предмети и реални ценности", казват издателите на сборника му с най-обичаните приказки на Дядо Пънч.
В едно от стихчетата откриваме следната фраза, която обобщава светогледа на писателя:
"И всичко човешко човешки да правя!"
Приживе Панчо Панчев получи голямата награда "Константин Константинов" за цялостен принос в детското книгоиздаване на 16-ия национален фестивал на детската книга, проведен в Сливен.
Панчев отбеляза тържествено 80-годишнината си с книгата за деца "Целуната жаба" на издателство "Жанет 45".
"Не е хубаво възрастните да се вдетиняват, добре е да пазят душите си по детски чисти!", казва веднъж писателят.
Неговата по детски чиста душа ни остави огромно наследство, от което да почерпим мъдрост. Остави ни и много гатанки, които да "разгадаваме".
Смъртта затвори неговата житейска "книга", но нека този In memoriam за писателя завършим оптимистично, в неговия стил, и с неговите думи от забавната гатанка:
"И ето че със весела въздишка
затворихме прочетената К.....!
А в нейните куплетчета безкрайни
от вас се криеха различни Т....!
Надявам се със знания да храни
тя всички любопитни М........!"
Ето така, позитивно, си отиде от този свят един светъл ум, изпълнен с "куплетчета безкрайни", с които ни разкриваше безбройни "чудотворни тайни".
На наградите "Аскеер" през 2011 г. (Снимка: BulFoto)
Поклон пред талантливия писател, добрия Дядо Пънч!