СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Ивайло Йорданов – българската следа във Виенския симфоничен оркестър
"С много радост и голямо удоволствие искам да поканя публиката на 9 и 10 септември в Античния театър в Пловдив, тъй като смятам Найден Тодоров за един прекрасен и изключително добър диригент, Марио Хосен е един невероятен виртуоз на цигулката, а нашият оркестър е силно впечатляващ с музикалната си култура и типичния Виенски звук", казва контрабасистът
Автор : / 1622 Прочита 1 Коментара
Контрабасистът Ивайло Йорданов, който от години има привилегията да е част от Виенски симфоничен оркестър (Снимка: Личен архив)На 9 и 10 септември българската публика ще има удоволствието за първи път да се срещне с легендарния Виенски симфоничен оркестър (Wiener Symphoniker).
Първото гостуване на официалния оркестър на град Виена ще се случи в Античния театър в Пловдив и е резултат от усилията на меценати от Сдружение "Тракия" и Пловдивската община.
На сцената заедно с Виенските симфоници ще излязат двама известни пловдивски музиканти - цигуларят Марио Хосен и диригентът Найден Тодоров.
В оркестъра обаче, ще бъде още един пловдивчанин - контрабасистът Ивайло Йорданов, който от години има привилегията да е част от престижния оркестър.
Започнал професионалния си път от Музикалното училище, Ивайло завършва Виенската консерватория и се развива в някои от най-добрите оркестри там. От 2004 г. с гордост се нарича Виенски симфоник.
Ивайло Йорданов в специално интервю за Impressio:
- Кога разбрахте, че ще се занимавате професионално с музика?
- От четири годишен свиря на пиано. Както предполагате, решението в основата си не беше изцяло мое - бях насочен от майка ми.
След като ме приеха в музикалното училище и се потопих в тази атмосфера свързана с изкуството, усетих че за мен няма друга насока освен тази - да се занимавам с музика.
- Кои са най-важите учители във Вашия живот?
- Всички учители бяха много важни за развитието ми, но свързани с попрището ми на контрабасист имаше няколко, на които съм невероятно благодарен, защото тяхната подкрепа ми беше от голяма помощ.
На първо място Яна Алексиева. Тя беше човекът който ме привлече към контрабаса.
Светлозар Станишев беше този който най много ме мотивираше и подкрепяше. На него дължа и заминаването си за Австрия и в последствие приемането ми във Виенската консерватория.
И естествено - професорът ми във Виена Йозеф Ниедерхамер, който направи от мен истински професионалист.
- Какъв беше професионалният Ви път, който ви отведе до Виенския симфоничен оркестър?
- Започнах по принуда да работя още като студент, тъй като трябваше да се издържам някак си (подкрепата на брат ми беше много важна, без нея нямаше да мога изобщо да започна да уча, но за него беше много важно да стана самостоятелен).
Започнах да свиря в различни виенски оркестри като заместник. През 1996 г. бях приет в сценичния оркестър на Виенската опера, през 1997 последва ангажимент в Моцартеум Оркестър в Залцбург (родният град на Моцарт e, може би, най доброто място за един музикант да се запознае из основи с музиката на този велик композитор).
- Какво ви дава работата в един от най-елитните симфонични оркестри?
- От 2004 година съм член на Виенски Симфоници.
Бих казал че за мен е голяма чест да бъда част от този оркестър, тъй като постоянните ми музикални контакти с невероятно ерудирани музиканти (диригенти, солисти и колеги) са най важната мотивация за собственото ми развитие като музикант.
Самата атмосфера на работното ми място (залите на Музикферайн, Концертхаус, Театър ан дер Виен и тн.) е невероятно вдъхновяваща.
- На 9 и 10 септември ще свирите като част от виенските симфоници в родния си град. Как се чувствате?
- Фактът че за първи път ще свиря в Пловдив разбира се е огромна радост и огромно вълнение.
- Ще бъдете трима пловдивчани на сцената - Вие, Марио Хосен и Найден Тодоров. Работили ли сте заедно досега?
- С Найден Тодоров и Марио Хосен се познаваме още от студентските си години. С Марио съм свирил неколкократно, имали сме както концерти, така и записи.
- Как преминава един стандартен ваш ден?
- На този въпрос няма как да ви отговоря, тъй като при мен стандартни дни за радост или за жалост няма.
- С виенските симфоници работите с много големи имена в класическата музика. Кои са артистите и концертите, които завинаги ще останат в съзнанието Ви?
- Едно от имената които ще останат може би за винаги в съзнанието ми е Георг Претре. С него беше дебютът ми при Виенски Симфоници.
Един музикант с толкова нестандартен подход към музиката, изключително силно излъчване и невероятна любов към работата си.
Разбира се примери бих могъл да дам много: Г. Савалиш, Х. Бломщедт. А. Фишер и много други. Те всички завладяват със многостранността си.
Запомнил съм една фраза от книгата на Сваровски, също един от световно известните диригенти: В класическия период изпълнителят е бил достатъчно всестранно образован, за да разпознае значението от същността на самото произведение, т.е. да го възпроизведе аналогично.
Един музикант, според мен, трябва да е запознат с философия, етика, история, математика, реторика и т.н., освен фундираните знания по музикална история и теория, хармония полифония.
Затова съм щастлив да бъда във Виена защото имам много възможности за контакт с такива хора.
- Какви са следващите ви ангажименти?
- Следващите ми ангажименти паралелно с работата ми в оркестъра са много и коренно различни едни от други:
Турне в Швейцария със Виенски валсове, концерт на моят квинтет с музиката на Астор Пиацола, оперна продукция със Сър Андраш Шиф - това са нещата които ми предстоят до края на октомври.
- И на финала...
- С много радост и голямо удоволствие искам да поканя публиката на тези два концерта, тъй като смятам Найден Тодоров за един прекрасен и изключително добър диригент, Марио Хосен е един невероятен виртуоз на цигулката, а нашият оркестър е силно впечатляващ с музикалната си култура и типичния Виенски звук.
Ще се радвам да видя много щастливи лица при аплауза. По това се разбира най-добре, дали публиката е останала доволна. Заповядайте!
Проф. Марио Хосен: С музиката на Брамс концертът се превръща в мост между човешката душа и Космоса