Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Нежният звяр на цигулката: Ара Маликян в Пловдив

ШОУ

Нежният звяр на цигулката: Ара Маликян в Пловдив

Световноизвестният виртуоз изнесе вълнуващ концерт в Античния театър в града

Снимка: Анастас Търпанов

Ара Маликян не за първи път е посрещнат топло от българската публика. Той е музикант, изключително обичан тук и това няма как да е иначе - всички усещаме силния заряд и енергията, с които арменският цигулар, живеещ от години в Мадрид, взривява душите ни.

Снимка: Анастас Търпанов

Благодарение на организаторите от Bg Sound Stage, събитието премина като изключително удоволствие - и публика, и артисти изглеждаха щастливи.

В една прекрасна лятна пловдивска вечер в древноримска атмосфера, той още в началото на концерта си заяви, че ще свирят до безкрай и че публиката може да се разхожда насам натам докато трае 24-часовия музикален маратон.

Снимка: Анастас Търпанов

Разбира се, в края на концерта, Ара сподели, че макар и да искат, не могат да свирят толкова много, тъй като вратите на Античния театър в някакъв момент затварят и всички от екипа ще трябва да се приберат при семействата си.

Снимка: Анастас Търпанов

Още Ара Маликян – пътешественикът с цигулка

Ара Маликян – пътешественикът с цигулка

Музиката на Маликян обаче ни донесе абсолоютно задоволяване на всички желания. Интензивен, магичен и забавен - такъв е той. Грабва ни в неговия мелодичен лабиринт и не ни пуска до самия край, когато душите и сърцата са ни в оптимален възторг.

Пълния древноримски театър волно аплодираше арменецът, който през целия си живот е емигрирал в различни точки на света, от Ливан и Сирия чак до Германия.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Пъстротата и силата, които се е наложило да преживее през нелекия си живот, личат в музикалното му пиршество.

Освен виртуоз, Ара Маликян е изключително дружелюбен на сцената. Той е бъбрив и иска да си приказва с публиката, иска да са близки и дистанцията да бъде минимализирана.

Така той ни въвеждаше във всяко едно от своите парчета с кратка история, която в крайна сметка, не се оказваше чак толкова кратка.

Снимка: Анастас Търпанов

Още Ара Маликян пред Dir.bg: Беше ми писнало да обяснявам, че в калъфа си нося цигулка, а не картечница

Ара Маликян пред Dir.bg: Беше ми писнало да обяснявам, че в калъфа си нося цигулка, а не картечница

Представяйки музикантите от бенда си, той разказа история как ги е срещнал и как се е случило така, че свирят заедно днес. Връщаме се 20-30 години назад, когато Ара е живеел в Германия и се е опитвал да изкарва пари като свири по клубове. След това става така, че заминава за Куба, където среща своя бенд, с който свири до днес. Това са носителят на Грами - пианистът Иван Мелон Луис, Иван Руис Мачадо на бас, Даян Абад на китара и Георвис Пико на барабаните.

Снимка: Анастас Търпанов

Кубинската енергия в музикалната хармония се усещаше на моменти, а публиката накрая вече не можеше да седи по местата си и беше на крака в ритъма на танците.

Снимка: Анастас Търпанов

Още Ара Маликян свири на Античния театър през септември

Ара Маликян свири на Античния театър през септември

Ара Маликян този път заложи основно на свои авторски парчета, за които разказваше, но не пропусна да изсвири и няколко от запазената марка кавъри на легендарни песни - чухме Life on Mars на Дейвид Боуи и "Мисирлу" на Дик Дейл, позната ни най-вече от филма на Куентин Тарантино "Криминале".

В типичния си хумор, той сподели с нас и историята зад песен, която написал за двете си по-големи сестри.

Снимка: Анастас Търпанов

Макар да живеят на различни места по света, той каза, че се чувства много близък с тях, решил да им напише песен, а след като я чули, те му споделили, че не е добре да я свири пред публика и дори спряли да му говорят. След това започнали да си говорят отново, но сестрите изрично подчертали, че тази песент не бива да се свири пред публика.

Е, Ара каза да внимаваме със социалните мрежи и да не записваме, докато изпълнява парчето, защото сестрите му ще избият целия му бенд и него, ако разберат.

Снимка: Анастас Търпанов

Така между шеги и изключителна музикална селекция, Маликян ни превзе в своя магичен и наистина автентичен музикален свят.

Още Ара Маликян идва у нас с прочутия кубински пианист Иван Мелон

Ара Маликян идва у нас с прочутия кубински пианист Иван Мелон

Ара е композирал и песен за сина си Кайро, който бил запален по сепиите. Решил да посвети песен, която е за риба сепия робот. Започнал да работи усилено, но когато Кайро чул музиката, казал "Татеееее, това не е сепия робот, това е октопод".

Е, Ара все още нарича песента си "Сепия робот" и я изпълнява. В края на концерта, когато вдигна публиката на крака, той изсвири композиция, която направил по време на пандемията от Ковид-19. Въпреки, че за никой не е приятно да се връща в онова време, той все пак отдели внимание на чувствата и усещанията, които е изпитвал, а те няма как да се забравят.

Снимка: Анастас Търпанов

Ара Маликян за пореден път доказа, че бълбукащата му енергия, носеща полъх от Изтока, сърцатото му свирене и музиката му като абсолютна форма на любов, се вливат напълно в кръвната група на българската публика.

Още Филм за Ара Маликян спечели награда Goya

Филм за Ара Маликян спечели награда Goya

Още Цигулката на Ара Маликян разказва женската душа

Цигулката на Ара Маликян разказва женската душа

Още Ариел Брингес: Липсва ми най вече спонтанността на кубинския живот

Ариел Брингес: Липсва ми най вече спонтанността на кубинския живот

Още Роберто Фонсека от Buena Vista Social Club: Винаги нося парче от Куба там, където свиря

Роберто Фонсека от Buena Vista Social Club: Винаги нося парче от Куба там, където свиря

Коментирай12

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер

Езоп и красивите жени вдъхновяват за басните Лафонтен, починал преди 330 години

За Лафонтен цялото изкуство се състои в способността да се намекне, а не да се назове

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Той беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"

Фотографът Валерий Пощаров: В проекта "Баща и син" накрая винаги я има ръката, за която да се хванеш

"Днес фотографията е една нова писменост - всеки може да пише, всеки може да снима... Но кое всъщност е онова, което прави писателя - писател и фотографа - фотограф?"