Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Фотографската изложба "Перфектни тела": Несъвършенствата като двигател в танца

ТАНЦУВАЩОТО ТЯЛО

Фотографската изложба "Перфектни тела": Несъвършенствата като двигател в танца

Телата, които са пред обектива са на танцьори, на които многократно е казвано, че имат "грешното" тяло за успешна танцова кариера

На 21 май галерия "Топлоцентрала-Куб" ще представи "Перфектни тела" - съвместна фотографска изложба от хореографа и визуален артист Коста Каракашян и фотографа Алекс Костадинов.

Още ФРЕЙМИНГ - еротичната фотоизложба на Веселин Боришев
ГОНЗО ФОТОГРАФИЯ

ФРЕЙМИНГ - еротичната фотоизложба на Веселин Боришев

Проектът им изследва начина, по който танцовите артисти разглеждат и оценяват сами телата си. Танцуващото тяло бива наблюдавано, коментирано, манипулирано и отхвърляно многократно в рамките на танцовата кариера, под погледите на преподаватели, публика и колеги.

Изложбата цели да предизвика публиката и танцьорите, които участват в нея да преосмислят концепцията за перфектното тяло като едно силно и устойчиво тяло. Вдъхновението за проекта идва от дългогодишния опит на Коста Каракашян като професионален танцьор и полемиката около телата на танцьорите като едновременно атлети и артисти.

Още Твърде лично: Снимките, които няма да ви покажем (въпреки че искаме)
НА ФОКУС

Твърде лично: Снимките, които няма да ви покажем (въпреки че искаме)

Телата, които са пред обектива са на танцьори, на които многократно е казвано, че имат "грешното" тяло за успешна танцова кариера. Всеки от тях позира за два вида портрети - такива, които ги сблъскват с тези черти на телата им, които са били повод за угризение, и такива, в които оставят жизнената сила на танца да ги води свободно.

Фотографиите адресират проблем, за който не само танцьорите се срамуват да говорят, а именно как да се справим когато тялото ни няма възможност да оправдае всички професионални и лични желания, които искаме от него.

"Танцьорите са не само артисти, но и атлети, които трябва да поддържат един почти невъзможен баланс от сила, лекота, грация и красота в тяло, което трябва да бъде и издръжливо. Повечето танцьори, често заради негативни коментари от преподаватели или колеги, имат проблеми с приемането на тялото си.

Искахме да изследваме всичките тези емоции и да създадем една безопасна среда за танцьорите, които се включиха в нашата отворена покана да изследват своите взаимоотношения с телата си и да отворим диалог и с публиката за невидимите трудности зад красотата на танцовото изкуство", споделят хореографът Коста Каракашян.

Официалното откриване на изложбата ще се състои на 21 май от 18:00ч. в галерия Топлоцентрала КУБ. Изложбата ще остане отворена за посетители до 9 юни.

Пълната програма на РЦСИ Топлоцентрала, както и повече информация за конкретните събития може да намерите на уебсайта на РСЦИ Топлоцентрала, както и във фейсбук.

Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" се намира на ул. "Емил Берсински" №5, Южен парк 2, София.

Още Какво е мъжествеността пита Коста Каракашян в новия си документален филм
КИНО И ТАНЦ

Какво е мъжествеността пита Коста Каракашян в новия си документален филм

Още Коста Каракашян и обществените тоалетни като (не)видими човешки присъствия
ТОАЛЕТНИ И ХОРА

Коста Каракашян и обществените тоалетни като (не)видими човешки присъствия

Още За танца, който излиза извън границите на тялото
СПЕЦИАЛНИ ГОСТИ

За танца, който излиза извън границите на тялото

Още ANTIstatic - ANTIwar: Танцът срещу статичността в мисленето
СПЕЦИАЛНИ ГОСТИ

ANTIstatic - ANTIwar: Танцът срещу статичността в мисленето

Още Съвременен танцов театър в кухнята
ГУРМЕ ТЕАТЪР

Съвременен танцов театър в кухнята

Още "Поглед от ръба" омагьосва с красиви танци сред българската природа
СЪВРЕМЕННИЯТ ТАНЦ

"Поглед от ръба" омагьосва с красиви танци сред българската природа

Още Дързък, еклектичен, еротичен и политически ангажиран: Започва "Антистатик"
СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ

Дързък, еклектичен, еротичен и политически ангажиран: Започва "Антистатик"

Още Международният фестивал "Антистатик" показва част от най-добрите български танцови представления
СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ

Международният фестивал "Антистатик" показва част от най-добрите български танцови представления

Още Франция във фокуса на One Dance Festival 2024
СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Още Хореография от и за косата: One Dance Festival представя новия спектакъл на Довидас Стримайтис
СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС

Хореография от и за косата: One Dance Festival представя новия спектакъл на Довидас Стримайтис

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

"Син, но го няма небето" - Благовеста Семкова с изложба, създадена в тишината на аутизма

Проектът ще бъде представен на 14 май в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling

Фотографка посвещава творчеството си на тихата сила на конете

Катя Йенсен израства във ферма в Дания и се среща с безброй животни. Конете обаче се превръщат в нейни любимци

Изложбата "Антарктическите хора - грижа за Земята" - на Моста на влюбените при НДК

Може да се види от днес, 17 април, до 7 май. Официалното й откриване ще е на 23 април

Най-голямата ретроспективна изложба на фотографа Робер Доано ще бъде показана в Париж

Експозицията с повече от 350 фотографии е озаглавена Robert Doisneau: Instants Donnes и "проследява цялата му кариера от 1934 до 1992 г., като се фокусира върху десет теми"

Владимир Карамазов с фотографска изложба в Националната галерия

Тя се открива на 15 април от 18.00 часа и ще бъде в Двореца до 1 юни 2025 г.

Почитат Невена Коканова с изложба и допълнена биография във Велико Търново

Бележки и спомени от дневника на режисьора Въло Радев са включени в новото издание на "Години любов"