Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Възрастта на таланта

ЛЕГЕНДИ

Възрастта на таланта

Анжел Вагенщайн на 100 години. Проф. Божидар Манов за таланта, възрастта и приятелството.

Снимка: BulFoto

Един известен афоризъм казва: "Талантът не е случайно чудо"!"А чудото е извън физическите закони и биологични параметри - нещо повече, опровергава ги! 

Tалантът също - той нарушава и не се подчинява на стандартни норми. Защото талантът е състояние на духа, а не на тялото и тъкмо затова няма възраст! С възрастта талантът натрупва опит, а така (парадоксално) не старее, а се подмладява!

Анжел Вагенщайн (Източник: АртАкция)

Младият талант прави революции - интелектуални и художествени, а чрез тях и социални. Опитният талант бере плодовете на своята революционна младост! Талантът е еманация на необяснимото и Божи дар плюс една щипка индивидуална воля на субекта.

Разбира се, като казвам Божи дар не правя намек с моето име (което може би си помислихте), защото говоря за Анжел Вагенщайн - за нашия Джеки!

Роден е в Пловдив преди 100 години!

Животът му преминава през 3 политически епохи.

Още Анжел Вагенщайн на 100

Анжел Вагенщайн на 100

На 21 години е в затвора със смъртна присъда и всяка нощ преди разсъмване очаква стъпки в коридора и зловещо отключване на металната врата.

Но 46 години по-късно, през януари 1989, е един от 12-те български интелектуалци, поканени от Президента Франсоа Митеран на знаменитата "дисидентска закуска" във френското посолство в София. А на следващата година е депутат в VІІ Велико народно събрание.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Източник: АртАкция

Още "Отвъд стените" - с творбите на Анжел Вагенщайн (откъс)

"Отвъд стените" - с творбите на Анжел Вагенщайн (откъс)

През 1950 г. завършва кинодраматургия във ВГИК, най-старото филмово училище в света, създадено само 3 години преди неговото раждане. Получава диплома № 1 като първи чуждестранен студент!

И започва своята професионална работа: над 50 сценария за игрални, документални и анимационни филми, произведени в България, Германия, Русия, Чехия, Гърция, Унгария, Грузия, Китай, Виетнам през следващите 50 години! Работи и като режисьор на редица документални филми. Наградите от национални и международни фестивали няма да припомняме, защото текстът ще стане безкраен.

Анжел, Жаклин и Раймонд Вагенщайн (Източник: АртАкция)

Още "Изкуството е оръжие" - 95 години Анжел Вагенщайн

"Изкуството е оръжие" - 95 години Анжел Вагенщайн

Но да споменем поне Специалната награда на журито в Кан 1959 г. за филма "Звезди", създаден по негов сценарий от състудента му Конрад Волф.

След 12 години пак заедно правят "Гоя" - биографичен разказ за великия испански художник. У нас филми по негови сценарии са правили Захарий Жандов ("Тревога"), Антон Маринович ("Ребро Адамово"), Любомир Шарланджиев ("Веригата"), Рангел Вълчанов ("Езоп"), Борислав Шаралиев ("Борис І"), Иван Ничев ("Звезди в косите, сълзи в очите") и много други, на които е помогнал да проходят в занаята и да се утвърдят в професията.

Още Анжел Вагенщайн ще получи Наградата на София на 26-ия София Филм Фест

Анжел Вагенщайн ще получи Наградата на София на 26-ия София Филм Фест

Изкушава го и театралната сцена - негови пиеси са играни в редица наши театри и в чужбина. Но най-знаменит остава кукленият спектакъл "Съкровището на Силвестър" (1962, реж. Атанас Илков), пиратска бурлеска, която се играе при препълнен салон няколко сезона, а публиката е въодушевена от искрящия хумор, преплетен с елегантна сатира.

Сред официалните му държавни отличия блести най-висшият орден "Стара планина" І степен.

Анжел Вагенщайн и Валери Петров (Източник: АртАкция)

Още "Съновидение за св. Борис I" в ново илюстровано издание

"Съновидение за св. Борис I" в ново илюстровано издание

През последните двайсетина години е повече пред компютъра като продуктивен писател: 7 книги, сред които се откроява трилогията "Петокнижие Исаково", "Далеч от Толедо" и "Сбогом, Шанхай", преведени и публикувани в Германия, Русия, Франция, Чехия, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Северна Македония, Испания, Полша, Италия, Израел.

В работния му кабинет (една уютна мансарда) цяла стена е с книги на иврит, а другата - с книги на китайски! На въпроса: "Четеш ли тези книги на древни езици?" Отговаря: "По-лошо - писал съм ги, ама на български."

От безбрежния му художествен талант трябва специално да отбележим изключителното и неповторимо чувство за хумор. В професионалните отношения всеки, който поне веднъж е работил с него, го нарича Джеки. А той обича да разказва стар еврейски виц: Когато поздравяват някого, евреите му пожелават: "Да живееш 120 години!" А защо пък точно 120? Защото когато почине на 119, всички ще кажат: "Млад си отиде!"

Затова, Джеки, честито столетие!

И те молим да живееш 120 години!

Нужна ни е твоята талантлива младост!

*Текстът на проф. Божидар Манов е публикуван оригинално в сайта на "АртАкция"

Още Анжел Вагенщайн на 99

Анжел Вагенщайн на 99

Още Жаклин Вагенщайн: Животът е най-непредвидимият сценарист, а реалността понякога надминава и най-смелото въображение

Жаклин Вагенщайн: Понякога реалността надминава и най-смелото въображение

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер

Езоп и красивите жени вдъхновяват за басните Лафонтен, починал преди 330 години

За Лафонтен цялото изкуство се състои в способността да се намекне, а не да се назове

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Той беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"