Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си Костика, сътворил паметника на Емил Димитров

IN MEMORIAM

Отиде си Костика, сътворил паметника на Емил Димитров

"Усмивката ни е много необходима в този тъжен и объркан свят", обичаше да казва Константин Симеонов, който превръщаше безкрайния празник на изкуството във всеобщо тържество

Големият скулптор и художник Константин Симеонов - Костика извая и паметника на Гео Милев в Двора на кирилицата в Плиска

След тежко боледуване ни напусна изящният художник и скулптор Константин Симеонов - Костика. Тъжната вест съобщи съпругата му Убавка Тончев, цитирана от плевенски медии. Творческото семейство се радваше на огромно уважение сред почитателите на изящното изкуство по целия свят. 

Със съпругата си Убавка Тончев, с която бяха неразделен творчески тандем (Снимка: БТА)

Още Откриха паметник на Емил Димитров в родния му Плевен

Откриха паметник на Емил Димитров в родния му Плевен

Константин Симеонов или както всички го наричат - Костика, е автор на изящна пластика, на живописни платна, участвал е в много изложби по света, негови творби са притежание на известни галерии и ценители на изкуството. Точно преди година Костика сътвори двуметров паметник от бронз на великия Емил Димитров, средствата за който бяха събрани от плевенчани.

"Приемам че е голяма чест за мен да направя този паметник. Това е радост и щастие - да се опитам да пресъздам артиста Емил Димитров. И разбира се задължение и отговорност към хората, които ще минат покрай него, ще му се радват, които са събирали средства за този паметник. Скулптурата ще бъде изложена да се гледа от всички хора - от клошаря до кмета. Тя е за всички нас. Както той е пеел за всички нас...", каза Костика по повод откриването на паметника. "Мисията на изкуството е да оставим някаква следа. Времето ще реши дали сме били достойни."

Константин Симеонов - Костика (вляво) и актьорът Христо Домусчиев, израснал заедно с Емил Димитров в плевенския Девети квартал, откриват паметника на певеца (Снимка: BulFoto)

Паметникът на Емил Димитров се издига до големия фонтан в района на Водната каскада в Плевен (Снимка: BulFoto)

Константин Симеонов - Костика е роден на 26 октомври 1952 г. в град Долни Дъбник. Завършва Художествената академия в София през 1978 г. специалност скулптура при проф. Димитър Даскалов. Прави самостоятелни и общи изложби в Испания, Италия, Гърция, Полша, Германия и др. Негови творби са собственост на известни галерии в България и на много частни колекции в Европа, Америка и Африка. Носител е на наградата "Пимен Зографски" на СБХ - Плевен.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

"Търся вица, самоиронията, дребната чисто човешка интрига, която да те разсмее, в почти всяка моя работа. Мисля, че усмивката ни е много необходима в този тъжен и объркан свят.

Знам, че е клиширано, но искам да се боря с каквото мога, за да променим нашето общество тук. Наистина вярвам в това, колкото и скромен да е приносът ми. Нашето изкуство е тихо, но също е форма на протест. То допринася за тази промяна. Давам си сметка, че е прекалено идеалистично и наивно, но така мисля и така живея.", споделя Константин Симеонов в интервю за "Епицентър".

Всичко, което сътворяваше Костика, го правеше с много любов, казват съгражданите му. Заедно със съпругата си Убавка Тончев подариха скулптурна композиция от три жабки, станала любимо място на малки и големи в Плевен.

Откриването на паметника на Емил Димитров в Плевен през май 2018 г. (Снимка: BulFoto)

Константин Симеонов извая и бюста на класика Гео Милев за Алеята на писателите в Двора на Кирилицата в Плиска.

Поклонението пред Костика ще бъде на 27 март, сряда, от 11 часа в Арт център Плевен. Опелото ще бъде в църквата в Долни Дъбник в 13.30 часа.

Поклон!

ИЗБРАНО
Коментирай4

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер

Езоп и красивите жени вдъхновяват за басните Лафонтен, починал преди 330 години

За Лафонтен цялото изкуство се състои в способността да се намекне, а не да се назове

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Той беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"

Фотографът Валерий Пощаров: В проекта "Баща и син" накрая винаги я има ръката, за която да се хванеш

"Днес фотографията е една нова писменост - всеки може да пише, всеки може да снима... Но кое всъщност е онова, което прави писателя - писател и фотографа - фотограф?"

Шизофрения слага край на кариерата на звездния балетист Вацлав Нижински

Заради "неприлично" трико бил изгонен от руската сцена