МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
"Черно" ли е черното в изобразителното изкуство?
Реноар доказва, че черното има нюанси, а Халс нарисувал картина с 40 нюанса черно
Автор : / 5498 Прочита 0 Коментара
"Чадъри" на Пиер Огюст РеноарХудожниците най-добре знаят, че черният цвят е по своята природа съчетание от всички цветове заедно, и че той не винаги предизвиква асоциации с нощта, тъмнината, разрушението, смъртта и пустотата; че не винаги навява печал. Да, вярно е, че още в представите на древните хора черното е било символ на мрака, злото и враждебността, на тайнствените нощни сили, но това отношение бавно се променя.
Ако се вгледаме в черното в творбите на изобразителното изкуство, ще се убедим, че то може да има доста по-различно въздействие - да изразява строг стил и да внушава респект. Т.е. черното съвсем не е "черно".
Автопортретът на Рембранд и картината "Дама с ветрило" на Веласкес
Веднъж в ателието на Пиер Огюст Реноар нахлули студенти от художествената школа и почнали да хвалят неговата "светло-прозрачна палитра". "Хвърлете черната боя в Сена!", му казали те.
Реноар дълго време размишлявал върху думите на тези младоци-бунтари и се опитал да им докаже колко важен е черният цвят в природата, и особено за живописта; че черното има много нюанси и придава неповторимо звучене на изображението.
Именно под това впечатление, Реноар нарисувал картината си "Чадъри", която изкуствоведите наричат "симфония на черния цвят".
Най-любопитното е, че в тази картина няма нито един чисто черен цвят - илюзията за черно художникът постигнал с помощта на други цветове и техните нюанси.
Едва в 20-и век, с помощта на рентгенов анализ, изследователите доказват, че за да постигне този ефект, Реноар е рисувал в продължение на цели 5 години.
Вложил огромно старание да докаже тезата си за черния цвят, като съставен от много други цветове.
"Момиче в черно", 1881 г. Худ. Пиер Огюст Реноар
В тази връзка, експертите припомнят и за картината на Реноар "Момиче в черно", в която също няма чисто черен цвят. Тази картина и другата - "Чадъри", всъщност чудесно илюстрират какво е искал да каже Реноар с думите "Стигнах до края на импресионизма".
Угнетяващ фактор ли е черният цвят?, питат и много психолози, както и езотерици, според които черното поглъща огромна част от енергията на човека.
Много народи в света се отнасят към черния цвят с позитивизъм, за разлика от други, които го свързват с тъмнината, смъртта и злото. Примерно древните египтяни боготворяли черното и дори го асоциирали с плодородието на земята.
Африканските народи го свързват с дъждовния период и щастливия брак....
Китайците асоциират черния цвят с небето и го считат за "царя на всички цветове".
При източните народи черното носи философски смисъл - на Божественото присъствие.
И въпреки че в Европа отношението към черния цвят съвсем не е така позитивно, а тъкмо напротив - внушава тъга и меланхолия, в цялото западно общество черното присъства като доминиращ цвят в творбите на най-добрите майстори на четката.
Дама с ветрило. Худ. Диего Веласкес
С една забележка - от 14-и век нататък. Оттогава черното започва да се употребява толкова много, че дори цената на черната боя на пазара станала по-скъпа от тази на останалите цветове бои.
Според някои, засилването на интереса и към Божията майка Дева Мария допринася за това, тъй като нейният символ е черният цвят.
Божията майка: Утешение. Бугро Адолф Уилям
Изведнъж сякаш всички художници по света започнали да гледат на черното като на много изискан цвят.
Това се отразило и на модата в облеклото - в цяла Европа се налага модата на черните костюми и рокли.
Дама с ветрило. Худ. Санчес Куелю
Изабел Клара Евгения. Худ. Пантоха де ла Крус
15-и век е триумфът на черното. Черни са официалните дрехи на много монарси, черни са расата на свещениците, униформите на висшите чиновници и т.н.
Популярността на черното се отразява и на изобразителното изкуство. Все повече портрети запечатват знаменити личности, облечени в черно, и този процес продължава трайно в продължение на векове, до днес.
Lina Cavalieri. Худ. Джовани Болдини
Лейди Сесун, 1907 г. Худ. Джон С. Сарджент
Историците на изкуството отбелязват особения принос за тържеството на черното, на холандския живописец Франс Халс /1582 - 1666/.
В негови платна са били открити над 40 нюанса на черното.
Картината на Халс "Банкет на офицерите от стрелковата рота Св. Георги" е считана за върхово постижение в изобразителното изкуство.
Банкет на офицерите от стрелковата рота Св. Георги, Худ. Франс Халс
Авторът на "Черния квадрат" - Казимир Малевич пък остава в историята с невероятно ексцентричния си замисъл.
Трудно е да се повярва, но художникът отделил немалко време на своята творба, а размислите на изследователите и споровете между тях по повод на "квадрата" не спират и до днес.
Черен квадрат, 1923. Худ. Казимир Малевич
Така или иначе, всички са единодушни, че сложността на творбата е в това, че има смесване на цветове в предварително изчислени пропорции, а това определено не е проста работа?!?
Вижте уникални образци на изобразителното изкуството, в които черното е истинско тържество на цветовете.
Marchesa Luisa Casati with a Greyhound. Худ. Джовани Болдини
Lady Lina Bilitis with Two Pekinese. Худ. Джовани Болдини
Елизабет Винтроп Чанлер, 1893 г. Худ. Джон С. Сарджент
Madame Frederic Reiset. Худ. Доменик Енгр
Mademoiselle Jeanne Suzanne Catherine Gonin. Худ. Доменик Енгр.
Портрет на Кейтлин Нютън. Худ. Джеймс Тисо
Портрет на принц Дон Карлос. Худ. Санчес Куелю
Еми МАРИЯНСКА