Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Окупация 1968" - "малкият човек" в "голямата история"

СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ

"Окупация 1968" - "малкият човек" в "голямата история"

Филмът е интригуващ омнибус-проект, с различен поглед към сложната тема "1968 година"

Август 1968 г .: Руски танкове по улиците на Прага (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Документалната мозайка "Окупация 1968" е в последния етап от работата по него - постпродукция, и ще закрие основната програма на СФФ на 18 март в кино "Люмиер Лидл".

Имената на Мартичка Божилова и "Агитпроп" като продуцент стоят отново зад интересен документален проект - омнибусът "Окупация 1968" (Словакия-Чехия-Полша-България-Унгария). Филмът, разказващ за месец август 1968 година, е субективен поглед към войниците от "братските" армии и техните мисли и чувства за Чехословашката окупация и функциите им в нея.

Септември 1968 г.: Съветските войски обикалят по улиците на Прага (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Основният въпрос, около който обединяват работата си режисьорите Стефан Командарев, Мари Елиза Шайд, Линда Домбровжки, Магдалена Жимков и Евдокия Москвина, е как "малкият човек в Европа" се отнася с така наречената "голяма история".

Каква е ролята на личната отговорност, запазването на личната гледна точка и морал и какво се случва с тях, когато човекът е поставен пред избора да спаси живота си, или да се подчини на правилата?

1968 г.: Съветски танк в центъра на Прага, по време на окупацията на Чехословакия (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Вим Вендерс идва на 22-рия София филм фест с най-новия си филм „Потапяне”

Вим Вендерс идва на 22-рия София филм фест с най-новия си филм „Потапяне”

За "братските армии" окупацията на Чехословакия през 1968 година е съвсем различно събитие от това, което чехите и словаците преживяват. Пресъздаването на историята предлага среща с войници от различни националности и ранг. За да бъде постигната многопластовост и разнообразие на гледните точки върху сложната тема, по филма работят петима режисьори от пет държави от бившия Варшавски договор, участвали в окупацията на Чехословакия - Русия, Полша, Германия, Унгария и България.

А пъзела на омнибуса е подреден от филмите "Ненужен герой" (България), "Гласове в гората" (Германия), "Червена роза" или "Приятелство и любов по време на окупация" (Унгария), "Войнишки жени и шпиони" (Полша), "Последната мисия на генерал Ермаков" (Русия).

5 септември 1968 г.: След нахлуването си в Чехословакия руските войници се сприятелват с чешките деца (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Омнибусът е копродукция на АГИТПРОП (България), Петер Керекеш (Словакия), Хайпермаркет Филм (Чехия), Силвър Фрейм (Полша), Елф Пикчърс (Унгария), с подкрепата на ИА "Национален филмов център", в копродукция с Българската Национална Телевизия, с подкрепата на Полски филмов институт - PISF, Полска телевизия - TVP, Държавен фонд за кинематография - Чехия, Чешка телевизия, Творческа Европа - Програма МЕДИА Развитие, Вишеградски фонд - развитие, AVF/Словашки аудиовизуален фонд - развитие и продукция, RTV Словакия, Унгарски филмов фонд. Световни продажби: Слингшот Филмс.

Септември 1968 г.: Войници на руската Червена армия в Прага след окупацията й (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Прожекцията на "ОКУПАЦИЯ 1968" на София Филм Фест ще бъде официалната българска премиера на филма!

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Филмът за Тръмп с Мария Бакалова и "Безсрамните" на Константин Божанов са в официалната селекция в Кан

Номинараната за "Оскар" актриса се превъплъщава в образа на Ивана Тръмп в биографичния филм "Стажантът" на Али Абаси, който е включен в конкурсната програма и ще се съревновава за "Златна палма"

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун