ЛИТЕРАТУРНИ ВЪПРОСИТЕЛНИ
Цензурират книгите на Агата Кристи заради "обидни" и "расистки" пасажи
Издателство Harper Collins пренаписва реплики на най-популярните персонажи на британската писателка - Мис Марпъл и Еркюл Поаро
Редактор : / 8334 Прочита 74 Коментара
Агата Кристи подписва френски издания на своите книги, около 1965 г. (Снимка: Getty Images)Прочутата британската писателка Агата Кристи (1890-1976) ще бъде редактирана, така че в новите издания на нейни книги да не попадат пасажи, "които могат да наранят чувствата на някои читатели", съобщи британският The Telegraph.
130 години от рождението на Агата Кристи: Няма нищо по-изтощително от човек, който винаги е прав
Според медията става въпрос за нови издания, които са планирани или вече са публикувани от 2020 г. Насам, а редакциите са по инициатива на издателство Harper Collins. Това включва премахване на пасажи, които съдържат "описания, обиди или препратки към етническа принадлежност" в произведения, написани между 1920 и 1976 г.
От "Смърт край Нил" (1937) например е изчезнал фрагмент от изказването на госпожа Алертън, която се оплаква от "отвратителните" очи и носове на група местни деца в Египет, а от "Мистериозният инцидент в Стайлс" (1920) е изчезнала забележката на Поаро по адрес на друг герой, че той "разбира се, е евреин".
От оригиналния израз "неговия индийски характер" в сборника "Последните случаи на мис Марпъл и две истории" (1979) в новата версия на текста е премахната думата "индийски", а от романа "Карибска загадка" (1964) е премахнат цял пасаж, в който героят през нощта не успява да види чернокожо момиче в храстите.
Агата Кристи е сред най-превежданите и продавани автори в света. За пръв път издатели си позволяват намеса в съдържанието на книгите ѝ, въпреки че нейното заглавие от 1939 г. "Десет малки негърчета" (Ten Little Niggers) е било многократно променяно през последните десетилетия.
Още през 1940 г. в САЩ романът излиза под заглавие And Then They Were None ("Не остана нито едно"), като между 1964 и 1986 г. на американския пазар се срещат и издания с Ten Little Indians. Във Великобритания оригиналното заглавие е използвано до 1985 г., а във Франция - чак до 2020 г., когато бе променено на "Те бяха десет".
Осъвременяването на езика на Кристи е част от по-широка тенденция за изчистване на думи, които биха били разглеждани като проблемни в съвремието, от популярни творби на писатели като Роалд Дал, Иън Флеминг и Урсула ле Гуин.
Т.нар. "коректори на чувствителни теми" са сравнително нов феномен в литературата на Запад, чиято роля в издателската индустрия е да следят за потенциално обидни моменти в книгите и да ги премахват, с което да се елиминира опасността от бъдещи скандали с въпросните книги.