БЕЗЦЕННИ АРТЕФАКТИ
На днешния ден преди 2 века е намерена древната статуя на Венера Милоска
И до днес не са опровергани научно множеството мистификации, свързани с нея
Редактор : / 5922 Прочита 0 Коментара
Статуята на Венера Милоска в Лувъра в Париж, около 1930 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)Статуята на Венера Милоска е едно от най-прочутите произведения на древногръцкото скулптурно изкуство. Открита е през 1820 г. сред руините на древния град Милос на едноименния остров в Бяло / Егейско/ море.
Според историците в митологията на древна Елада Венера е древногръцката богиня Афродита - покровителка на любовта и красотата. Понастоящем оригиналната статуя се намира в музея Лувър в Париж.
"Венера Милоска" в Лувъра в Париж (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)
Статуята е изработена от мрамор, висока e 203 см. Ръцете ѝ са отчупени и загубени, както и оригиналния постамент, върху който е стояла фигурата.
Изкуствоведи датират старинния артефакт към 130 - 90 г. пр.н.е. Авторът на това съвършено произведение на изкуството е предполагаем - Александър от Антиохия.
Години наред е имало спор дали е негова, или на по-известния от него Праксител, живял и починал два века преди Александър Антихойски.
"Венера Милоска" в Лувъра в Париж (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)
По отношение на стилистиката на фигурата също има спорове, защото статуята е изработена със смесени техники, но повечето от тях категорично ни отвеждат към ранния класически период на гръцката скулптура.
Фрагменти от отчупената лява ръка на Венера навеждат изследователите, че тя е държала в нея ябълка, но това предположение не е потвърдено.
Ако този детайл бе открит, щеше да наведе изкуствоведите в посока на мита за историята на Парис и Афродита.
Към съществуването на ябълка в оригинала на статуята навежда и мястото, на което е открита - "милос" (μήλος) от гръцки означава "ябълка".
Статуята на Венера Милоска в Лувъра в Париж, около 1930 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Топонимът на откритието - Милос в Егейско море, навежда и на други разсъждения, защо точно там е била създадена скулптурната творба.
Бяло море, или Егейско море - на гръцки език Егѐо Пѐлагос, е полузатворено море, част от Средиземно море, разположено между Балканския полуостров на запад и север, Мала Азия на изток и остров Крит на юг. На североизток чрез протока Дарданели се свързва с Мраморно море.
Това е едно изключително "кръстопътно" място на света. В този факт намират смисъл тълкуванияята и на много езотерици, които считат, че намирането на Венера Милоска точно на датата 8 април 1820-а година не е случайно и в това има пръст звездната карта?
Съществуват и много мистификации във връзка със статуята. Вървят слухове, че тя е открита от гръцки фермер, който я продал на френски моряци, като преди това отчупил ръцете й - единственото, което му се удало лесно, за да може по-нататък да "рекетира" един вид онези, които я сметнат за ценност?
Изработена е от пилоски мрамор
Това са митове, непотвърдени официално до днес. Както и този, че ръцете нарочно били укрити, именно заради липсващата ябълка, която отвежда към мита за Афродита и Парис, а не към римската Венера. И до днес във връзка със статуята се водят различни изкуствоведчески войни, докато тя кротко се оставя да й се любуват в Лувъра.
Каквато и да е истината, днес е "рожденият" ден на едно от най-скъпите и най-популярни произведения на изкуството на цивилизацията ни.
Изяществото на статуята на Венера Милоска ни респектира със силата на таланта на нейния създател и ни припомня за древния свят и мъдростта, че само ценните неща пребъдват във времето.