КЛАСИКА
"Франкенщайн" стана на... 2 века
Град Дънди отбелязва годишнината на романа на Мери Шели с ново издание-подарък за учениците
Автор : Еми Мариянска / 2160 Прочита 0 Коментара

Класическото произведение "Франкенщайн" на писателката Мери Шели излиза точно преди 200 години. Вестник "Дейли експрес" излезе с новината, че град Дънди ще отбележи тържествено годишнината с ново издание на романа, който ще бъде раздаван безплатно на учениците в града.
Защо в Дънди? - Мери Шели прекарва като тийнеджърка две години в шотландския град и по-късно признава, че именно там въображението й е родило... чудовището Франкенщайн.
Корица на изданието от 1831 г.
Друга версия лансира сведението, че Мери Уулстънкрафт Гудуин (моминското име на писателката) е посетила замъка Франкенщайн по време на своите пътешествия по Рейн със съпруга си Пърси Биш Шели.
Вероятно там тя е чула местните истории за алхимика Йохан Дипел и й хрумва да напише историята с чудовището.
Оригиналът на романа излиза анонимно през 1818 г. Пълният текст е 280 страници, а точното заглавие е "Франкенщайн, или Новият Прометей" /"Frankenstein: or, The Modern Prometheus"/.
Романът разказва историята на младия швейцарец Виктор Франкенщайн, който създава изкуствено човешко същество в известния тогава университет Инголщат.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Мъжкото чудовище първоначално е по-скоро наивно, отколкото въплъщение на Злото. Постепенно, обаче, започва да развива своята индивидуалност.
Всичките му опити да се сближи с хората се оказват безполезни - истинксите човеци го отхвърлят и то се чувства самотно. Това го озлобява. Разочарованието от хората се превръща в яростен гняв към неговия създател - Виктор Франкенщайн. В желанието си да получи възмездие за собственото си страдание, чудовището иска да причини същата доза болка на Виктор и хората около него.
Интригуващата история е предупреждение към разума на човечеството, и същевременно зов за хуманност.
По тази причина романът е приет като учебна материя. Фигурата на Виктор Франкенщайн много наподобява древногръцкия Прометей и Фауст на Гьоте.
Илюстрация на романа от 1823 г.
Днес, когато живеем в свят, който сами характеризираме като криза на личността, романът звучи изключително актуално. Теми като самотата, интеграцията на различните в обществото, страхът от нормите и ограниченията и липсата на емпатия между хората, са болезнени за нашето съвремие.
Портрет на Мери Уолстънкрафт Шели (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Преди 200 години, когато написва романа, Мери Шели изразява ясна позиция по отношение на героя си - че той е "лош баща", който оставя "детето" си да падне. Нещо, което с право можем да съпоставим с вината на обществото за участта на отделните "грозни" индивиди в него.
Страници от оригиналния ръкопис на "Франкенщайн" от Мери Шели (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Еми МАРИЯНСКА
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.