АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ОТКРИТИЯ
Загадъчната "Зала на крал Артур" е с 4000 години по-стара, отколкото се смяташе досега
Ново откритие твърди, че мястото е по-старо от Стоунхендж
Редактор : / 2069 Прочита 2 Коментара
Мястото, известно като Залата на крал Артур, е правоъгълна постройка, разположена в Бодмин Мур в Корнуол, с размери 49 на 21 метра и обсипана с 56 стоящи камъка във вътрешната страна на насипа. Снимка: iStock by Getty ImagesЗагадъчна постройка в Югозападна Англия, която се свързва с крал Артур, не е средновековна, както учените смятаха досега. Вместо това тя датира отпреди повече от 5000 години - от неолита или новокаменната епоха, твърди ново археологическо проучване - хиляди години преди да са живели митичният крал и неговите рицари.
Разположен на югозападното крайбрежие на Англия, Корнуол е известен със скалистите си брегове, спиращи дъха плажове и богата история. Твърди се, че крал Артур, фолклорен герой в средновековната литературна традиция, дори е роден в графството.
Известното място, свързвано някога с митичния крал, обаче, сега се оказва по-старо с повече от 4000 години, отколкото археолозите първоначално са смятали.
Мястото, известно като Залата на крал Артур, е правоъгълна постройка, разположена в Бодмин Мур в Корнуол, с размери 49 на 21 метра и обсипана с 56 стоящи камъка във вътрешната страна на насипа. Правителствена агенция за пръв път описва структурата през 1928 г. и я категоризира като средновековен обор за животни - характеристика, която многократно е се оспорвана оттогава насам.
Неотдавна, след като местни любители поставят под съмнение средновековната принадлежност на структурата, организацията Cornwall National Landscape, която се грижи за защитените земи в графството, възлага нови задълбочени разкопки.
Разследването включва щателно датиране на почвата, оптично стимулирана луминесценция (OSL - optically stimulated luminescence) и тясно сътрудничество с експерти от университетите в Рединг, Сейнт Андрюс и Ню Касъл.
В крайна сметка разкопките стигат до заключението, че Залата на крал Артур датира отпреди повече от 5000 години, от неолитната епоха във Великобритания.
Твърди се, че крал Артур е живял през пети или шести век от н.е., което отхвърля предполагаемата връзка на постройката със средновековната легенда.
Освен че изяснява възрастта на постройката, проучването доказва колко забележителна е "Залата на Артур" в нейния контекст.
"Никъде другаде няма подобна зала", казва Джеймс Госип, водещ археолог на разкопките, пред The Guardian.
"Няма нищо, построено по това време или впоследствие в праисторията, което да представлява правоъгълен насип от пръст и камъни с постройка от каменни ортостати около вътрешността. Няма друг такъв паралел".
Археолозите все още не са определили праисторическото предназначение на структурата, но Госип предполага, че тя може да е била използвана за общностни или церемониални събирания.
Мегалитният паметник Стоунхендж не е видимо повреден от боята, с която го напръскаха екоактивисти