Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Добърските баби - Живите човешки съкровища

ОБРЕДИ, ТРАДИЦИИ, ПРЕДАНИЯ

Добърските баби - Живите човешки съкровища

Вижте повече за първата етнографска експедиция на НИМ в планинското село Добърско и неговите "тайни"

Изпълнение на Добърските баби (Снимка: НИМ)

Екип на Националния исторически музей стана свидетел на добре запазен и все още практикуван традиционен сватбен обичай - изработка на сватбено знаме в село Добърско, Разложко, както и на други интересни обичаи и обреди, характерни за региона.

Проучванията бяха част от първата етнографска експедиция в с. Добърско на Националния исторически музей (НИМ), която се проведе от 18 до 24 юли 2018 г., съобщават от институцията.

Целта на екипа от етнолози от НИМ и учени фолклористи от ИЕФЕМ - БАН, бе да обхване и проучи различни елементи от цялостното материално и нематериално културно наследство в селото, чиито храм "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" е филиал на НИМ.

Уникалните стенописи на Исус в ракета в църквата "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" (Снимка: BulFoto)

Групата на "Добърските баби", създадена преди повече от 60 г. и вписана през 2012 г. в Националната система на Живите човешки съкровища като "Добърски баби - пазители на традиционния обред Водици", бе сред основните акценти на проучването. Екипът успя да запише различни песни, изпълнявани от самодейците, и да се запознае с цялостната история на групата и на нейните членове. Специалисти от НИМ изследваха традиционното облекло и неговите промени през годините. Документирано бе цялостното изпълнение на групата пред туристи и начинът, по който самодейците представят своя фолклор и традиции. Освен като сценично облекло използвано от бабите, елементи от местната народна традиция се откриват почти във всеки дом.

Групата на Добърските баби и екипът на експедицията (Снимка: НИМ)

Друг важен акцент при проучването бяха традиционните обичаи и обреди, характерни за селото. Цялостно бе документиран празникът в чест на св. Илия - от църковните служби до задължителния курбан, провеждан в близката местност, носеща името на светеца. Записани бяха вярванията и множество устни разкази на хора от с. Добърско, свързани със светеца и празника.

Запеска - традиционен везбен орнамент (Снимка: НИМ)

Екипът имаше шанса да присъства на интересен традиционен сватбен обичай - изработката на сватбено знаме, запазен и практикуван в селото и региона. Наричано "феругвица", то е задължителен елемент от сватбената обредност.

Феруглица - сватбено знаме (Снимка: НИМ)

Сред целите на експедицията беше и проучването на оброци и местности разположени в землището на с. Добърско. Бяха посетени и заснети оброчните местности "Гергева църква", "Атанасова църква" и "Петрово въже" с останки от средновековни сгради, "Св. Илия" със запазен оброчен камък от 1885 г. и др.

Оброчен камък от 1885 г.от местността св. Илия (Снимка: НИМ)

Бяха изследвани и записани легенди, предания и истории, разказвани в селото и свързани с църквата "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат". Средновековният храм, който е филиал на НИМ, е сред най-атрактивните и посещавани паметници в региона, откроявайки с. Добърско като пазител на историческата и културната памет.

Църквата "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" (Снимка: BulFoto)

Десетки устни разкази, свързани с историята и бита на селото, с поминъка на хората, с елементи от традиционната култура и тяхното запазване и приемственост, интерпретиране и представяне, бяха записани и документирани на терен.

Стенописите в храма "Св.Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" (Снимка: BulFoto)

През август НИМ организира втора експедиция, която ще допълни и добави нови материали, проучвания и документи, свързани с материалното и нематериално културно наследство на населението в Добърско.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Модата е била от значение за обществото ни между двете световни войни

Тенденциите са научавани от многобройните списания за мода, домакинство и изкуство, издават се брошури. Из страната обикалят лектори, които запознават любопитната публика със своите виждания за ползите и вредите от модните увлечения

"Отци на българското знанье, творци на наший говор мил": Кирилицата от Севера до Антарктида

Вижте част от паметниците по света, посветени на азбуката и на светите братя Кирил и Методий

1 май - манифест от отминала епоха или гонг за закътани проблеми

Разходка в снимки през "Изгубената България" и напомняне защо и днес отбелязваме Деня на труда и международната работническа солидарност

Опълченците на Шипка проправят пътя към свободата на България

Възстановка на боевете на Шипка, проведена през 1902 г. по случай 25 години от тези паметни събития

Силистренец пази първомартенска картичка на повече от 100 години

Картичката е част от дълга кореспонденция от годините на Първата световна война между млада учителка от силистренското село Айдемир и войник-картечар от 31-ви Пехотен полк