Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Вместо моряк, Рутгер Хауер става любимият злодей в киното заради...далтонизъм

IN MEMORIAM

Вместо моряк, Рутгер Хауер става любимият злодей в киното заради...далтонизъм

Големият актьор си отиде на 75-годишна възраст

В емблематичната си роля във филма Blade Runner

Големият актьор и режисьор Рутгер Хауер си отиде от този свят на 75-годишна възраст. Един от артистите, изиграли някои от най-големите злодеи в Холивуд, е починал в дома си в Холандия на 19 юли след кратка болест, съобщава Variety. Според агента му Стив Кенис погребението на Хауер се е състояло на 24 юли.

През 1988 г. Хауер е удостоен със "Златен глобус" за най-добър актьор заради ролята му във филма Sobibor Escape.

2013 г. На премиерата н 6-ти сезон на НВО- сериала "Тrue blood" (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Едва 10-годишен Кърт Ръсел впечатлил самия Уолт Дисни

Едва 10-годишен Кърт Ръсел впечатлил самия Уолт Дисни

Той става най-известен с ролята в постапокалиптичния екшън Blade Runner. Но тя далеч не изчерпва големия му и разностранен талант.

Заради вечно втренчения му поглед и сякаш издялкани с нож черти, получава доста роли на отрицателни герои, които обаче притежават някакъв особен чар. Затова става любимият злодей на публиката.

По време на кариерата си Хауер участва в повече от 150 филма. Русият, синеок, висок и красив холандски актьор Рутгер Хауер си спечелва международна репутация с всякакви роли - от романтични и екшън герои, до коварни злодеи.

Хауер се ражда на 23 януари 1944 година в холандското градче Брукелен. Баща му преподавал актьорско майсторство в местния театрален колеж, а майка му водела занятия в курс по драматургия.

Тъй като родителите му често пътуват по турнета, Хауер и трите му сестри са отгледани от бавачка.

2011 г. На прожекцията на "Circus Columbia" в Ню Йорк (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Едва петгодишен той се появява на сцената, а на 8 юни 1955 година дебютира в трагедията на Софокъл "Аякс".

Хауер е непокорно дете, обича да нарушава правилата в училище и често се забърква в неприятности. Дядо му бил морски капитан, и когато става 15-годишен, Хауер избягва от дома си и работи една година на товарен кораб. Както своя прадядо, Хауер е далтонист, поради, което не може да продължи кариерата си като моряк.

При завръщането си, младежът се записва във вечерно училище и започва работа в строителството. Когато отново напуска училище, родителите му го записват в актьорска школа. Хауер усилено пише стихове и обикаля кафенета в Амстердам, вместо да си учи уроците. Изключват го за отсъствия и за кратко служи във военната авиация. Военния живот не му е по сърце и Хауер успява да убеди командирите си, че не е съвсем нормален и е изпратен в специален дом за хора с психически проблеми.

Мястото е неприятно, но Хауер остава там докато убеди военните лекари, че за армията ще е по-добре без негова милост. Това е първата му голяма роля и той я изиграва изключително добре.

Отново се връща в актьорското училище и след като го завършва, започва работа в "Noorder Compagnie" (1967-73), театрална група, която пътува и до най-малките селища на Холандия. Бил е директор, отговорник по костюмите и преводач (адаптира "За мишките и хората" на Стайнбек за сцената).

Там през 1968 среща голямата си любов Инеке, талантлива художничка и скулпторка. През 1985 година се женят. Дебютът му в киното е през 1969 с "Monsieur Hawarden", но сцените в които участва отпадат при окончателния монтаж. Същата година, става много популярен с участието си в ТВ сериала "Floris". Това е и началото на дългото му творческо сътрудничество с режисьора Пол Верховен. През 1973, звездата на Рутгер изгрява и на европейската филмова сцена с филма на Верховен "Turkish Delight". Базиран на предизвикалия много спорове роман на холандския писател Ян Волкерс, филмът е номиниран за Оскар в категорията за най-добър чуждоезичен филм през 1974.

Американското приключение на Рутгер започва през 1981, където заедно със Силвестър Сталоун играе в "Нощни ястреби". Това е филмът, който привлича към него вниманието на американската публика.

2007 г. Раздава автографи след прожекцията на филма Blade Runner - The Final Cut в Мелбърн (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Актрисата Кристин Кауфман почина на 72 години

Актрисата Кристин Кауфман почина на 72 години

Рутгер иска да се усъвършенства и наема известния преподавател по диалог д-р Робърт Ийстън, за да го научи да говори американски английски без следа от европейски акцент - и с това става единственият европейски актьор в състояние да играе американски герои. Година по-късно играе с голям успех трагичната роля на клонинга Рой Бати в "Блейдрънър" на Ридли Скот.

