Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Дупнишката църква "Св. Никола" от 16-и век, ще остане пуста и тази Коледа

БЪЛГАРСКИ СВЕТИНИ

Дупнишката църква "Св. Никола" от 16-и век, ще остане пуста и тази Коледа

Благочестиви миряни търсят помощ за реставрацията на храма

Източник: фейсбук страница Храм "Св. Никола" - град Дупница

"Здравейте, приятели. Създадохме тази страница за да полуляризираме забравено от всички място. Място с вековна история, място с огромно значение и принос и за историята на града ни. Нашата цел е да го възродим. Както храма, който е бил един от най - красивите в околностите, така и последния дом на много бележити дупничани. Ще имаме нужда от Вашата помощ. Храмът много пъти е бил опожаряван, разбиван, ограбван.

Съсипани са прекрасни стенописи, иконите са откраднати, кабелите от стените също. След Нова Година ще открием и дарителска сметка, като всяко движение ще бъде описвано тук в тази страница. Благодарим Ви и Господ да е с Вас и нас, за да изведем докрай това дело. И следващата година да Ви посрещнем на храмовия празник с литургия в старата нова черква на Дупница", са написали създателите на страницата Храм "Св. Никола" - град Дупница, с цел да се направи кампания за набирането на  средства за ремонт на сградата. 

Източник: фейсбук страница Храм "Св. Никола" - град Дупница

Каква е историята:

Първоначалната постройка на църквата "Св. Никола" датира от 1609 година, за което свидетелстват записки и книгата на Никола Лазарков "Спомени отпреди и след Освобождението". Според някои сведения църквата е дело на същия майстор, който съгражда и Рилския манастир - Майстор Миленко. Представлява трикорабна базилика с вътрешни куполи, уникална акустика и масивен дърворезбован иконостас.

Библейските мотиви са изографисани от иконописци от Самоковската и Дебърската школи. В църквата е имало много ценни икони, които през годините са изчезнали. Старата църква е била разрушена от турците и отново изградена през 1623 година от Георги Йеромонах.

Картичка на стара Дупница с изглед към църквата "Св. Никола" / Източник: "Спомени отпреди и след Освобождението" на Никола Лазарков

През 1843 година постройката е подновена, но през 1852-ра отново е опожарена от турци. Храмът отново е ремонтиран, а през 1929 година е извършено последното му доизграждане - издигната е камбанарията.

Източник: фейсбук страница Храм "Св. Никола" - град Дупница

През 80-те години на миналия век, църквата е затворена заради преместването на гробищата от дворното пространство на храма. В началото на 90-те години от нея са откраднати две от най-ценните икони на храма, едната от които - с подписа на Димитър Зограф.

„Избиването на младенците от цар Ирод”. Един от възстановените през 2011 г. стенописи в църквата "Св. Никола", дело на дупнишкия зограф Валентин Йовкин. Снимка: "Камертон" (архив)

През 2005 г. църквата била "козметично" реставрирана само отвънq по линия на проекта "Красива България". Въпреки че исторически е паметник на културата, се оказва че всъщност няма такъв юридически статут? А това е най-старата църква в Дупница.

Източник: фейсбук страница Храм "Св. Никола" - град Дупница

И за това Рождество Христово храмът ще продължава да пустее, въпреки че с усилията на благочестиви миряни първите стъпки с доброволни дарения и труд, са направени!... 

Да помогнем за реставрацията на тази обител на история, духовност и вяра! 

Източник: Храм "Св. Никола" - град Дупница

Още Храмът "Саграда Фамилия" в Барселона получи строително  разрешение

Храмът "Саграда Фамилия" в Барселона получи строително разрешение

Още Три дни продължава освещаването на храм-паметник "Свети Александър Невски" преди 95 години

Три дни продължава освещаването на храм-паметник "Свети Александър Невски" преди 95 години

Още Архитектът на най-грандиозния православен храм бил католик

Архитектът на най-грандиозния православен храм бил католик

Още 91-годишен монах половин век строи уникален храм, защото Господ спасил живота му

91-годишен монах половин век строи уникален храм, защото Господ спасил живота му

 

Коментирай4

Календар

Препоръчваме ви

Модата е била от значение за обществото ни между двете световни войни

Тенденциите са научавани от многобройните списания за мода, домакинство и изкуство, издават се брошури. Из страната обикалят лектори, които запознават любопитната публика със своите виждания за ползите и вредите от модните увлечения

"Отци на българското знанье, творци на наший говор мил": Кирилицата от Севера до Антарктида

Вижте част от паметниците по света, посветени на азбуката и на светите братя Кирил и Методий

1 май - манифест от отминала епоха или гонг за закътани проблеми

Разходка в снимки през "Изгубената България" и напомняне защо и днес отбелязваме Деня на труда и международната работническа солидарност

Опълченците на Шипка проправят пътя към свободата на България

Възстановка на боевете на Шипка, проведена през 1902 г. по случай 25 години от тези паметни събития

Силистренец пази първомартенска картичка на повече от 100 години

Картичката е част от дълга кореспонденция от годините на Първата световна война между млада учителка от силистренското село Айдемир и войник-картечар от 31-ви Пехотен полк