Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Първите римски монети с женски образ са на жестоката Фулвия

ЗНАЦИ ОТ ДРЕВНОСТТА

Първите римски монети с женски образ са на жестоката Фулвия

Съпругата на Марк Антоний се прочува като по-голям деспот от мъжете в Римската империя

Древноримски монети с профилите на Фулвия

Както е известно, когато Марк Антоний се влюбва в египетската царица Клеопатра, той е женен за властната Фулвия - жена, която буквално върти на пръста си могъщата Римска империя. Описват я като изкусна интригантка, която била безпощадна към враговете си и злорадствала над тях дори след екзекуцията им.

Фулвия била наследница на два от най-богатите родове в Древен Рим. Израснала, наблюдавайки как властта преминава от едни ръце в други, с интриги и жестокост. Самата тя била амбициозна и хладнокръвна - готова с цената на всичко да постига целите си. Фулвия оставя зловеща, но значима следа в историята на Рим.

Бюст на Фулвия

Тя е първата жена, чийто образ е увековечен върху монети в Римската империя.

Още

В Древен Рим е имало жени-гладиатори

В Древен Рим е имало жени-гладиатори

Омъжвала се три пъти. Първият й съпруг е политикът Публий Клодий Пулхер, известен със споровете си с Цицерон и със съда над Луций Сергий Катилина. Двамата с Фулвия имали две деца. Дъщеря им Клодия е била омъжена за Октавиан.

След като Пулхер бил убит от един от опонентите си, Фулвия остава вдовица, но за кратко - омъжва се за народен трибун. За жалост скоро остава вдовица за втори път. След пет години отново сключва брак - с легендарния военачалник Марк Антоний.

Статуя на Марк Антоний

Още

Археолози подновяват проучванията под пясъците на Сахара

Археолози подновяват проучванията под пясъците на Сахара

Колкото повече Марк Антоний се издигал във властта, толкова повече съпругата му Фулвия се възползвала от нея. Тя така изкусно ръководела задкулисната си политика, че буквално манипулирала решенията на сената в своя изгода. Всъщност, двамата с Марк Антоний имали еднакви политически възгледи и се поддържали един друг. В знак на уважение към съпругата си Фулвия, Марк Антонин дори прекръства гръцки град на името й.

Двойката имала много врагове. Един от тях бял Цицерон. Устатият сенатор често излизал с речи срещу Марк Антоний, а веднъж изнесъл цели 14 в един ден. Фулвия до такава степен го ненавиждала, че когато убиват Цицерон, поискала от Марк Антоний да й занесе отсечената му глава, за да се изгаври с нея, като на свой ред забие острие в езика на оратора.

Цицерон изнася реч срещу Катилина, худ. Чезаре Макари

Още

Църква от човешки кости в Рим

Църква от човешки кости в Рим

Любовният и политически съюз между Фулвия и Марк Антоний не устоява  единствено пред красотата на Клеопатра. Египетската царица буквално превръща мъжествения римлянин в свой роб.

Фулвия се поболяла от ревност, но не можела да направи нищо срещу съперницата си. В лудостта си се опитала да разпали война, но претърпяла поражение. В края на краищата я заточват в Гърция, където скоро след това умира.

Образът й, обаче, оставя ярка следа в историята на Древен Рим и е запечатан в монети.

Еми МАРИЯНСКА

Още

Археолози откриха огледала на близо 2000 години

Археолози откриха огледала на близо 2000 години

Още

Скелетите на "Влюбените от Валдаро" - находка на 6 000 години

Скелетите на "Влюбените от Валдаро" - находка на 6 000 години

Още

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Още

Най-голямата археологическа находка в света - Златото на Бактрия

Най-голямата археологическа находка в света - Златото на Бактрия

 

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Рок симфонията Simply The Best празнува Тина Търнър на 3 юни в зала 1 на НДК

Ексклузивният концерт, обиколил почти целия свят, най-накрая гостува в България

Досегашният директор на Националната портретна галерия в Лондон оглави Британския музей

Никълъс Кулинан е на 46 години. Той е бил определен за поста след одобрение на администрацията на музея и със съгласието на британския премиер Риши Сунак

Вижте главните герои на ИКАР-ите във видео и снимки

Весела Бабинова и Пенко Господинов взеха театралните призове за водеща женска и мъжка роля, Боян Крачолов за режисура, а най-добър спектакъл е "Хага" на режисьора Галин Стоев

Нобеловият лауреат Юн Фосе за Световния ден на театъра: Изкуството е мир

Носителят на Нобелова награда за литература, драматург, автор на над 30 романи, разкази, поезия, есета, детски истории, както и на 28 театрални пиеси е авторът на посланието тази година