Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Животът на Гогол бил истински кошмар

ГЕНИИ НА ПЕРОТО

Животът на Гогол бил истински кошмар

Авторът на "Мъртви души" страдал от депресия, припадъци и видения

Гогол и неговите герои

Николай Василиевич Гогол е един от най-загадъчните писатели с име в Златния фонд на световната книжнина. Неговата гениална повест "Мъртви души" се е превърнала в нарицателно за упадъка на обществените нрави. Мизантроп ли е бил мистичният украинец?

Гогол умира много млад - само на 42, а произведенията му са психологическа дисекция на човешката природа с дълбочината на прозрения на мъдрец-столетник.

На 1 април се навършват 208 години от рождението на този гений на перото и човешката душа.

Николай Василиевич Гогол

Животът на Гогол преминал в постоянни кошмари и страхове. Някои литературоведи смятат, че писателят е страдал от някакво психично заболяване, други - че е бил психически нестабилен, но не и болен. Бил удивителен работохолик, който подхранвал мозъка си с постоянно похапване на нещо сладко. Буквално като малко дете бил пристрастен към захарта. По характер го описват като срамежливец и комплексар, който изпитвал страх от непознати.

Портрет на Гогол от 1841 г.

Особено кошмарни били последните години от живота му. При едно пътуване до Рим се заразил с малария. Оцелял, но към другите му странности и мрачни състояния, се прибавили нови - започнал да страда от внезапни припадъци с видения. През 1850 г., докато прави литературно четене пред тесен кръг приятели на втория том на "Мъртви души", внезапно станал мрачен и съобщил гласно, че усеща... наближаващата си смърт. Слушателите му, които до този момент се заливали в смях от прочетеното, буквално зяпнали втрещени. Разбира се, минава доста време - около 2 години, от онази сказка до смъртта на Гогол през 1852 г. , но всички присъствали онази вечер, по-късно ще коментират рязката смяна в настроението на писателя.

Буди недоумение и самата му смърт. Историците твърдят, че година преди фаталната февруарска нощ през 1852 г., Гогол се самоизтезавал с глад, като обяснявал, че така "гони дявола от себе си". В резултат на гладуването, организмът му се изтощил до крайност. В нощта на смъртта си се отдал на молитви, след което поискал да му донесат ръкописите, извадил оттам една част от тях, която оставил до леглото си, а останалата заповядал да изгорят. После си легнал и се разплакал. Според слугите, бил казал: "Ще продължа да се смея през сълзи!.." Смъртта го споходила в съня му. След смъртта на писателя изчезва втората част на "Мъртви души". Затова се предполага, че именно нея е накарал да изгорят в онази последна нощ...

Гробът на Гогол в Новодевическия манастир

Що за живот е живял този гениален писател? - Роден е в селце край Полтава, в днешна Украйна, на 1 април 1809 г. /б.а. нов стил/ . Рождената му фамилия е Яновский и принадлежи на стар украински род, потомък на казака Остап Гогол, откъдето идва и литературното име на писателя. Бащата на Николай Василиевич Гогол бил много образован човек и също имал литературна дарба - пишел кратки повести и пиески за ограничен кръг приятели.

За жалост умира когато синът му е едва 15-годишен. Освен Николай, старият Василий Гогол имал още 11 деца. След смъртта му огромната челяд остава на плещите на два пъти по-младата му жена - майката на Гогол Мария Ивановна. Бъдещият писател Николай Гогол е трето дете в семейството. Напуска родния си дом на 19.

Картина "Преминаването на Гогол през Днепър"

Заминава за Санкт-Петербург и първоначално смята да се издържа като актьор, но се оказва че е твърде срамежлив за сцена. Почва да сътрудничи на литературни алманаси, списвани от близки приятели на Пушкин. Забелязват таланта му, когато в един от тях публикува "Омагьосаното място" /1829 г./ "Мъртви души" пише в периода 1835-1841 г. Другите по-популярни произведения на този мрачен гений с чувство за сарказъм са "Шинел", "Ревизор" /1836 г./ и "Тарас Булба" /1833-1842 г./

Паметникът на Гогол в Москва

Гогол е погребан в гробището на Новодевическия манастир. 200-годишнината от рождението на писателя, преди 8 години, бе тържествено отбелязана като събитие от национално значение в цяла Русия.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

"Литургия за Илинден" - за историята, чиито рани още по-остро чувстваме днес (откъс)

Романът се определя като крайъгълния камък в творческия път на Свобода Бъчварова, на опознаване на собственото си духовно родословие като "борец срещу времето си"

За българчетата по света Руси Чанев представя "Под игото" от Иван Вазов (откъс)

Според артистът адаптираната форма на романа може да се ползва за подготовка и за мотивация за четене на оригиналния текст

"Слуховият рог" от забележителната сюрреалистка Леонора Карингтън (ОТКЪС)

Възхитително чудноват апокалиптичен роман за мистериозен старчески дом и за енергичната 92-годишна Мариан, която е отведена в него от нетърпеливото си семейство

"Баща ми в мен" - Явора Стоилова представя стихотворения и спомени за художника Васил Стоилов

Тя потапя читателя в атмосферата на ателието на художника и разказва за срещите му с художниците Владимир Димитров-Майстора, Николай Райнов и Николай Рьорих

Романът "Скарида" от Димитър Коцев-Шошо излиза и на английски език

Романът разказва за Дива Мила, Асистента и Бор. Дива Мила практикува "най-старата професия в света" и е суперзвезда в пъстрия и мистичен свят на ясновидци, екстрасенси и гадатели, разказват издателите

Нова книга за худжоника Васил Стоилов събира непубликувани досега ръкописи на Владимир Свинтила

Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в.