ЛИТЕРАТУРАТА И КИНОТО
В Русия са готови за снимките на най-скъпата екранизация на "Майстора и Маргарита"
Досега най-скъпата екранизация по руски класик е продължението на филма "Вий" по повестта на Гогол
Редактор : / 3058 Прочита 9 Коментара
През пролетта на 2020-а в Русия ще дадат старт на снимките на нов филм по романа на Михаил Булгаков "Майстора и Маргарита". Още отсега се говори, че това ще бъде една от най-скъпоструващите продукции в историята на руското кино. По неофициални сведения, става въпрос за 800 млн. рубли.
Режисьорът Николай Лебедев е поканил за участие известни чужди актьори, но от екипа още не са оповестили кои ще бъдат изпълнителите на главните роли във филма. Продуценти на лентата са Игор Толстунов, Константин Ернст, Леонард Блаватник и Рубен Дишдишян, съобщава ТАСС.
Шедьовърът на Булгаков е екранизиран нееднократно. Първата версия, по мотиви от романа "Майстора и Маргарита" е от 1971-ва година, и е на режисьора Анджей Вайда. Година след него излиза филм на режисьора Александър Петрович. През 1989 г. се появява първият 4-сериен телевизионен сериал на режисьора Мацей Войтишко. Юрий Кара снима филм през 1994 г., но поради конфликт между него и продуцента на филма, лентата излиза на екран чак след 17 години. През 2005-а своя филмова версия на романа, в сериал от 10 епизода, представя Владимир Бортко.
Работен кадър от новия филм /Снимка: ТАСС/
Да припомним също така, че много изтъкнати руски режисьори като Рязанов, Климов, Наумов, Биков и Таланкин са заявявали намерението си да направят филм по "Майстора и Маргарита" , но впоследствие по една или друга причина са се отказвали.
Вървят дори слухове за мистични причини като тази, че на един от горните режисьори му се явила насън съпругата на Булгаков и му казала да се откаже от идеята си?...
Кинокритиците в Русия често коментират темата, имало ли е досега успешна екранизация на филма по романа-шедьовър на Булгаков? Най-много критики понася Анджей Вайда, за филма му "Пилат и другите", който според спецовете, изобщо не можел да се нарече екранизация по романа на Булгаков. В него има само една сюжетна линия, която е в косвена връзка с романа. Този си филм самият Вайда никога не е показвал в родината си Полша.
Мюзикълът "Майстора и Маргарита" от 2015 г.
Любопитен факт от историята с екранизациите на "Майстора и Маргарита": филм със същото заглавие - югословско-италианска продукция, с участието на Уго Тоняци, Ален Куни и Мимзи Фермер в главните роли, участва в конкурсната програма на Кан през 1972-ра.
Но, според критиците, и той не е екранизация на романа на Булгаков, а използва само мотиви от него.
Първият руски филм по култовата книга е версията на режисьора Юрий Кара от 1994 г. - филмът, който излиза на екран 17 години след създаването си - чак през 2011-а.
Кадър от филма на Юрий Кара, който излиза на екран чак след 17 години
Последната и най-добра досега екранизация на романа, според повечето руски кинокритици, пък бил сериалът на Владимир Бортко, който разказва историята в 10 епизода. Те са създадени през 2005-а година и могат да се гледат в интернет.
Кадър от филмовата версия на Бортко, 2005 г.
Каква е готовността за новата филмова продукция по екранизирането на "Майсторът и Маргарита" на Николай Лебедев? - Готов е сценарият на филма. Отправени са покани към чуждестранни актьори за главните роли. Били напълно готови разкадровките и бележките на Лебедев в режисьорската му книга.
Домът, в който Булгаков завършва романа си
Дали тази много скъпа продукция ще оправдае разходите си? Международни кинокритици твърдят, че "в Русия киното никога не губи".
За разлика от Холивуд. Доста любопитна тема за разсъждение - каква е причината, която оправдава дори рисковите инвестиции.
Досега, от екранизациите на руски класици в Русия, най-скъпият филм е продължението на филма "Вий" /2014 г. / по повестта на Гогол - руско-китайска продукция със заглавието "Тайната на печата на дракона", на режисьора Олег Степченко.
Премиерата на филма, с участието на Арнолд Шварценегер, Джеки Чан и Рутгер Хауер, вече се проведе в Китай, а в Русия е насрочена за септември.