Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Панорама от български филми на 22-рия София Филм Фест

БЪЛГАРСКО КИНО

Панорама от български филми на 22-рия София Филм Фест

Количеството наши филми, които ще видят киноманите в София, е без прецедент в историята на най-авторитетния филмов форум

"Ненужен герой" на Стефан Командарев е включен в интересния документален проект - омнибусът "Окупация 1968" (България-Германия-Унгария-Полша-Русия)

Още

"Вездесъщият" и "Възвишение" ще се борят за най-добър балкански филм

"Вездесъщият" и "Възвишение" ще се борят за най-добър балкански филм

На 22-рия София Филм Фест ще бъдат представени общо 46 български пълнометражни игрални и документални филма, 11 от които са документални премиери, които представяме на вашето внимание.

Голям процент от тях са минали през професионалната платформа на фестивала "София Мийтингс" и са получили подкрепа за реализирането си от ИА "Национален филмов център".

Вижте кои са 11-те български документални премиери в програмата:

"Синко мой" (2018) на режисьорката Павлина Иванова

"Синко мой" (2018) на режисьорката Павлина Иванова ще има своята световна премиера в рамките на СФФ. Филмът е документален разказ за емигрант в Лондон, посветил живота си на музиката. След години лутане и крайности, 43-годишния Мирослав Атанасов - Морски получава нов шанс за семейство и дългоочакван пробив като музикант. Мултинационалната група, в която свири, е на път да запише дебютен албум и да излезе на голямата музикална сцена.

"Синко мой" (2018) на режисьорката Павлина Иванова

Филмът е продукция на Фронт филм. Продуцент е Светла Цоцоркова, оператор - Алекс Самунджи. Оригиналната музика в "Синко мой" е на "The Turbans" - интернационална музикална формация, съчетаваща вълнуващи традиционни близкоизточни и източноевропейски стилове и оригинални композиции в модерните си и енергични изпълнения. Групата ще има концерт след премиерата на филма на 14 март във фестивалния център "В парка" (над кино "Люмиер").

"Нов живот" е вторият документален филм на Стефан Иванов

"Нов живот" е вторият документален филм на един от най-успешните български оператори Стефан Иванов, който ще има своята световна премиера в София през март. От 25 години авторът живее и работи в Канада, а кинотворбата му, посветена на емиграцията, е своеобразен опит за завръщането на Стефан Иванов към неговото житейско и професионално минало в България. Филмът е виртуозен визуален разказ за хора, емигрирали още в първите години след промяната на политическата система у нас, истински герои, чиито пътувания се оказват изключително рискови, неясни и пълни с надежда.

"Мечтата на Николай" на Мария Карагьозова

Главният герой във филма "Мечтата на Николай" на Мария Карагьозова е капитан на туристическо корабче. Той си спомня мечтата си, която успява да сбъдне през 1985 година - да обиколи света сам. Преминавайки през "Желязната завеса", Николай Джамбазов посочва пътя към свободата на едно цяло поколение млади българи.

Филмът е копродукция на Белгия и България, а представянето му на фестивала е неговата национална премиера.

Френско-българската копродукция „Червено, твърде червено“ („Je vois rouge / I See Red People“) на режисьорката Божина Панайтова

Френско-българската копродукция "Червено, твърде червено" ("Je vois rouge / I See Red People") е дело на режисьорката Божина Панайтова. Тя е родена в България, но завършва висшето си образование - специалност Философия в "Ла Фемис" и създава своите оригинални филмови проекти, пътувайки между България и Франция. Предишният й филм "Космонавтите" (2014) бе показан на 18-ия София Филм Фест през 2014 година.

Френско-българската копродукция „Червено, твърде червено“ („Je vois rouge / I See Red People“) на режисьорката Божина Панайтова

"Червено, твърде червено" е разказ за това как самата Божина се изправя пред родителите си с провокативни въпроси за миналото им и евентуални връзки с българската държавна сигурност. В оригиналната трагикомична одисея, която смесва шпионския и семеен филм, историята започва със завърщането на Божина от Франция след 25-годишно отсъствие от България. С камера в ръка, Божина решава да разбере какво би станало, ако семейството й е сътрудничило на политическата полиция и комунистическия режим. Тя прави своето документално разследване и филмира всичко по темата.

Френско-българската копродукция „Червено, твърде червено“ („Je vois rouge / I See Red People“) на режисьорката Божина Панайтова

Продуцент на филма е Рой Арида, копродуцент е Арно Домерк, в копродукция с "Andolfi", Париж. "Червено, твърде червено" ще бъде представен в програмата на СФФ непосредствено след премиерата му на 68-ия филмов фестивал в Берлин, като ще участва в международния документален конкурс в София.

„Миниатюра за пиано“ (2017) на Елдора Трайкова

Най-новият филм на кинодокументалиста Елдора Трайкова "Миниатюра за пиано" (2017) е разказ за живота и всекидневието на четирима възрастни селски лекари в България. Сценарият е на Асен Владимиров. Филмът е продукция на ПроФилм с подкрепата на ИА "Национален Филмов Център", а оператор е Емил Христов. Прожекцията на филма в международния документален конкурс на СФФ ще бъде и неговата премиера в София.

"Изкореняване" на Костадин Бонев

Най-новият филм на режисьора Костадин Бонев - "Изкореняване" отправя документален поглед към края на Османската империя и нейната агония, продължила 25 години. Конкретният фокус е върху геноцида срещу арменците, като според статистическите данни жертвите само през 1915-та година (убити и депортирани) са един милион и четиристотин хиляди души.

"Изкореняване" на Костадин Бонев

"Изкореняване" е продукция на Тривиум Филмс и документална студия Хайк, с подкрепата на ИА "Национален филмов център", Golden Apricot Film Company и Full Moon Wolf.

"Изкореняване" на Костадин Бонев

"Симон срещу страха (Случаят Варсано)" е документален разказ на сценариста, писателя, драматурга и режисьора Георги Тенев за най-мълчаливия български дисидент Симон Варсано. Той е медицински фотограф, състезател по водна топка, романтик, любимец на жените. За една нощ се превръща в арестант с простреляни крака и враг на тоталитарния режим. Берлинската стена пада, но Симон Варсано отказва да стане герой. Чак три десетилетия по-късно историята се завръща с един секретен филм на комунистическата Държавна сигурност. Предстои среща с младостта, среща с надеждите и илюзиите. И отново среща: Симон срещу страха.

Филмът на Георги Тенев получи "Златен ритон" (2017) за "модерния разказ на необикновената съдба на Симон Варсано". Той е продукция на АГИТПРОП в лицето на Мартичка Божилова. Заснет е от операторите Борис Мисирков и Георги Богданов, с подкрепата на ИА "Национален Филмов Център"

„К 22“ на режисьорите Александър Крумов и Антон Богорисов

Още

Милчо Левиев "джазира" "Велик е нашият войник" във филма "К 22"

Милчо Левиев "джазира" "Велик е нашият войник" във филма "К 22"

"К 22" на режисьорите Александър Крумов и Антон Богорисов представя атмосферата в една рота от студенти по актьорско майсторство, живопис и симфонична музика. По стечение на обстоятелствата всички те са отбивали заедно военната си служба през 1957 година, а днес са сред най-изявените през последния половин век български художници, актьори, музиканти, скулптори и режисьори. Това, което ги събира заедно, е откриването на необикновената фотографска изложба на Александър Сертев "Добре дошли в родната казарма". Тя е и повод много от тях да разкажат смешни, куриозни и трагикомични истории от онова време. Като например как Милчо Левиев изрязал демонстративно на плаца с ножица шинела си и той заприличал на фрак - след като старшината много пъти му натяквал, че шинелът трябва да е с 30 см по-къс.

„К 22“ на режисьорите Александър Крумов и Антон Богорисов

Режисьорът Людмил Стайков разказва през смях как заключил с катинар поделението в Мичурин и отишъл на плаж - останал сам като "постови", докато другите били на учение за целия ден. Обаче минали проверяващи и историята добила гротескови измерения...

Филмът е продукция на "Тристан филм" - Станимир Трифонов, с подкрепата на ИА "Национален Филмов Център".

„Студената война“ (2017) на режисьорите Радослав Илиев и Ивайло Пенчев

"Студената война" (2017) на режисьорите Радослав Илиев и Ивайло Пенчев е по сценарий на Иван Георгиев - Гец. Със средствата на киноархива, интервюта със специалисти и на базата на множество документи и фотоси, документалната творба изследва над 40-годишната борба за надмощие между "западния" свят и социалистическия лагер.

„Студената война“ (2017) на режисьорите Радослав Илиев и Ивайло Пенчев

Студената война е време на жестоки драми и на прекършени човешки съдби за милиони обикновени хора от двете страни на Желязната завеса. Оператор на "Студената война" е Иван Михов. Филмът е продукция на Синемак с подкрепата на ИА "Национален Филмов Център".

„Offline” (2017) на режисьорката Станислава Калчева

"Offline" (2017) на режисьорката Станислава Калчева по сценарий на Геновева Димитрова e "актуален дебат в мрежата за информационния потоп, в който интернет и телевизията ни давят". Филмът поставя акцент върху идентичността - от спонтанността на желанието до автентичността на съпротивата. Български сюжети от световна тенденция, озаглавена от авторите на филма "Offline". Кинотворбата е продукция на "АРС Диджитал Студио", с подкрепата на ИА "Национален Филмов Център" и Българската национална телевизия.


Още

"Окупация 1968" - "малкият човек" в "голямата история"

"Окупация 1968" - "малкият човек" в "голямата история"

Името на Мартичка Божилова и АГИТПРОП като продуцент стоят и зад още един интересен документален проект - омнибусът "Окупация 1968" (България-Германия-Унгария-Полша-Русия), който ще закрие официалната програма на 22-ия София Филм Фест на 18 март. Филмът е киноразказ за войниците от "братските" армии на страните-членки на Варшавския договор, както и за Чехословашката окупация и функциите им в нея през август 1968 година. България участва в тази амбициозна копродукция с филма на Стефан Командарев "Ненужен герой". Премиерата на пълнометражната версия на филма ще се състои на 29 март в Дома на киното като закриващ филм на цялата програма на фестивала.

"Ненужен герой" на Стефан Командарев

Вечерта на 9 септември 1968 година младши-сержант Николай Николов, един от малко над две хилядите български войници, изпратени в Чехословакия, за да потушат "Пражката пролет", напуска поста си и повече не се завръща. Последвалите събития превръщат 21-годишният войник в единствената жертва, дадена от окупационните войски. Петдесет години след трагичните събития филмът "Ненужен герой" разкрива повече за реалните обстоятелства около убийството на Николов... Днес само братът на загиналия и няколко останали приятели пазят образа на момчето в паметта си...

"Ненужен герой" на Стефан Командарев

ОЧАКВАЙТЕ още изненади в програмата на 22-рия София Филм Фест.

МАРТ е месецът на КИНОТО!

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Почина театралният режисьор проф. д-р Александър Илиев

Режисьорският му дебют е с „Адвокатът Пиер Патлен” във Видинския театър през 1986 г.

Филми на Мишел Азанависиюс и Мохамад Расулоф бяха добавени към конкурсната програма на кинофестивала в Кан

Азанависиюс ще участва в съревнованието за наградата "Златна палма" с "Най-ценната стока" - първи опит в анимационното кино за 57-годишния режисьор, отличен с "Оскар" през 2012 г. за "Артистът"

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.