Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Какво показа първото по рода си проучване за влиянието на анимационните филми върху децата

КИНОТО КАТО ВЪЗПИТАТЕЛ

Какво показа първото по рода си проучване за влиянието на анимационните филми върху децата

В изследването са били включени 100 български семейства с деца от 5 до 15-годишна възраст

В Деня на детската книга, да поговорим и за киното: Какви са резултатите от първото по рода си проучване за влиянието на анимационните филми върху децата? Инициативата на това изследване е осъществено с участието на Фондация "Тротоара", Общество за психология и психотерапия hOUR SPACE, психолозите Виниций Петров и Виолета Трифонова, и блогърът MamaNinja. Целта на проучването е била да разкрие как анимационните филми могат да бъдат използвани като полезен елемент за възпитанието на децата. Кампанията се провежда за първа година в България, с идеята да се превърне в дългогодишен проект.

В изследването са били включени детски психолози и организации, работещи по проблеми на детското развитие. Специализирано онлайн проучване на мненията на произволна извадка от български семейства с деца на възраст от 5 до 15 години, стигнала до няколко любопитни извода:

Главното, което научават децата от анимационните филми е колко важно е приятелството. 21 % от тях са споделили, че са се научили да бъдат по-добри с другарчетата си и да измислят общи игри. Развили са чувство за творчество и колективизъм.

За 82% от родителите се оказало полезно да гледат анимационни филми заедно с децата си, защото по-късно лесно можели да въведат полезен родителски съвет, като направят връзка с подходящ филмов сюжет.

На специално събитие за децата, опитни психолози провели кратък експеримент: Какво мислят най-малките, когато гледат анимации и как родителите им се вписват в това занимание?

Психологът Виниций Петров, провел анкетата, обобщава извода:

"Ако родителите гледат филмчетата с децата си, удоволствието и ползите от тях се удвояват - освен споделено забавление, анимациите са добър повод за разговор и предаване по достъпен начин на семейните ценности. Дискусията в семейството може да бъде по много въпроси, например, защо даден герой е постъпил по определен начин, какво би направило детето на негово място, как би искало историята да продължи, или да се промени. Всички тези елементи могат да улеснят възпитанието на детето по начин, който е по-достъпен и незаплашителен", казва психологът.

 Снимки: Фондация Тротоара 

Коментирай 7

Календар

Препоръчваме ви

Филми на Мишел Азанависиюс и Мохамад Расулоф бяха добавени към конкурсната програма на кинофестивала в Кан

Азанависиюс ще участва в съревнованието за наградата "Златна палма" с "Най-ценната стока" - първи опит в анимационното кино за 57-годишния режисьор, отличен с "Оскар" през 2012 г. за "Артистът"

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун