Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Ритъм, хармония, фолклор: Иван Шопов, който отлепва от земята

СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Ритъм, хармония, фолклор: Иван Шопов, който отлепва от земята

"Самосъзнанието, че българският фолклор има място в световните тенденции ни дава сили да стъпим още по-смело на него и да го обикваме все повече", казва многоликият артист за най-новия си проект TRIGAIDA и дебютния им албум ELATE

Иван Шопов (Снимка: Ивайло Петров)

Още

Иван Шопов и проектът му TRIGAIDA представят на живо дебютния си албум ELATE в Парк Военна Академия на 12 юни

Иван Шопов и проектът му TRIGAIDA представят на живо дебютния си албум ELATE в Парк Военна Академия на 12 юни

TRIGAIDA е един от най-новите музикални проекти в малката, но пъстра българска електронна сцена, в чието ядро е многоликият електронен артист и продуцент Иван Шопов (Cooh), не само преобърнал с главата надолу европейския дръм-енд-бейс, но и търсещ диалога между фолклора и съвременната музика в редица свои начинания.

Дебютният албум ELATE, смесва традиционен български фолклор със съвременна електронна музика, откъдето идва и оригиналното жанрово определение фолктроника. Той е щедро подплатен с вдъхновения от други музикални направления, сред които джаз, уърлд мюзик и неокласика.

Албумът ще бъде представен с мащабен концерт на 12 юни от 19.30 часа в бутиковия, обгърнат от зеленина и уют Парк Военна Академия в София.

Говорим с Иван Шопов за най-новия му проект TRIGAIDA, за традициите и бъдещето, за опита да запази естетиката на съвременните стилове, предавайки нататък ценностите на нашите корени, за диалога и границите в изкуството:

Снимка: Ивайло Петров

- Пандемията, затварянето и трудната ситуация се отразиха особено неприятно на всички творци. Как преминахте през нея и какво е очакването да се завърнеш отново пред публика?
- За мен пандемията беше благотворна среда за създаване на много нова музика и възможност да прекарвам повече време със семейството ми.

Да съм отново пред публика е много вълнуващо, защото съм създал много нова музика и вдъхновение да я споделя с хората.

Още

Фолктроника триото TRIGAIDA представя мултижанрово съкровище - албумът ELATE

Фолктроника триото TRIGAIDA представя мултижанрово съкровище - албумът ELATE

- Предстои ви представяне на най-новия ви проект с триото TRIGAIDA - дебютният албум ELATE. Ще ни разкажете ли малко повече за него, как се появи и кое е различното от предишните ви албуми и проекти?
- Проектът и албумът се появиха след срещата ми с Ася Пинчева и Георги Маринов-Хорхе в началото на 2020 г. Тогава решихме да направим нова музика, базирана на опита ни с работа с фолклор и съвременни музикални жанрове.

Различното с предишните ми албуми и проекти, е че в този наблягаме на световната музика като основно вдъхновение за обработване на фолклора ни.

Има влияния от джаза, неокласиката и филмовата музика. Естествено, плътният електронен звук е достатъчно разгърнат и обогатен с много акустични инструменти от нашите специални гости.

Фолктроника триото TRIGAIDA (Снимка: Златина Точкова)

- Кои са музикантите, които участват в него и как се намерихте?
- Сред гостите в проекта има много родни музиканти, но и творци от Япония, Турция, Холандия и Германия.

Теодосий Спасов се включи с вдъхновяващи мелодии в две от композициите, пианистът Димитър Бодуров участва в три, а Акира Ушида свири на клавикорд и саксофон в Яно. Вплетени в албума са и виртуознните изпълнения на цигулка от Гюлдесте Мамач, тромпет от Нейко Бодуров, ней от Бурак Малчок и китара от Асен Вапцаров.

- Колаборация от музикални жанрове, кое е водещото в представянето им и кое е най-голямото предизвикателство в ELATE?
- ELATE има за цел да прокара мост между традициите и бъдещето, опитвайки се да запази естетиката на съвременните стилове, предавайки нататък ценностите на нашите корени.

Най-голямото предизвикателство беше може би това, че целият албум беше направен дистанционно, във виртуални срещи, вместо в работа в едно пространство. Въпреки това, мисля че не сме загубили много от усещането за жива музика изпълнена на един дъх.

- Във вашите проекти среща си правят класика и съвременност, ново и старо, модерност и носталгия. Забравяме ли днес българските си корени? Имаме ли нужда от ново възраждане?
- Според мен от няколко години все повече гледаме с уважение към корените и виждам как тази ценностна система все повече се среща сред младите. Това е голяма радост за мен и се чувствам длъжен да продължавам да работя в тази посока, давайки поводи на младите да преоткриват красотата на традиционната ни музика.

Изграждайки самосъзнание, че българският фолклор има място в световните тенденции ни дава сили да стъпим още по-смело на него и да го обикваме все повече.

Снимка: Личен архив

- Как се постига диалог между съвременната музика и българския фолкор и чувствали ли сте се неразбран? Как се намират съмишленици?
- Диалогът се постига с внимателно съчетаване на звук, хармония и ритъм.

Стремежът ми е да създавам бутикови творби в тази посока, вместо бързо изгарящи нощни хитове. Творейки в тази посока съм срещал всякакви мнения, но за радост най-много са положителните коментари на докоснати и вдъхновени от музиката слушатели.

Снимка: Личен архив

- Само за два месеца, албумът, за наша радост, вече е в челните класации на водещи радиостанции в САЩ. Как си го обяснявате и намирате ли разлика в българското отношение към интерпретациите на фолклора ни?

- Българският фолклор има една уникална притегателна сила, която впленява всеки меломан, без значение от кой край на света е.

Това се дължи на различния поглед върху хармонията и боравенето с инструментите, което дава възможност за разпознаваемост в океана от музика. Българското отношение е позитивно, като извън пределите на страната ни има също много сънародници, които посрещат тези интерпретации с радост и възторг.

Много често използват музиката ми за да покажат от къде идват на техни приятели чужденци. Това е смисълът да се твори в тази посока, давайки възможност на българите да се идентифицират с нещо красиво и смислено създадено в родината им.

Снимка: Личен архив

- Вие самият сте художник, но отново работите със световноизвестния ни художник и графити артист Насимо? Какво ви събира от толкова време за съвместни проекти?
- С Насимо се познаваме от много години и винаги сме ценели взаимно различните проекти по които работим. Аз като художник, исках да дам изказ на идеите си провокирайки друг творец да пресъздаде музиката ни в картина.

Насимо се вдъхнови веднага след като чу албума и процесът по създаването на картината мина като един миг. Животът винаги дава възможност да се вдъхновяваме един от друг и това е много важен момент по пътя към творческо развитие.

Обложката на дебютния албум на TRIGAIDA - ELATE е базирана на маслено платно на българския художник Nasimo

- Има ли граници за твореца Иван Шопов?
- Границите са единствено в умовете ни.

Моята мисия е да достигна възможно най-далеч превъзмогвайки собствените си ограничения и страхове.

- Изкуството за вас започва с..?
- Провокация и смирение.

Снимка: Ивайло Петров

- Най-голямата ви радост и гордост е..?
- Моята дъщеря Ева.

- Ще ни подскажете ли какво да очакваме на концерта на 12 юни в Парк Военна Академия в столицата? Ще има ли изненади с известните музиканти, които сте включили?
- На 12-ти можете да очаквате отлепване от земята, с помощта на ритъма и красиви хармонии.

Изненадите идват от включването на камерния хор от НУФИ Широка лъка, с които направихме няколко нови аранжимента на песни от албума, както и нови творби, които ще чуете за първи път в събота.

Сред специалните ни гости е и Мария Димитрова, която се включи в албума ни с бек вокали, но за 12-ти сме подготвили и два ремикса на нейни композиции от албум и с Боян Ангелов, към които ще се включат и момичетата от хора при Широка лъка. С нас на сцената ще е и тромпетиста Нейко Бодуров, който идва специално от Варна за да се включи в няколко композиции в концерта.

Фолктроника триото TRIGAIDA (Снимка: Енчо Найденов)

- Каква е мечтата ви за TRIGAIDA и ELATE?
- Мечтата ни е да успеем да осъществим албума на живо с всички гост музиканти и да можем да го покажем в този формат на повече сцени извън страната.

Искаме да докосваме повече души с музиката ни и живото изпълнение има огромен заряд за повдигане на духа и красотата в сърцата на всеки един от нас.

Интервю на Тина Философова

Снимка: Енчо Найденов

Иван Шопов е многолик артист - художник, музикант, продуцент, композитор, естет и новатор.

Още

Игра на Impressio: Какво означава терминът "фолктроника"?

Игра на Impressio: Какво означава терминът "фолктроника"?

Завършил магистратура със специалност Графика в Националната художествена академия (НХА), Иван създава редица графични творби, илюстрации, както и акрилни платна.

Често е автор и дизайнер на обложки и плакати, както за своите проекти, така и на тези на други популярни музиканти от електронната сцена. До момента има осем самостоятелни изложби в България и чужбина.

Иван Шопов участва в над 250 музикални издания, сред които редица солови и колаборативни албуми. Това го превръща в една от водещите фигури на европейската електронна ъндърграунд сцена. Различните му проекти обхващат стилове като drum and bass, IDM, jazz, ambient, techno, rock и класическа музика.

Още

Теодосий Спасов и Иван Шопов представят InFusion с гост-музиканти от цял свят

Теодосий Спасов и Иван Шопов представят InFusion с гост-музиканти от цял свят

Иван Шопов има зад гърба си над 120 плочи за някои от най-големите международни лейбъли. Част от собствената му продукция, както и музиката на артисти, в които е повярвал, излиза чрез неговите лейбъли Etheraudio Records и ABCD.

Иван работи и като композитор за съвременни танцови и театрални продукции. Работи по проекти за късометражни филми, интерактивни арт инсталации и като саунд дизайнер. Автор е на музиката за 15 представления на Дерида Денс. През 2017 г. едно от тях печели наградата "ИКАР". Автор е на библиотеки със семпли, които намират място в работата на други електронни продуценти.

Още

Иван Шопов представя дебютния си албум с Авигея - "Канатица" в 7-часово концертно шоу

Иван Шопов представя дебютния си албум с Авигея - "Канатица" в 7-часово концертно шоу

Едно от нещата, които ярко отличават Иван Шопов от артистите в неговата сфера е начинът, по който смесва традиционен български фолклор, електронна музика и джаз. Той създава мост между нашата музикална история и съвременния вкуса на днешната публика. Сред най-популярните му албуми в тази посока са "Канатица" заедно с Авигея, "InFusion" заедно с Теодосий Спасов и албумите "Кукер", и "Оренда" с проекта Бalkansky.

Иван Шопов с лекота предава своите знания, което го прави търсен лектор и учител. От 2016 г. насам преподава аналогов и дигитален саунд дизайн в НХА. С над 20 години опит зад гърба си, той е търсен звукозаписен и мастеринг инженер.

Билети Ранно Пиле от 15 лв.

Онлайн (http://bit.ly/TrigaidaAlbumPromo)

Каси: ОМV, Booktrading, На Тъмно от мрежата на ticketportal.bg

Дискът ELATE на TRIGAIDA е вече наличен в магазините: Дюкян Меломан, Laika.bg и Gifted, както и в Derida Stage и през онлайн магазина на Иван Шопов: https://shop.ivanshopov.com/product/trigaida-elate-vinyl

https://trigaida.fanlink.to/elate

В рамките на събитието, най-запалените фенове-колекционери могат да се сдобият и с със специалното винил издание на албума.

Следете всички подробности на: https://www.facebook.com/trigaidamusic

И се присъединете към събитието: https://www.facebook.com/events/879595835927520/

Още

Иван Шопов се завръща със 7-часов ONE MAN PARTY маратон

Иван Шопов се завръща със 7-часов ONE MAN PARTY маратон

Още

Електронният артист Иван Шопов и стрийт арт художникът Насимо в уникална колаборация

Електронният артист Иван Шопов и стрийт арт художникът Насимо в уникална колаборация

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Анна Пампулова и неповторимият финес на балета

Балетна гала на световния ден на балета, посветена на 30-годишния творчески път Анна Пампулова на 29 април 2024 г., 19.00, Държавна опера Варна

Това, което е над нотите

Маестро Григор Паликаров пред Виолета Тончева за 150-годишнината от създаването на Верди Реквием

Веселин Димов: Какво е обратното на бърнаут-а или от какво "прегаря" артистът?

"Чрез IETM - най-старата и най-голяма мрежа за изпълнителските изкуства, един умален модел на света ни гостува за четири дни", категоричен е директорът на РЦСИ "Топлоцентрала"

Примата на Шведския кралски балет Десислава Стоева-Вълев: Почувствайте надеждата за балет чрез нашия танц

20 години след медала си от Балетния конкурс примата ще танцува отново на варненска сцена в камерния спектакъл по музика на акад. Васил Казанджиев в Градската художествена галерия днес

Примата Марта Петкова преди премиерата на "Надежда за балет": За мен Варна е най-балетният град в България

На 21 април в Градската художествена галерия на Варна ще бъде варненската премиера на "Надежда за балет" - камерен спектакъл по музика на акад. Васил Казанджиев

Защо Владимир Михайлов обича лошото време?

"Не трябва да легитимираме чрез работата си неправдите, трябва да се грижим за това, какво казваме на хората", категоричен е актьорът и музикант