АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РАЗКОПКИ
Проф. Людмил Вагалински: Проучването на Хераклея Синтика през 2025 г. ще продължи с храма на Херакъл и негова статуя
"Стремим да осигурим посещение в Хераклея Синтика на част от делегатите на 47-ата сесия на ЮНЕСКО през юли 2025", каза още професорът
Редактор : / 196 Прочита 0 Коментара
25 ноември 2024 г., Петрич. Професор Людмил Вагалински обявява кой е изобразен на първата скулптура, открита лятото по време на разкопките в античен град "Хераклея Синтика". Снимка: Кореспондент на БТА в Петрич Деница КючуковаПроучването на Хераклея Синтика през 2025 г. ще продължи с храма на Херакъл и негова статуя в източния край на форума, източната порта на града и още древни надписи. Това каза за БТА професор Людмил Вагалински, който е ръководител на разкопките.
Ще успеем, защото ни подкрепя община Петрич. Екипът ми е силен и включва и колеги от Софийския университет, от Регионалния исторически музей в Благоевград и от Археологическия музей в Сандански, допълни той. Проф. Вагалински определи изминалата 2024 година като много успешна.
"С екипа ми се справихме много добре и в Хераклея Синтика, и в Деултум. Системната работа води до добри резултати - на терена като находки, а в кабинета - като книги (два тома за Хераклея Синтика са свободно достъпни от 2022 г.). По инициатива на журналистката Ирина Вагалинска и с помощта на колежката ми Сирма Александрова създадохме през 2018 г. медийната платформа Archaeologia Bulgarica.
Стремим се да отразяваме бързо постиженията на българската археология, следвайки мотото ни "Виж откритията, докато се случват!" .Добавяме английски субтитри към филмите ни, което привлича много чужденци на обекта от цял свят, включително от далечни места като Фолклендските острови, например", разказа още той.
Според проф. Людмил Вагалински историческата информация, извлечена от Хераклея Синтика по интердисциплинарен път, обогатява знанието за миналото на Югоизточна Европа, а откритията от 2024 г. открояват този древен град като туристическа забележителност.
Той посочи като сериозни и станали хронични през последните години два проблема - закъсняващо финансиране и частни парцели в рамките на античния град. "Тези проблеми стоварват напрежение върху екипа ми, което намалява ефикасността на усилията ни на терена", посочи ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика.
Един от внуците на Октавиан Август - Гай или Луций, е изобразен на откритата първа статуя в Хераклея Синтика
Сред приоритетите, които професорът открои през новата година, са проучване на ранната история на Хераклея през периода ІV-І век пр. Хр. "Акрополът на града, надвиснал на централния му площад, крие рядка историческа информация. Само се докоснахме до нея през 2021 година. Театърът на Хераклея продължава да ни "бяга".
Имаме още работа в периферията на централния площад. Вълнуващо ще бъде да проследим канализацията под форума", каза още професор Людмил Вагалински и допълни:
Стремим да осигурим посещение в Хераклея Синтика на част от делегатите на 47-ата сесия на ЮНЕСКО през юли 2025 и добави, че се предвижда създаване на копия на част от статуите, които да бъдат изложени в Хераклея.
"Стопанин на всички находки от Хераклея и на самия обект е община Петрич и нейният Исторически музей. Добре си сътрудничим с тях след 2015 година", смята професорът.
Той информира още, че съществуват възможности за провеждане на музикални и театрални представления в базиликата на античния град. Професорът смята още, че историческият трилър "Мистерии в Хераклея Синтика" (2024), вдъхновен от разкопките, е подходящ сюжет както за създаването на игрален филм, така и за сценични изяви.
"През ноември представихме успешно Хераклея и в зала, и на място пред туристическите оператори в България. Ще продължим да обучаваме в Хераклея младежи от Европа с помощта на фондация Open Space. Те са отлични посланици на обекта по света.
Заедно с община Петрич се стремим да осигурим посещение в Хераклея на част от делегатите на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през юли 2025 в София", каза още ръководителят на разкопките в античния град. Той се надява Община Петрич да изготви втори проект за трайно социализиране на Хераклея Синтика, за да не изостава туристическата инфраструктура спрямо разкритото от археолозите.
Професор Людмил Вагалински е категоричен, че античният град ще разкрие богата историческа информация, която окриля въображението на малки и големи и отправя призив към всички, които се интересуват от история, да посетят Хераклея Синтика, за да видят неподправен античен град.
Втората статуя, открита в античен град Хераклея Синтика, ще бъде изложена за първи път в центъра на София
Намерената мраморна глава при разкопки в Големия канал е липсващата част на статуята, открита по-рано в Хераклея Синтика
Посетители ще могат да наблюдават реставрацията на статуята, намерена в античния Хераклея Синтика
Министър Тодоров за Хераклея Синтика: Откритието е от огромно значение в национален и в световен мащаб