СВЕТОВНИ ЛИТЕРАТУРНИ ОТЛИЧИЯ
Триумф на африкански писатели на големите литературни награди тази година
Това отбелязва "ренесанса на африканската литература от 10 години", признание за нейния снихрон с тревогите на епохата ни, коментират литературоведите
Редактор : / 1400 Прочита 0 Коментара
7 октомври 2021 г. Писателят Абдулразак Гурна в дома си в Кентърбъри, Англия, след като стана лауреат на Нобеловата награда за литература за 2021 г. (Снимка: АР/БТА)Нобеловата награда, "Букър", "Гонкур" - през 2021 г. големите литературни награди бяха спечелени от африкански писатели - признание, което показва, че тя е в синхрон с тревогите на нашата епоха.
"Свидетели сме на възраждане на вниманието на европейските литератори към Африка" - каза пред АФП Хсавие Гарние, професор по африканска литература към Сорбоната. Той определи като "фрапираща" тази групова колекция от награди, цитиран от АФП и БТА.
Книги на Нобеловия лауреат за литература за 2021 година Абдулразак Гурна (Снимка: АР/БТА)
Африканските писатели исторически са недостатъчно представени в международните награди. Тази година обаче те спечелиха много от тях.
Сенегалецът Мохамед Мбугар Сар стана на 31 години първият писател от Субсахарска Африка, завоювал френската награда "Гонкур" в сряда.
Същия ден южноафриканецът Деймън Галгут взе "Букър" - най-известната награда за англоезична литература. А Нобеловата награда беше присъдена за танзаниеца Абдулразак Гурна.
Списъкът не свършва с тези три отличия. Международната награда "Букър" отиде при френско-сенегалския писател Давид Диоп.
Много престижната награда "Камойш", предназначена за автор, пишещ на португалски език, спечели Полина Чизиан от Мозамбик.
Тези награди отчитат "ренесанса на африканската литература от 10 години", заяви пред АФП Бонифас Монго-Мбуса, доктор по сравнителна литература. Тя се създава все повече от професионалисти, какъвто не беше случаят преди. Той подчерта също, че на сцената излизат жени.
Цици Дангарембга от Зимбабве, Полина Чизиан от Мозамбик, Чимаманда Нгози Адичи са получили вече много литературни награди.
Темите също са се променили. Мохамед Мбугар Сар говори за литература в наградения си роман и възприема един вид дистанция от по-обичайните теми на африканските романи - насилие, война, деца-войници.
Половите проблеми, хомосексуалността, феминизмът, афрофутуризма също навлизат в африканската литература.
През 50-те и 60-те години на миналия век също има случаи африканската литература да получи признание, но тогава това е "политическо-литературно явление", като с Леополд Седар Сенгор - първия президент на Сенегал.
Еволюцията се дължи и на създаването на издателски къщи в Африка, увеличаването на литературните списания, появата на литературни награди.
Във френскоезичния свят се прави разлика между франкофонска и френска литература, каза Бонифас Монго-Мбуса. Няколко африкански писатели са печелили наградата "Ренодо", а Ален Мабанку от Конго е преподавал в Колеж дьо Франс.
Франкофонските творци обаче понякога се възприемат като продукти на империята.
При англофонските африкански писатели е различно - те са напълно интегрирани в американските и северноевропейски университети. Имат дял и в по-динамичен пазар и са по-видими за публиката и критиката.
От петимата африкански лауреати на Нобеловата награда четирима са англофонски, а петият - арабофонски. Признанието е още по-трудно постижимо за пишещите на свахили или други езици от африканския континент.