НОВА КНИГА
"Атанас Далчев в Солун и Истанбул" или поетът в неизвестна светлина
Книгата на проф. д-р Хюсеин Мевсим е книга-ключ за ново разчитане на неговата поетика през детския спомен, травмата и превъзмогването й чрез писане, казва редакторът Антон Баев
Редактор : / 618 Прочита 0 Коментара

Художествено-документалната книга "Атанас Далчев в Солун и Истанбул" разкрива големия български поет и преводач в неизвестна светлина, разказват издателите от "Жанет 45"
Книгата на проф. д-р Хюсеин Мевсим не просто разкрива "непознатия Далчев", но е книга-ключ за ново разчитане на неговата поетика през детския спомен, травмата и превъзмогването й чрез писане, казва редакторът Антон Баев.
По думите му това е книга, която съчетава литературно-историческия подход с психографията, географията и темпоралността в личното творчество.
Всички трудове на Хюсеин Мевсим ме убеждават, че литературните текстове зависят не просто от времето, когато се раждат, но и от мястото, което ги ражда и което те пренасят и съхраняват през времето, допълва Баев.
Според проф. д-р Евдокия Борисова книгите на Хюсеин Мевсим задават съвсем нов тон в изучаването на литературната ни история в последните десетилетия. Тя се еманципира и "кинематографично" оживя в диалози, спомени, фийчъри и документи, в разчетени непознати страници от живота на българските поети и писатели, допълва тя.
Атанас Далчев (Източник: You tube)
В новото Хюсеиново "фотоувеличение" - този път на Атанасдалчевата лична съдба, проблясват сцени и образи от солунските и цариградските времена, трансформират се в лирически и философски мотиви - недозабелязани и преоткрити, казва още Борисова.
Пред очите ни е един нов Далчев - екзотичен, колоритен и неповторим, който нашепва "на годините бързеят не всичко отнася", каза още проф. Борисова.
Хюсеин Мевсим е проф. д-р по български език и литература в Анкарския университет. Роден е през 1964 г. Завършва българска филология в Пловдивския университет (1989), след което защитава магистратура и докторат в университета в Анкара (2005). Автор е на монографии, студии и изследвания в областта на литературната история и българско-турските културни връзки, сред които "Пътуването на Чудомир в Турция (1932)", "Между два бряга" (Годишна награда на Съюза на преводачите, 2014), "Никола Фурнаджиев и Истанбул", "Петър Дачев и Истанбул", "Земя пределна"(Национална награда "Христо Г. Данов" за хуманитаристика, 2020) и др.
Мевсим е и преводач на поезия, драматургия и документална литература от български, турски и руски език.
Още

"Касандра и Вълкът" - необикновена книга за детството, жесток пътеводител в света на най-малките (откъс)