ПОЕТИЧЕСКИ ПРОСТРАНСТВА
Къщата музей "Христо Смирненски” в София отново отвори врати за посетители след осемнайсетгодишно прекъсване
Илияна Йотова цитира и веруюто на Смирненски: "Два свята, единият е излишен". Нека всеки един от нас да избере света, към който иска да принадлежи и който иска да завещае на поколенията след нас, каза вицепрезидентът
Редактор : / 2902 Прочита 1 Коментара
В обновения дом на поета посетителите ще се потопят в автентичната атмосфера, в която от 1916 г. до 1923 г. е живяло семейство Измирлиеви, бежанци от град Кукуш (Снимка: БТА: Христо Касабов)След осемнайсетгодишно прекъсване къщата музей "Христо Смирненски" в София отново отвори врати за посетители.
От лятото на 2004 г. музеят на поета на ул. "Овче поле" 116 не работеше заради тежкото състояние на сградата. Реновирането му е осъществено с подкрепата на Министерството на културата.
Вицепрезидентът Илияна Йотова, която присъства на откриването, посочи, че творбите на Христо Смирненски имат и днес актуално значение.
На събитието присъства Юрий Вълковски, зам.-министър на културата (Снимка: БТА: Христо Касабов)
Страшни приказки ни остави най-нежното дете на българската поезия - "Приказка за честта", "Приказка за тинята", творби, които имат и днес все по-актуално значение, отбеляза Йотова. Най-дълбокото човешко падение е тогава когато правиш компромис със себе си в името на собствените си благини. Звучи познато нали, каза вицепрезидентът.
Чрез творбите си Христо Смирненски се превърна в борец за нов, по-светъл свят, в който вече няма да има мъка, а хората ще са щастливи, ще могат да живеят спокойно в името на своето бъдеще, отбеляза вицепрезидентът и добави, че този свят е блян и на нашето съвремие.
Илияна Йотова цитира и веруюто на Смирненски: "Два свята, единият е излишен". Нека всеки един от нас да избере света, към който иска да принадлежи и който иска да завещае на поколенията след нас, каза вицепрезидентът.
Вицепрезидентът Йотова благодари на директора на Националния литературен музей Атанас Капралов за цялостната дейност на литературния институт, толкова необходима, по думите й, в днешното прозаично и тревожно време, за да не забравяме паметта на българските поети и писатели, на всички онези, които градят голямата духовна българска империя.
В обновения дом на поета посетителите ще се потопят в автентичната атмосфера, в която от 1916 г. до 1923 г. е живяло семейство Измирлиеви, бежанци от град Кукуш. Тук Смирненски пише най-силните си стихотворения и публицистични творби.
В основната битова експозиция са оригинални вещи и обзавеждане, подарени на музея от родствениците на поета. В залата на втория етаж е подредена експозиция с лични вещи, кореспонденция, оригинални ръкописи, снимки, първи и по-нататъшни издания на негови произведения. Изложбата следва хронологично и тематично жизнения и творческия път на Христо Смирненски. Сред най-интересните експонати са негови лични вещи - театрален бинокъл, инкрустиран със седеф, фотоапарат с комплект декоративни плаки, джобен часовник, тетрадка с късни творби, предсмъртният бележник на поета, притежание на Националния литературен музей.