ОБРАЗЦИТЕ В ИЗКУСТВОТО
Махнали статуя на Луцифер, защото красотата й отклонявала вниманието от проповедите в храма
Скулптурата била подменена с друга, чийто автор е брат на първия ваятел
Редактор : / 9234 Прочита 0 Коментара
Фрагмент от статуята на Гийом ГифсОбразът на Луцифер има много трактовки в изобразителното изкуство. "Падналия ангел" е бил изобразяван като змей, дракон, морско чудовище. Образът, който прокарва християнската църква от 17-и век нататък, е превъплътен в много шедьоври на скулптурата.
"Падналият ангел" на Рикардо Белвер в Мадрид
"Падналият ангел" на Игор Миторай в Пиза
Един от тях, може би най-великолепният, е от 19-и век и се намира в белгийския град Лиеж. Статуята стои близо до катедрата на проповедника в църквата "Св. Павел", и е гордостта на храма. Неин автор е белгийският скулптор Гийом Гифс /др. Гейфс/ - един от шестимата братя белгийски скулптури, оставили великолепни произведения на изкуството - световни шедьоври.
Статуята на Луцифер в Лиеж - великолепен шедьовър на скулптурата
Скулптурата "Геният на злото" на Гийом Гифс изобразява прекрасен юноша с криле, чието лице изразява разкаяние и отчаяние - от лявото око на младежа потича сълза. Приклонената глава символизира тежестта на наложеното наказание - Луцифер е бил любимец на Бог, а после губи любовта Му и става "паднал ангел".
Всъщност, това е втората скулптура на Луцифер в храма в Лиеж. Първата била подменена. Тя стои там до 1848 г. и неин автор е по-малкият брат на Гийом Гифс - Жозеф Гифс. Скулптурата много приличала на сегашната, но притежавала толкова завладяваща красота на телосложението на Луцифер, че хората не можели да откъснат очи от "Гения на Злото". Освен това в краката на статуята Жозеф Гифс поставил сатанински символ - змия. Изражението на каменния Луцифер излъчвало жестокост и високомерие, и никакъв помен от разкаяние.
"Геният на Злото" на Жозеф Гифс
Това, по мнението на мнозина, не отговаряло на християнския идеал. Статуята на Жозеф Гифс стояла в катедралата "Св. Павел" в продължение на 6 години, след което била махната оттам, с мотива, че "отвлича вниманието от проповедите и хиперболизира красотата на Луцифер".
Снимка на катедралата "Св. Павел" в Лиеж, построена през 1842 г.
Братята Гифс /др. Гейфс/ са известна фамилия скулптори от 19-и век - шестима братя. Авторите на статуите на Луцифер в Лиеж - Жозеф и Гийом Гифс, са възпитаници на Академията по изкуства в Антверпен, а после и на Академията в Париж. Жозеф твори известно време в Италия, а Гийом в Белгия. По-късно Жозеф също се връща в Белгия и става професор по скулптура в Антверпенската академия по изкуствата. През 1876 г. дори е неин директор. Като такъв, получава доста поръчки от църкви, държавни институции и частни лица.
По-големият брат Гийом се установява в малко градче, близо до Брюксел, което по-късно става квартал на белгийската столица. Работи като придворен скулптор на крал Леополд I - първият монарх на Белгия. Паралелно с работата си като скулптор, Гийом Гифс прави и политическа кариера.
Портрет на Гийом Гифс от художника Густав Вапер
Любопитен факт е, че получава поръчка от Лев Николаевич Толстой. Писателят поръчал бюст на брат си, който починал в Южна Франция. Гийом Гифс изработил за Л.Н. Толстой два бюста на брат му, върху основата на смъртна маска, снета чрез дагеротип. Едната скулптура била от мрамор, а другата - от гипс. И двата бюста са били пренесени в Русия.
Оказва се, Гийом Гифс, "спасява" и брат си Жозеф от упреци в богохулство, като изработва втората великолепна статуя на Луцифер в Лиеж.
Еми МАРИЯНСКА