ПАМЕТ
Готов е паметникът на легендарния софийски кмет Иван Иванов
Постаментът ще бъде поставен в близост до кръстовището на бул. "Драган Цанков" и бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", до метростанция "Стадион Васил Левски"
Редактор : / 1638 Прочита 5 Коментара
Постаментът на Иван Иванов (Снимка: Архив на Тодор Чобанов)"След години работа усилието да се почете големият ни кмет Иван Иванов е на своя финал. Вещите ръце на Борис Борисов изваяха успешно творбата, а инициативата нямаше да е възможна без активността на колегата Вили Лилков", написа в личния си профил във Фейсбук Тодор Чобанов, бивш заместник-кмет на София.
Чобанов публикува във Фейсбук и първите снимки на паметника на Иван Иванов, изработен от Борис Борисов.
Постаментът на Иван Иванов (Снимка: Архив на Тодор Чобанов)
Великотърновският скулптор Борис Борисов - автор на паметниците на Роналд Рейгън в столичния Южен парк, на фигурата на Алеко Константиов на бул. "Витоша", на цар Калоян във Варна, както и на паметника на Иван Хаджийски в Троян и др., спечели конкурса на Столична община за паметник на Иван Иванов в края на миналата година, в състезание с още осем кандидати.
Постаментът на Иван Иванов ще бъде поставен в близост до кръстовището на бул. "Драган Цанков" и бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", до метростанция "Стадион Васил Левски".
Иван Иванов - хидроинженер по образование, е кмет на София от 25 май 1934 до 9 септември 1944 г. - десетилетие, определено от историците като "златните години за София".
Постаментът на Иван Иванов (Снимка: Архив на Тодор Чобанов)
По време на неговото управление всички улици в центъра на София са павирани, открити са 12 нови учебни заведения, 2 лечебни заведения, разширена е трамвайната мрежа, изграден е Рилският водопровод, както и Ректоратът на Софийския университет (1934), зала " България " (1937), паметникът на Патриарх Евтимий (1937), сградите на Столична община (1939) и Военното издателство (1944), поставено е началото на още знакови сгради: Съдебната палата, Народната библиотека, Българска национална банка и Министерство на вътрешните работи.
След 9 септември1944 г. Иван Иванов е осъден на доживотен затвор. И като затворник продължава да работи за София - прави чертежите на язовир "Искър", който е открит през 1954 г. Иван Иванов умира след тежко боледуване през 1965 г.