Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Една година без народната певица Любка Рондова

БЪЛГАРСКА ПАМЕТ

Една година без народната певица Любка Рондова

До края си живя с мъката по родния край

Любка Рондова

На 15 март миналата година ни напусна народната певица Любка Рондова. Нейният глас е все още жив в паметта ни и в десетките записи на песни, които отдавна са в Златния фонд на нашата музика. Наричаха Любка Рондова "македонския славей на българската народна музика", а тя самата изпя песен за "дъщерята на Егея" - вътре в себе си постоянно тъгуваше за родния си дом в костурското село Шестеово. "Сънувам малката къщичка и ключа, който открих след години там, където си бе седял винаги, и сякаш ме очакваше един ден да си се прибера!..", просълзяваше се певицата всеки път, когато станеше дума за родното й място.

Родната къща на Любка Рондова

Съдбата на Любка Рондова е необикновена. Нейният дядо Димитър е участник в Илинденско-Преображенското въстание. Самата Любка, още дете, трябва да преживее участта на бежанец по време на Гръцката гражданска война. Изведена е от партизани извън страната, заедно с други деца с нейната участ. Закарват ги с по една дрешка на гърба, без нищичко от родния дом, първо в Полша, после в Чехия. Там поне има шанса да се образова - завършва Славянска филология в Прага, владее няколко езика. Това й помага по-късно да си намери добра работа като преводач и екскурзовод.

Любка /горе в средата/, със семейството си

Когато идва в България през 60-те години на миналия век, дълги години работи като общински чиновник, което не й е призвание, въпреки че отговаря за културата. Песента напира в душата й. Още с преместването си в София, се записва в Ансамбъла за народни песни и танци "Гоце Делчев". 30 години е солистка и лице на този ансамбъл, който в сърцето й играе ролята на "жива връзка" с родния край. Веднага е забелязана. Българското национално радио и "Балкантон" почват да записват изпълненията й. Става любимка на слушателите на радио "Благоевград".

С Илия Луков

Любка Рондова бе не само изпълнител, тя даде живот на много забравени песни от нашия фолклор, записани в сборниците на братя Миладинови. Първият й самостоятелен албум -"Смиляна", излиза през 2000-та година. В него са включени 22 от най-популярните й песни, събирани цели 4 десетилетия.

През 2003 г. излиза неин диск със знаменателното заглавие "Песните са моите деца". В него записва 9 автентични песни от Костурско, от които 6 са нейни, авторски. През 2008 г. излиза дискът й "Дъщеря на Егея", за който тя с право казваше: "Всяка песен в него е сълза..."

Един от най-популярните албуми на певицата е дуетният й съвместно с нейния колега и приятел Илия Луков - "Хоро се вие" /2011 г./. Последният албум на певицата е "Песни от Балканската война", в който тя е солист на любимия й ансамбъл "Гоце Делчев".

Любка Рондова получи приживе много признания, но най-ценното за нея бе народната любов. Тя бе носител на орден "Стара планина", на орден "Кирил и Методий" и на златен медал "Петко войвода". Година преди да почине - през 2015 г., бе наградена с приз за цялостен принос към българския фолклор. До смъртта си Любка Рондова бе пример за талант и морал.

Поклон пред паметта й.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Смятат го за пътешественика, изобретил спалния чувал

130 години от смъртта на автора на "Островът на съкровищата" Робърт Луис Стивънсън

Метаморфозите на развратника-революционер маркиз дьо Сад

210 години от смъртта на писателя-философ и деец на Просвещението

Едит Пиаф изгонила три пъти създателя на най-големия си хит

Композиторът Шарл Дюмон е автор на легендарната песен "Не, за нищо не съжалявам"

100 години от рождението на Цветан Цеков-Карандаш – един от създателите на вестник "Стършел"

Карандаш е и изследовател на златното сечение и картинната геометрия в творчеството на Леонардо да Винчи

Версиите за смъртта на Шкляров - от наркозависимост до политическо убийство

Премиер балетистът на Мариинския театър загина при падане от петия етаж едва на 39 години

Френският Конан Дойл се подиграл с Шерлок Холмс

160 години от рождението на писателя Морис Льоблан