Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Александър Морфов: Май вече не съм хъш. Загубих надежда

НАЙ-ГОЛЕМИТЕ

Александър Морфов: Май вече не съм хъш. Загубих надежда

"Ако живеех по време на "Хъшове" и "Немили недраги", сигурно щяха да ме утрепят много бързо. Не мога да се приспособявам, много съм избухлив и губя чувството за самосъхранение", изповяда големият режисьор

Александър Морфов (Снимка: BulFoto)

"Да живее България" продължава да звучи в мен като вик за онази България, за която аз си мечтая. България на Ботев и Левски, възрожденската, за която мечтаеха всички хъшове. От 30 г. повтарям едно и също, не е имало правителство, срещу което не съм се борил, изповяда след дълго мълчание големият режисьор Александър Морфов в интервю за предаването "Тази неделя" по bTV.

"Хъшове", режисьор Александър Морфов (Снимка: Народен театър "Иван Вазов")

Всичките добри пожелания, възторзи, мечти, ентусиазъм и революционно вдъхновение при нас, българите, свършват на третата чаша, след което се прибираме тихи, кротки, да си легнем на топло и да се молим да не са ни чули какво сме говорили, сподели с болка Морфов.

Снимка: BulFoto

За силата да отстояваш собствената си свобода, режисьорът бунтар гневно-прочувствено казва пред Диана Любенова: "Личната свобода никой не може да ти я отнеме. Никой не може да отнеме моята лична свобода. Аз мога да избягам в Балкана, мога да избягам на тавана в моята кооперация или да се скрия в други страни, и да запазя свободата си - за да не бъда слуга на никого.

Какво значи да си свободен? Означава да не си слуга. Да не упражняват върху теб собствените си безочия и собствените си стремежи. Аз се чувствам свободен в този смисъл - аз не изпълнявам ничии стремежи и ничии задачи. В този смисъл, може да съм омерзен, но съм свободен. Малко се изморих, изморих се от собствените си стремежи, от собствените си желания нещо да променя. Сам не можеш да пробиеш стената, а ние не можем да се обединим, няма да стане."

Снимка: BulFoto

"Хъшове", режисьор Александър Морфов (Снимка: Народен театър "Иван Вазов")

Със самоирония режисьорът Морфов не се вижда по време на игото:

"Ако живеех по време на "Хъшове" и "Немили недраги", сигурно щяха да ме утрепят много бързо. Не мога да се приспособявам, много съм избухлив и губя чувството за самосъхранение... И сигурно щяха да ме гръмнат рано-рано. Но ако бих оживял, сигурно щях да продължавам да се надявам като тях до последно, до смъртта... Какво означава да бъдеш хъш? Да минеш през какви ли не изпитания - глад, бедност, мизерия и да продължаваш да таиш в себе си чувството на надежда, че един ден ще дойде времето да минем Дунава и да освободим тази държава. Май вече не съм хъш... Май загубих надеждата, че ще минем Дунава и ще освободим тази държава от игото на алчността, на цинизма, на бруталността..."

Със сълзи в думите, режисьорът изповяда: "Изморих се да се надявам! На ден в тази държава умират десетки хиляди хора от старост, от болести...

С бащата на Петър (Чочо) Попйорданов, Иван Попйорданов, който представи книгата си "Писма до сина ми – Чочо" на сцената на Народния театър "Иван Вазов" през 2014 г. (Снимка: BulFoto)

Но лошото е, че на ден умират и десетки хиляди надежди. Заедно с надеждите, донякъде умират и тези хора. И ние се превръщаме в държавата на живите мъртви. Защото човекът без надежда е почти мъртъв човек. Как живее човек без надежда? Отива и работи, за да получи едни мизерни пари за своя труд, с които да се опита едва-едва да изхрани семейството си, да се превърне в жертва на хиляди измамници, за да събере пари за Коледа или да купи подарък на детето си... Какъв е този човек? Полужив.

Със съпругата си Рени Врангова и колеги театрали през 2013 г. (Снимка: BulFoto)

Аз съм много черноглед. Но черногледството ми е провокирано от състоянието на много хора, които нямат много сила да се грижат за себе си... Много хора ще ми възразят - ама, чакай сега, има толкова успешни хора, има честни милионери, има млади хора, които просперират, успяват... Да , за тях не се замислям много. Но те са 6 процента, а останалите 94 процента?!"

Сцена от "На ръба" в Народен театър "Иван Вазов", реж. Александър Морфов

"Хъшове", режисьор Александър Морфов (Снимка: Народен театър "Иван Вазов")

Режисьорът си спомня и за актьорите, с които направи култовото представление "Хъшове" в Народния театър, което сега играят за 300 пореден път.

"Ние бяхме денонощно заедно. Последните няколко години се разделихме, защото те пораснаха, станаха известни, публиката ги ухажва, имат други проекти. Но, когато се съберем, "Хъшове" е в основата. По време на репетиции се раждаха нови сюжетни линии, нови епизоди..."

Спектакъл №200 на "Хъшове" в Народен театър Иван Вазов", реж. Александър Морфов (Снимка: BulFoto)

Заедно измисляхме много неща. За своя заслуга смятам, единствено, че успях да ги запаля около тази идея и те ми се довериха. След това в най-големите спадове,дупки и пропадания, те не ме предадоха", разказва режисьорът Александър Морфов.

Валерия КАЛЧЕВА

Още

Александър Морфов напуска Народния театър

Александър Морфов напуска Народния театър

Още

Валери Йорданов: С дъщерята на Чочо в "Хъшове", всеки път ръкопляскаме на баща й към небето

Валери Йорданов: С дъщерята на Чочо в "Хъшове", всеки път ръкопляскаме на баща й към небето

Коментирай 7

Календар

Препоръчваме ви

Вижте главните герои на ИКАР-ите във видео и снимки

Весела Бабинова и Пенко Господинов взеха театралните призове за водеща женска и мъжка роля, Боян Крачолов за режисура, а най-добър спектакъл е "Хага" на режисьора Галин Стоев

Нобеловият лауреат Юн Фосе за Световния ден на театъра: Изкуството е мир

Носителят на Нобелова награда за литература, драматург, автор на над 30 романи, разкази, поезия, есета, детски истории, както и на 28 театрални пиеси е авторът на посланието тази година

Ина Иванова е новият носител на Националната награда за поезия "Христо Фотев"

Наградата бе връчена на тържествена церемония в атриума на Бургаския свободен университет, която тази година бе и основен акцент в отбелязването на 90-годишнината от рождението на поета

Христо Фотев: Бъди ми и жена, и сестра. Съществувай!

Днес се навършват 90 години от рождението на големия български поет, чиято биография е изпълнена с парадоксални обрати

Унгарският композитор Петер Йотвьош почина на 80 г.

Йотвьош е международно признат за произведенията си в областта на съвременната музика, вдъхновени от Золтан Кодали, Карлхайнц Щокхаузен и Пиер Булез