Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Изкуството е оръжие" - 95 години Анжел Вагенщайн

ЮБИЛЕЙ И ПРЕМИЕРА

"Изкуството е оръжие" - 95 години Анжел Вагенщайн

Един живот, 3 революции, 52 филма, 4 романа, 1000 страници "драскулки" е лаконичната равносметка по повод на годишнината на изтъкнатия ни писател и сценарист, която отбелязваме днес

Анжел Вагенщайн и Татяна Лолова (Снимка: BulFoto)

Още "Синелибри" 2017 - празник на киното, книгите и... вече и музиката

"Синелибри" 2017 - празник на киното, книгите и... вече и музиката

С премиерата на американския документален филм "Изкуството е оръжие" ще бъде отбелязана 95-годишнината на именития писател, сценарист и общественик Анжел Вагенщайн навръх неговия юбилей - 17 октомври, от 18.00 ч. в Дома на киното, в рамките на кино-литературния фестивал "Синелибри", съобщават организаторите от издателството "Колибри", цитирани от БТА.

Режисьорката на филма Андреа Саймън от нюйоркската филмова студия "Аркадия" гостува у нас за премиерата.

3 май 2017 г. Анжел Вагенщайн на първата българска прожекция на американския документален филм, посветен на него - "Изкуството е оръжие" (ART IS A WEAPON) (Снимка: BulFoto)

Един живот, 3 революции, 52 филма, 4 романа, 1000 страници "драскулки" е лаконичната равносметка по повод на годишнината на Анжел Вагенщайн. Неговият бурен, наситен със събития живот се нарежда сред най-значимите неразказани истории на световното кино. Деец на Съпротивителното движение по време на Втората световна война, изтъкнат филмов сценарист, режисьор, писател, народен представител и бунтар през целия си съзнателен живот, и на достолепна възраст Анжел Вагенщайн респектира с остър ум и критична мисъл, а харизмата и елегантното му чувство за хумор си остават непокътнати.

Трейлър на "Изкуството е оръжие" с участието на: Анжел Вагенщайн, Рана Дасгупта, Антония Ковачева, Максим Бенвенисти, Стефан Данаилов, Елизабет Франк и др.

"Изкуството е оръжие" (Art Is A Weapon) е емоционален, болезнено честен и провокативен портрет, който умело съчетава лични разговори с фрагменти от блестящите филми на Джеки и редки архивни кадри от седемте му десетилетия битие в областта на културата и политиката на България, отбелязват от "Колибри".

Филмите, заснети по сценарии на Анжел Вагенщайн, са алегория на онова, което някои биха назовали "носталгия по социализма". И чрез киносценариите си, и чрез самостойните си литературни произведения Вагенщайн не просто разказва истории - той заявява позиции. "Изкуството е оръжие" очертава романтичната вяра на писателя в социализма като по-справедлива обществено-политическа система, осветлява непримиримостта му срещу извращаването на социалистическата идеология и цената, която той плаща за своята последователност.

"Без фундаменталния елемент, наречен "свобода", никоя политическа система не може да оцелее", категоричен е Джеки.

Анжел Вагенщайн с внучката си Жаклин на медийната прожекция "Изкуството е оръжие" през май тази година (Снимка: BulFoto)

"Изкуството е оръжие" връща зрителите към заснемането на важни филми като "Борис Първи", "Езоп" и българско-германската продукция "Звезди" от 1959 г., чийто сценарий е написан за една седмица. Това е филмът, който печели Специалната награда на журито на Международния кинофестивал в Кан и колекция от най-високи отличия от други световни фестивали.

Това е и филмът, заради който Вагенщайн става "неудобен", защото сценарият засяга експлозивната тема за депортираните евреи от Беломорска Тракия и Македония, припомнят организаторите.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

В Лондон почитатели на филмовото изкуство съживяват шедьоврите на нямото кино

Те се излъчват пред десетки зрители, като в залата има и пианист, който свири импровизирана музика

"Цветето на солта" на Надежда Косева с награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас

Филмът разказва историята на aрогантната и отчуждена от семейството си Нина, която след тежка катастрофа е принудена да започне рехабилитация, където среща Ирини, събирач на цветето на солта и самоук лечител, със съмнителна дарба, която вярва, че тялото не може да се излекува отделно от душата

Скандинавското кино в програмата на Киномания

Наред с шведското и датското предложение за международен Оскар, гледаме и други скандинавски продукции, забелязани в Берлин и Венеция

Мартин Скорсезе се завръща с документалната поредица "Светците"

Всеки от едночасовите епизоди разказват за един светец: Жана д'Арк, Франциск от Асизи, Йоан Кръстител, Томас Бекет, Мария Магдалена (Мария Магдалина), Себастиан и Максимилиан Колбе

"Стадото" на Милко Лазаров откри Киномания 2024

"Киномания е фестивал, който излиза много над киното и показва най-стойностното от изкуството", каза културният министър Найден Тодоров

Киното не остава безучастно: Филми със силна гражданска позиция на Киномания

"Стадото", с който се открива Киномания днес в Зала 1 на НДК, носи ако не пряко политическо послание, то със сигурност такова, което засяга живота ни заедно