МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
Музеят на Ван Гог придоби изключителна картина от Едвард Мунк
Винсент и Едвард - два удивителни живота
Редактор : / 2628 Прочита 2 Коментара
"Портрет на Феликс Ауербах", нарисуван от Мунк през 1906 г. (Снимки: Van Gogh Museum)Музеят "Ван Гог" в Амстердам представи рядка картина от Едвард Мунк, който е съвременник на Винсент Ван Гог, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Става въпрос за портрет, нарисуван от норвежкия художник и изложен в Холандия.
"Портрет на Феликс Ауербах", нарисуван от Мунк през 1906 г., е нова придобивка на музея и досега бе част от частна колекция", заяви директорът на музея Аксел Рюгер. Той не уточни каква сума е била платена за картината. "Това е единственият нарисуван от Мунк портрет в холандска колекция", отбеляза Рюгер.
Точно 74 години след смъртта на Мунк, картината бе окачена на стена в музея, който миналата година привлече рекордните 2,26 милиона посетители, превръщайки се в една от най-популярните атракции в страната.
Портретът на известния германски физик Феликс Ауербах бил поръчан на Мунк през 1906 г., когато ученият бил професор в университета в Йена.
Ауербах е изобразен с втренчен поглед и с пура в ръка на яркочервен фон.
"Смята се, че картината е сред най-хубавите портрети, нарисувани от Мунк в началото на 20-и век", поясни реставраторката от музея "Ван Гог" Майте ван Дайк.
Прочул се с шедьовъра си "Викът", Мунк се е вдъхновявал от Ван Гог, макар да е малко вероятно двамата художници да са се срещали.
Две легенди - Винсент и Едвард - холандец и норвежец. Животът и работата на двамата художници показват удивителни паралели, правят аналогия от музея "Ван Гог" в Амстердам.
Едвард Мунк през 1885 г. (Снимка: Van Gogh Museum)
Едвард страда от лошо здраве през целия си живот, докато Винсънт често не се е грижил за себе си правилно. И двамата вярвали, че ако си посветил живота си на изкуството, не можеш да водиш "нормален" социален или любовен живот. Всеки един от тях е бил разочарован от любовта и двамата остават неомъжени и без деца.
Трудният ход на живота им и пълното им отдаване на изкуството водят до сериозни последици. Винсънт се самоубива през 1890 г. на тридесет и седем години, докато Едвард е водил уединено съществуване до смъртта си през 1944 г.
19-годишният Винсент Ван Гог (Снимка: Van Gogh Museum)
И за Едвард и Винсънт изкуството и животът са неразривно свързани. Взети заедно езикът и изображенията им помогат да разберат мистерията на живота.
Изкуството, в което вярват, трябва да е истинско и искрено: само тогава то може да има бъдеще.