Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Експерти умуват защо са малки пенисите на древните мъжки статуи

ЗАГАДКИ НА ИЗКУСТВОЗНАНИЕТО

Експерти умуват защо са малки пенисите на древните мъжки статуи

Вандали похитили "достойнството" на каменния Херакъл във Франция

"Лаокоон и неговите синове" в музея на Ватикана

На много ценители на античното изкуство им прави впечатление, че дори колосални по размери мъжки древни скулптури не могат да се похвалят с голям фалос? Ще се изненадате, но с този въпрос се занимават много изкуствоведи. Специалистката по антично изкуство Елен Ордесон дори задава в блога си този "сакрален" въпрос:

"Защо древногръцките каменни мъже имат такива малки пениси?", пита тя. Трябва да уточним, че под "древни статуи", експертите имат предвид главно древногръцките и римските скулптури. Според Ордесон именно древогръцките статуи са повлияли в огромна степен на цялата европейска скулптура.

Давид на Микеланджело

Най-коментираният пример в тази посока е статуята на Давид на Микеланджело от началото на XVI век. През 2005 г. излиза публикация, в която флорентински медици изразяват мнението, че пенисът на Давид е "скромен", защото древният герой бил притеснен пред схватката с Голиат?..

Според Ордесон, существуват две основни причини за размерите на фалоса в древногръцката скулптура. "Първо, казва тя, те не са в състояние на ерекция, и второ - по-главното - стандартите за красота на древността са съвършено различни от днешните. Днес "голямата мъжественост" и големите женски гърди, са издигнати в култ. Венера Милоска, обаче, не се слави с бюст, както и Давид - с пенис!", казва специалистката.

Гръцка бронзова скулптура "Победоносният юноша"

Авторът на книгата "Гръцката хомосексуалност" - Кенет Довер, дава друг ракурс на темата: Според него при гърците големият полов член се асоциирал с похотта и глупостта.

С големи пениси в изобразителното изкуство се изобразявали само отрицателни герои, като сатирите, например.

Големите фалоси се възприемали като пародиране на ума

Мъжкият идеал при древните гърци бил интелектуалният, рационален и уверен в себе си мъж. Според Довер, пенисът в неголям размер позволявал на мъжа да бъде "логичен и невъзмутим при всякакви обстоятелства"?!? Тази теза се потвърждава от едно любопитно описание в комедията на Аристофан "Облаци".

Още Давид на Микеланджело отблизо

Давид на Микеланджело отблизо

Очевидно наистина древногръцките скулптори са се старали да ваят героите на скулптурите си близо до този идеал, страхувайки се да не ги превърнат в гротескни и смешни.

Има и още една - по-скоро "техническа" версия. Според някои скулптори, древните са ваели малки пениси, защото се страхували, че с времето тази "стърчаща" част на мъжкото тяло, може да се... отчупи.

Това разсъждение изглежда смешно, но трябва да признаем, че в него има логика.

Увреденият 3-метров Херакъл

Още Защо египетските статуи са без носове?

Защо египетските статуи са без носове?

Пример за такава недопустима увреда е 3-метровата статуя на Херакъл във френския град Аркашон. На няколко пъти неговият пенис бил похитяван от вандали.

В една публикация се осмива решението на общинските власти, които наредили изработването на "протеза" на пениса на Херакъл, която била добавяна "на винт" само по празници, когато в града идвали много туристи.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Петима творци гонят злите сили с изложбата "Злогонене"

Експозицията ще бъде открита на 27 януари и ще продължи до 1 февруари в Cryptid Art Space

"Метаморфози" от Любен Диманов

Изложбата е от 23-ти януари до 9-ти февруари 2025 г.в Арт Галерия Le Papillon

Кураторът Доротея Янева: Изложбата "Вибрации - Флуидното движение на човешкото тяло" е много смела колаборация

Изложбата бе открита снощи в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към Министерството на външните работи в София

Sofia Art Fair обяви кандидатстването за второто издание на изложението

За участие могат да кандидатстват артисти, галерии и арт колективи до 31 март на сайта на Sofia Art Fair

Стефка Аройо показва 19 нови картини в "Морето, празници, танци"

Експозицията може да бъде разгледана от 23 януари до 8 февруари в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. "Шипка" 6