Филмът се превръща в класика на жанра, а първата му версия влиза в Националния Филмов Архив към Библиотеката на Конгреса. През 1982 Хауер се представя отлично като Алберт Шпеер в "Inside the Third Reich", и отново доказва на публиката способността си да играе трагични герои.

Хауер е един от малцината световно успешни актьори, които имат фенове както сред зрителите на екшън блокбъстери, така и сред ценителите на арт-киното. През 1985, той играе в магическия средновековен филм на Warner Bros "Ladyhawke" с Мишел Пфайфър. Същата година се снима и в "Плът и кръв", който печели две холандски награди "Gouden Kalf", за най-добър филм и режисьор. Това си остава и до днес последният му филм с Пол Верховен.

Следват две важни роли: зловещият Джон Райдър в "Стопаджията", и ловецът на престъпници, Ник Рандал в "Wanted - Dead or Alive". Вторият филм е първият му американски филм, в който на плаката името му е поставено над заглавието. През 1988 с ролята си на състрадателния руски офицер в минисериала на CBS "Escape From Sobibor", Хауер е награден със Златен Глобус.

На фестивала във Венеция на прожекцията на филма Blade Runner - The Final Cut (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Ролята му на бездомника в "Легенда за светия пияница" на Ермано Олми, му носи наградата за "най-добър актьор" от международния филмов фестивал в Сиатъл през 1988. Филмът получава и други престижни награди като "Златен лъв" във Венеция, а през 1990 е избран от японската публика за "Най-добър филм на годината". В края на '80-те Рутгер влиза в списъка на 50-те най-скъпоплатени актьори на влиятелното в шоубизнеса списание "Hollywood Reporter".

На премиерата на филма "11 минути" на Кинофестивала във Венеция (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Снима се още във филмите "Сляпа ярост", "Salute of the Jugger", "A Breed Apart", "Surviving the Game", "The Beans of Egypt, Maine", "Mariette In Ecstasy" и "Амелия Йърхарт: Последният полет", с Даян Кийтън.

През '90-те Рутгер все по-често предпочита да работи в независимото кино и да играе необичайни и странни герои. През 1992 списание "People" го включи в списъка си на 50-те най-сексапилни мъже. През 1994, когато навърши 50, отново бе номиниран за "Златен Глобус" за ролята си във филма на "Fatherland". През април 1999 Рутгер получи холандската награда за "Най-добър актьор на века", а това събитие е отбелязано от холандската телевизия, като цял ден без прекъсване излъчва само филми с негово участие.

През 1985 г. Хауер се жени за втората си съпруга. Той има една дъщеря, родена през 1966 г. През 1987 г. става дядо.

Още

Холивудски актьор отрязал ръката си заради роля

Холивудски актьор отрязал ръката си заради роля

Още

Актьорите с нестандартна външност?  Няма как да ги сбъркаш!

Актьорите с нестандартна външност? Няма как да ги сбъркаш!

Още

Знаете ли, че тези актьори са и писатели?

Знаете ли, че тези актьори са и писатели?

Още

Актьорите от филма "Титаник" 20 години след премиерата

Актьорите от филма "Титаник" 20 години след премиерата

 

Коментирай 4

Календар

Препоръчваме ви

Дейвид Сайдлър, сценаристът на "Речта на краля", почина 86-годишна възраст

Роденият в Лондон сценарист, който заеква, пренася на големия екран истинската история за това как крал Джордж VI преодолява говорния си недостатък

Какво пише в писмата на легендарния модел от 60-те Пати Бойд, муза на Джордж Харисън и Ерик Клептън

Сред 111-те предмети, обявени на търг в Лондон, са писма от Харисън и Клептън, дрехи, бижута, рисунки, снимки. Бойд, която е на 79 години, не казва дали й е мъчно да се раздели с тях

Чин Чин – как интуицията, обичта и вярата окриляват децата в новата книга на Нуша Роянова

"Децата са като "чист лист хартия", донякъде от родителите зависи какво ще напишат и нарисуват върху него", убедена е писателката

Маргарете фон Трота пред Dir.bg: Историческата вина на германците не може да бъде изличена

Режисьорката е възприета за водеща сила от поколението на движението на Новото немско кино от 60-те и 70-те

Германският композитор Ариберт Райман почина на 88-годишна възраст

С повече от 70 произведения той е смятан за един от най-важните и най-често изпълнявани творци на съвременна музика