Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Георги Тошев с премиера на филм за диригента Емил Чакъров

КИНОМАНИЯ 2018

Георги Тошев с премиера на филм за диригента Емил Чакъров

Документалната лента "Последен концерт" ще бъде показана за първи път на Киномания

Маестро Емил Табаков (Снимка: НДК)

С документалния филм "Последен концерт" започват събитията, посветени на 70 години от рождението на големия диригент Емил Чакъров.

Още

32-ят Новогодишен музикален фестивал в НДК ще почете маестро Емил Чакъров

32-ят Новогодишен музикален фестивал в НДК ще почете маестро Емил Чакъров

Филмът разказва историята на един творец, който сбъдва мечтата си да стане ученик на Караян, прави световна кариера в епохата на студената война, успява да работи с някои от най-големите музиканти на своето време, да направи записи, които да влязат в каталога на SONY Classical, да създаде Новогодишния музикален фестивал, и който не пожалва усилия в опитите си да постави България на световната музикална карта. Режисьор и продуцент на лентата е Георги Тошев, а екипа допълват още Аглика Карастоянова, Ема Константинова и Румен Василев. Във филма зрителите ще видят Анна-Томова Синтова, Стефка Евстатиева, Георги Йорданов, Матиас Вогх, Зелма Алмалех и други, а премиерата е тази вечер, 6 декември от 18:30 часа в кино "Люмиер Лидл".

Съпътстващата програма ще бъде допълнена със записи на диригента, реализирани през първите четири години на Новогодишния фестивал. Сред заглавията, които публиката ще маже да види и чуе в кино "Люмиер Лидл" с участието на Фестивалния симфоничен оркестър са: "Чайковски - симфонии №4 и №5" на 7 декември от 18:30 часа; "Верди - "Реквием" на 8 декември от 16:00 часа; "Бетовен - симфония №9" на 10 декември от 18:30 часа и Хайдн - оратория "Сътворението" на 11 декември от 18:30 часа.

На 12 декември от 18:30 часа в кино "Люмиер Лидл" ще бъде представен и филмът

"Като дъх музика" I и II част, посветен на Маестрото, с режисьор Светла Фингова, оператор Борислав Илиев и сценарист Екатерина Дочева. "Да, Чакъров знаеше колко е талантлив и това за него беше не привилегия, а отговорност. Всяка стъпка, всяка идея се обмисляше бавно и задълбочено", споделя Дочева.

Същият ден от 17.00 часа в Литературен клуб "Перото" ще се състои среща-разговор с вход свободен за публиката, посветена на великия диригент, създал Новогодишния музикален фестивал с участието на цигуларя Минчо Минчев и други колеги и съратници на Чакъров. Постоянна изложба с негови фотографии посетителите в НДК могат да видят от 5 декември до 1 януари.

Билети за панорамата с филми и концертни записи на диригента Емил Чакъров са в продажба на касите на Билетен център и онлайн на tickets.ndk.bg.  

Още

Виртуозът Минчо Минчев: Не свирих с Караян заради условие да остана в Лондон

Виртуозът Минчо Минчев: Не свирих с Караян заради условие да остана в Лондон

Още

Херберт фон Караян - Великият маестро и България

Херберт фон Караян - Великият маестро и България

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Трети сезон на "Белият лотос" ще бъде сниман в Тайланд

Първите два сезона на сериала на HBO бяха снимани на Хаваите и в Сицилия

"Връх Викторио: лъжи за злато": Историята на най-голямото откраднато съкровище в американската история

Епизодите са шест по 60 минути, а нов епизод се излъчва всяка събота от 21:00 часа по Discovery

Вижте кой взе наградите на 27-ия Международен филмов фестивал СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ

Знаменитата актриса Джералдин Чаплин получи "Наградата на София" за приноса си към киноизкуството, а филмът "Червените обувки" на режисьора и сценарист Карлос Айхелман Кайзер спечели Голямата награда на 27-ото издание на кинофестивала

Мария Бакалова се снима в българския късометражен филм "Това, което остава"

Освен Бакалова в актьорския състав са още Захари Бахаров, Елена Телбис и Маргита Гошева. Главната роля изпълнява Ян Лозов

Джералдин Чаплин пристигна в България за 27-ото издание на "София филм фест"

Това е първото посещение на актрисата у нас, а в рамките на кинофорума, тя ще получи "Наградата на София" на Столичната община